دوشنبه, ۰۴ تیر ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:

لزوم ایجاد اتاق فکر برای مدیریت تولید دام سبک در کشور

 

AA-_323.jpg

کشاورزی آینده جهان: 28/8/1402

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی، بر تقویت دامداری‌های عشایری که نیمی از دام سبک کشور را در اختیار دارند تاکید کرد و گفت که در این راستا باید اتاق فکری برای توسعه و مدیریت دام سبک کشور تشکیل شود.

«محمدابراهیم حسن‌نژاد» در نشست هم‌اندیشی دامداری عشایر که در محل این سازمان برگزار شد افزود: دامداری در ایران در گذشته متکی به مرتع بوده است و شیوه گله‌داری سنتی قادر بود دام کشور را تولید کند، اما امروز این شیوه قابل رقابت با دامداری صنعتی نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تولید دام اگر اقتصادی و قابل رقابت با دنیا نباشد استمرار آن کار سختی است، اظهار داشت: امروز گوشت گوسفند ایرانی بهترین گوشت در جهان است که با ذائقه مردم ایران سازگاری دارد و کشورهای عربی نیز تمایل زیادی برای استفاده از گوشت دام ایرانی دارند.

وی تصریح‌کرد: باید دامداری‌های عشایر که نیمی از دام سبک کشور را در اختیار دارند تقویت شوند و برای مدیریت گوشت گوسفند اتاق فکر داشته باشیم.

حسن‌نژاد ادامه‌داد: لازم است اتاق فکری با موضوع توسعه و مدیریت دام سبک کشور ایجاد کنیم، دامداران عشایری و گوسفندداران پیشرو کشور و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط هم در این کارگروه حضور داشته باشند و از تجربیات دامداری در سایر کشورها نیز استفاده کنیم و خط‌مشی‌گذاری لازم انجام و دامداران را هدایت کنیم.

افزایش بهره‌وری با فناوری‌های نوین، عامل کلیدی در دامداری

«مجید دهقان‌شعار» نماینده سابق ایران در فائو و فوق‌تخصص بذر و نهال نیز در این نشست با اشاره به تجربیات بین‌المللی خود در حوزه دامداری، بر بهره‌وری از دامداری در کشور تاکید کرد و گفت: در ایران از پشم دام استفاده بهینه نمی‌شود، در صورتی که پشم دام در نیوزلند با فرآوری صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در ایران نزدیک‌به ۵۰ میلیون راس گوسفند و ۲۷ نژاد بومی گوسفند وجود دارد، گفت: بخش اعظم پشم باکیفیت ایران به دلیل نبود دستگاه‌های روزآمد برای شست‌وشو و فرآوری از بین می‌رود که می‌توان با فرآوری و بهره‌وری مناسب از دامداری‌های کشور، از اثرات زیانبار آن به دامداران و عشایر کشور جلوگیری کرد.

وی اضافه‌کرد: در سال ۱۹۸۹ در نیوزلند ۷۶ میلیون راس دام وجود داشت و در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۵ میلیون راس دام، آن زمان سه میلیارد دلار صادرات گوشت داشتند و الان هم همان سه میلیارد دلار و این یعنی این که بهره‌وری را بالا برده‌اند.

نماینده سابق ایران در فائو ادامه‌داد: افزایش بهره‌وری عامل کلیدی در دامداری است و توفیق کشور نیوزلند نیز ناشی از افزایش بهره‌وری و در نتیجه استفاده از فن‌آوری‌های نوین است.

به گزارش کاج برس به نقل از ايرنا؛ دهقان‌شعار افزود: با وجود کاهش تعداد گوسفندان در نیوزلند طی این سال‌ها، علاوه بر تأمین گوشت مورد نیاز شهروندان، درآمد این کشور از صادرات گوشت گوسفند و جایگاه آن در صادرات جهانی حفظ شده است..‌.......‌................... .. .......... /...................... کد 323 AA

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .