دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

فاز نهایی بزرگترین طرح احیای دریاچه ارومیه در آستانه بهره‌برداری

Gg-_108.jpg

کشاورزی آینده جهان: 14/04/1403

فردا با حضور وزیر نیرو، تعدادی از طرح‌های صنعت آب و برق در استان آذربایجان غربی افتتاح می‌شود که بهره‌برداری از «بند و کانال بادین آباد» به عنوان فاز دوم و نهایی بزرگترین طرح احیای دریاچه ارومیه از مهم‌ترین این طرح‌ها به شمار می‌رود.

پنجشنه با حضور "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو تعدادی از طرح‌های صنعت آب و برق کشور در استان آذربایجان غربی افتتاح می‌شود که بهره‌برداری از «بند و کانال بادین آباد» به عنوان فاز دوم و نهایی بزرگترین طرح احیای دریاچه ارومیه از مهم‌ترین این طرح‌ها به شمار می‌رود.

طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه به عنوان یکی از راهکار‌های ۱۹ گانه در شورای ملی مدیریت راهبردی، مورد تأیید قرار گرفت.

بر این اساس با بهره‌برداری فاز دوم بزرگترین طرح محیط زیستی غرب آسیا و افزودن ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب رودخانه بادین آباد به مخزن سدکانی سیب، در مجموع امکان انتقال سالیانه ۴۸۰ میلیون مترمکعب آب به منظور، تأمین بخشی از نیاز‌های زیست محیطی دریاچه ارومیه فراهم شد.

این گزارش حاکی است این بند از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی بر روی رودخانه بادین آباد با آورد میانگین سالانه ۳۱۲ میلیون مترمکعب ساخته شده است که از طریق سیستم انتقال به طول ۴۵۹۵ متر، سالانه ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب را به مخزن سد کانی سیب و از آنجا به دریاچه ارومیه هدایت خواهد کرد.

در فاز اول انتقال آب به دریاچه ارومیه، احداث سد کانی سیب از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی و ارتفاع ۵۷ متر با حجم مخزن ۲۲۰ میلیون مترمکعب، سامانه انتقال آب متشکل از تونلی به طول ۳۶ کیلومتر و کانال انتقال به طول ۱۱ کیلومتر و لایروبی بخشی از رودخانه گدارچای با هدف انتقال ۳۰۰ میلیون مترمکعب از آب ذخیره شده در سد کانی سیب که بخشی از آورد رودخانه‌های این حوضه در طول سال است، انجام شد و اسفند ماه سال ۱۴۰۱ توسط رئیس جمهور شهید افتتاح شد.

به گزارش کاج پرس به نقل از برنا، این گزارش حاکی است با توجه به انجام موفقیت آب اندازی آزمایشی این طرح، بهره‌برداری رسمی از آن صورت خواهد گرفت و امید است با انجام سایر تکالیف ۱۸ گانه مصوب برای احیای دریاچه، شاهد پایداری زیستی این عرصه آبی باشیم............،....... //................. // کد 108G

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .