دوشنبه, ۰۴ تیر ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

تامین بیش از 20 هزار دستگاه پنل خورشیدی برای خانوارهای عشایری کشور

Hh-_-145.jpg

کشاورزی آینده جهان: 21/03/1403

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: تعداد پنل‌های خورشیدی توزیع شده در مناطق عشایری از 700 دستگاه در ابتدای دولت سیزدهم به 20 هزار و 470 دستگاه تا پایان سال 1402 رسیده است. این پنل‌ها از طریق وزارت نیرو توزیع می‌شود و ۹۰ درصد هزینه‌های آنها را دولت و تنها ۱۰ درصد هزینه را خود عشایر پرداخت می‌کنند.

شایان نادری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به خبرنگار ما گفت: آبرسانی سیار به مناطق عشایری نیز از حدود 6 میلیون مترمکعب برای 44 درصد از جمعیت عشایر ایران در ابتدای دولت سیزدهم، با رشد 36 درصدی به حدود 8.2 میلیون مترمکعب برای 60 درصد از جمعیت عشایر ایران در پایان سال 1402 رسیده است.

وی تاکید کرد: میزان تأمین و توزیع نهاده‌های دام عشایری هم از 584 هزار تن در ابتدای دولت به 1507 هزار تن در پایان مهرماه 1402 رسیده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با قدردانی از همت والای عشایر گرانقدر برای تحقق شعار سال "جهش تولید با مشارکت مردم"، افزود: جامعه عشایری پاسداران امنیت غذایی کشور هستند و یک چهارم از گوشت قرمز و یک سوم از صنایع دستی کشور را تولید می‌کنند.

وی یادآور شد: رئیس‌جمهور در سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد دستورالعمل ویژه و 10بندی را برای گسترش خدمات و افزایش رفاه جامعه عشایری ابلاغ کردند که نشان از توجه ایشان به برطرف شدن مشکلات جامعه زحمتکش عشایری داشت؛ یکی از بندهای این دستورالعمل، راه‌اندازی 380 خانه بهداشت عشایری است که با تحقق آن، شاخص‌های بهداشتی در مناطق عشایری رشد قابل توجه‌ای می‌یابند.

نادری خاطرنشان کرد: یکی دیگر از بندهای این دستورالعمل، تهیه و توزیع ۲۲۰ هزار پنل خورشیدی بین خانوارهای عشایری است که با اجرای آن گام بلندی برای تامین برق و افزایش رفاه در مناطق عشایری برداشته می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران، تولید گیاهان دارویی را یکی از ظرفیت‌های مهم در جهان برشمرد و گفت: عشایر کشور نیز ۳۵ میلیون هکتار مرتع در اختیار دارند که تعاونی‌های عشایری می‌توانند از این ظرفیت برای کشت و جمع‌آوری گیاهان دارویی در مناطق عشایری و بازاریابی آن استفاده کنند.

وی با بیان این که ایران یکی از کشورهای مطرح جهان در زنبورداری است، بر لزوم توسعه زنبورداری در مناطق عشایری تاکید کرد.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، نادری افزود: حفظ و صیانت از فرهنگ عشایر یکی از دغدغه‌های مهم مسوولان است زیرا یقین داریم هویت تاریخی و فرهنگی این قشر یک گنجینه بی‌نظیر برای کشور محسوب می‌شود....../.... /. /................................. // کد 145H

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .