جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

صادرات 25 تن زعفران در دو ماهه نخست امسال

Gg-_96.jpg

کشاورزی آینده جهان: 13/04/1403

مجری طرح ملی گیاهان دارویی گفت: بیش از ۲۳۸ هزار کیلوگرم زعفران در سال ۱۴۰۲ در سطح کشور تولید و روانه بازارهای داخلی و بین‌المللی شد.

حسین زینلی در گفتگویی به اهمیت توجه ویژه به تولید و تکمیل حلقه‌های متعدد زنجیره ارزش گیاهان دارویی پرداخت و اذعان کرد: در سال ۱۴۰۲ مجموع سطح زیر کشت زعفران در کشور ۱۲۷ هزار و ۳۷۰ هکتار بود که از این میزان ۱۲۵ هزار و ۱۵۶ هکتار بارور و ۲۲۱۱ هکتار غیربارور است و در این میان استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب رتبه اول و دوم را در هر دو معیار سطح زیر کشت و تولید زعفران را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: در سال گذشته، بیش از ۲۳۸ هزار کیلوگرم زعفران در سطح کشور تولید و روانه بازارهای داخلی و بین‌المللی شد.

مجری طرح گیاهان دارویی در خصوص اقدامات اساسی و راهبردی در حوزه زعفران، به اهمیت ارتقای عملکرد و حمایت از تولید کنندگان اشاره کرد و افزود: آموزش و انتقال یافته‌های نوین و برنامه‌های متنوع ترویجی از راهکارهای مناسب و کاربردی برای افزایش عملکرد و همواره مورد تاکید این دفتر است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بررسی‌های کارشناسی گویای آن است که میانگین عملکرد تولید زعفران در سال ۱۴۰۲ در برخی از استان‌ها صرفا به دلیل سرمازدگی پایین بود و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی بر آن است مناطقی که عملکرد پایین‌تر از میانگین ۵ کیلوگرم در هکتار دارند و برنامه دقیق و راهبردی برای ارتقای عملکرد را نداشته باشند، مورد حمایت قرار ندهند، چراکه تولید زعفران در آن مناطق غیراقتصادی خواهد بود.

به گفته وی، بنابراین این استان‌ها برای حمایت از سوی وزارتخانه، باید از شیوه‌های نوین برای تولید زعفران بهره گرفته و از نتایج تحقیقات و الگوهای ترویجی برای ارتقای عملکرد این محصول استفاده کنند.

زینلی با توجه به بارش‌های قابل توجه سه ماهه نخست سال در مناطق مختلف کشور پیش‌بینی کرد در سال جاری عملکرد و میزان تولید زعفران در کشور روند افزایشی داشته باشد.

وی افزود: در این راستا به تمامی تولید کنندگان، فعالان و تجار در حوزه بازار زعفران توصیه می‌شود محصولات تولیدی خود را روانه بازار کنند و از انبارداری آن جلوگیری کنند.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی به ارزآوری و اهمیت صادرات زعفران تاکید و عنوان کرد: در دو ماهه نخست سال بیش از ۲۵ تن زعفران به ارزشی بالغ بر ۲۲ میلیون دلار از مجاری قانونی کشور به بیش از ۳۷ کشور دنیا صادر شده است که در این میان کشورهای چین، امارات متحده عربی، اسپانیا، افغانستان و ایتالیا در رتبه‌های اول تا پنجم قرار دارند.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، وی در خاتمه ضمن قدردانی از تولید کنندگان و فعالان زنجیره‌های ارزش زعفران، به اهمیت توسعه زنجیره ارزش گیاهان دارویی در کشور تاکید کرد........ //................. // کد 96G

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .