دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

تولید گندم در سال جاری از خودکفایی مطلق به مازاد تولید رسید

Gg-_153.jpg

کشاورزی آینده جهان: 18/04/1403

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در سال جاری علاوه بر خودکفایی مطلق در تولید گندم به مازاد تولید در این محصول استراتژیک می‌رسد.

علیرضا مهاجر در برنامه صف اول شبکه خبر ضمن تشریح وضعیت تولید گندم و سایر محصولات زراعی افزود: با وجود خشکسالی در سال ۱۴۰۰، 4.5 میلیون تن گندم خریداری شد. سال ۱۴۰۱ هم با وجود تداوم خشکسالی میزان خرید به 7.5 میلیون تن و در سال گذشته هم با خرید 10.5 میلیون تن گندم، در بخش نان خبازی به خودکفایی رسیدیم و امسال هم به واسطه رحمت الهی و با برنامه‌ر‌یزی‌هایی انجام شده و بخصوص زحمت کشاورزان عزیز، در این محصول استراتژیک علاوه بر خودکفایی مطلق، به مازاد تولید هم می‌رسیم.

وی گفت: اکنون میزان خرید گندم از 6.5 میلیون تن سال گذشته که ما را در نان خودکفا کرد؛ بیش از ۷۰۰ هزار تن بیشتر شد. علاوه بر این که هنوز استان‌های غربی و سردسیر کشور مثل استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی؛ در ابتدای خرید قرار دارند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت مطالبات و پرداخت‌ها هم گفت: تقریباً شرایط خیلی خوبی در حال طی شدن است، شرکت بازرگانی دولتی و همکاران‌مان در سراسر کشور، خرید گندم را انجام می‌دهند. خوشبختانه تاکنون بیش از ۴۶ درصد مطالبات کشاورزان نیز پرداخت شده است، کل این مطالبات بیش از ۱۱۳ همت است که نزدیک به ۵۳ همت آن پرداخت شده و امیدواریم در چند روز آینده با کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بقیه مطالبات کشاورزان به تدریج پرداخت شود.

وی یادآور شد: یکی از درخواست‌ها و آرزو‌های حضرت امام خمینی (ره)، بحث خودکفایی در گندم بود. بعد از ایشان حضرت آقا هم، همین علاقه را داشتند. این اتفاق خوشبختانه افتاد و کشور در گندم به خودکفایی رسید. متأسفانه یک مشکل اساسی در کشور وجود دارد که باید همه مسوولان نظام آن را حل کنند و آن علاقه به واردات است، که بسیار جذاب‌تراز تولید بوده و به گونه‌ای است که به محض این که کمبودی ایجاد ‌شود، به جای جستجوی راه‌های داخلی فورا محصول مد نظر وارد و همه برنامه‌های بسترساز تولید را دچار بحران می‌کنیم.

مهاجر یکی از این برنامه‌ریزی‌های غلط را در نحوه پرداخت مطالبات به حق کشاورزان معرفی کرد و افزود: من و شما کارمند هستیم اگر حقوق ما آخر ماه یک روز دیر می‌شود، خیلی دچار مشکل می‌شویم، حالا من و شما خودمان را بگذاریم جای کشاورزانی که ۹ ماه سال کار کردند، زحمت کشیدند، هزینه هم کردند؛ الان هزینه‌ها بالاست و کم نیست، یعنی می‌روند وام می‌گیرند، بعد این وام را باید بپردازند. اگر ما پول گندم را به موقع پرداخت نکنیم، آنها نمی‌توانند سررسید وام را بپردازند، بانک از آنها جریمه، ضرر و زیان و سود می‌گیرد، تازه این یک قسمت است؛ قسمت دوم این که زارع ما بعد از این محصول باید یک محصول دیگر بکارد و برای کاشت آن محصول و تامین نهاده، بذر و ... نیاز به پول دارد، من واقعاً از این کشاورزان نجیب که به ندای رهبر و مسوولان‌شان توجه کردند؛ گندم کشت کردند، برداشت کردند و نجیبانه و صبورانه صبر می‌کنند عذر می‌خواهم، ما مسوولان باید قدر این کشاورزان زحمتکش را بدانیم.

وی در همین زمینه تاکید کرد: متاسفانه بودجه‌ریزی و بودجه‌سازی ما در این زمینه کاملاً حکیمانه نیست، برای خرید گندم باید سازوکاری بچینیم و شرایطی را در بودجه کشور ببینیم که بدون دغدغه، به محض این که زارع محصولش را تحویل داد، پولش را پرداخت کنیم، در حال حاضر با توجه به نوید سازمان مدیریت برنامه‌ریزی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت مطالبات کشاورزان تسریع می‌یابد و انتظار می‌رود از هفته آینده پرداخت‌ها انجام شود.

معاون امور زراعت درباره خرید تضمینی دانه‌های روغنی هم با اشاره به افزایش تولید در سال جاری گفت: برای کلزا با توجه به تنگنا‌های مالی که وجود داشت، وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای را تدوین کرد که در برابر واردات، کسانی که واردات دانه‌های روغنی، کنجاله و روغن انجام می‌دهند، خرید داخل را هم باید انجام دهند، که خوشبختانه تقریباً بیش از ۹۰ درصد دانه کلزا خریداری و حدود 50 درصد طلب کشاورزان هم پرداخت شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه تنها استانی که مقداری مشکل داریم، استان گلستان است. چون آن بخش خصوصی که تعهد داده بود که خرید را انجام دهد و پول را پرداخت کند، به تعهدش به موقع عمل نکرد که خوشبختانه وزارتخانه روز چهارشنبه با آنها جلسه‌ای گذاشت و آنها قول دادند که به زودی مطالبات استان گلستان هم پرداخت شود. البته دانه‌های روغنی فقط کلزا نیست، الان زمان برداشت کاملینا، گلرنگ و آفتابگردان هم هست که شامل این برنامه می‌شوند.

مهاجر با بیان این که به زودی یارانه بذر به تولیدکنندگان بذور پرداخت خواهد شد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی با کمک بانک کشاورزی این پرداخت را انجام می‌دهد، که جا دارد از این بانک به خاطر تسهیلاتی که در اختیار تولیدکنندگان بذر قرار داده قدردانی کنم.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، به گفته وی، ما شرکت خدمات حمایتی داریم که تأمین کننده کود‌های پایه است. با وجود این که این شرکت را متأسفانه نتوانستیم از لحاظ مالی حمایت کنیم، ولی با توجه به اعتباراتی که داشتند توانستند تا اندازه زیادی کود را تأمین کنند................. ..،....... //................. // کد 153G

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .