دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

رفع تداخلات اراضی کشاورزی باید به صورت پلاک‌محور صورت گیرد

Gg-_161.jpg

کشاورزی آینده جهان: 19/04/1403

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: رفع تداخلات باید به صورت پلاک‌محور صورت گیرد و استان‌هایی که به صورت بلوکی کار کرده‌اند باید بلوک‌ها را تبدیل به پلاک کنند، این کار برای اجرای قانون الزام به ثبت معاملات و حدنگاری اراضی کشاورزی ضروری است.

رضا افلاطونی در پنجاه و پنجمین نشست قرارگاه مرکزی صدور اسناد، حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی بیان کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است و باید آیین‌نامه نصاب در این مورد رعایت شود، ضمن این که واحدهای صنعتی باید فقط در شهرک‌های صنعتی احداث شود.

وی افزود: پلاک‌هایی که در حریم شهر واقع شده‌اند، باید توسط مدیریت امور اراضی رفع تداخل شود ولی برای رعایت حق و حقوق دولت باید با اداره‌های راه و شهرسازی مکاتبه صورت گیرد و مدارک و مستندات درخواست شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور خاطرنشان کرد: رفع تداخلات باید به صورت پلاک‌محور صورت گیرد و استان‌هایی که به صورت بلوکی کار کرده‌اند باید بلوک‌ها را تبدیل به پلاک کنند، این کار برای اجرای قانون الزام به ثبت معاملات و حدنگاری اراضی کشاورزی ضروری است.

وی ادامه داد: در استان‌هایی که رفع تداخلات به اتمام رسیده است باید از ستاد سازمان کارشناسانی به آن استان اعزام شوند و سوابق را در سامانه کنترل کنند و گزارش جامعی از عملکرد کمی و کیفی استان ارائه شود.

افلاطونی تأکید کرد: نظارت بر اراضی واگذار شده و مجوزهای تغییر کاربری ضروری است و مطابق قانون دستگاه‌های صادر کننده موافقت اصولی و پروانه تأسیس باید سالی دوبار از این طرح‌ها بازدید کنند و گزارش نظارت را نیز ارائه دهند.

به گفته وی، تفاهمنامه با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی منعقد و ابلاغ شده و ظرفیت بسیار مناسبی برای نظارت‌ها ایجاد کرده است و مجموعه جهاد کشاورزی باید نظارت عالی بر فعالیت آنها داشته باشد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: قانون الزام به ثبت معاملات به تمام کشور ابلاغ شده و برای همه استان‌ها لازم‌الاجرا است و باید تکالیف این سازمان درخصوص اجرای این قانون برای مدیران امور اراضی استان‌ها تبیین شود.

وی افزود: شیوه‌نامه تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی تنظیم و ابلاغ شده است و ظرفیت بسیار خوبی دارد تا بتوانیم اراضی کشاورزی را تجمیع و یکپارچه کنیم.

به گزارش کاج پرس به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی کشور، گفتنی است؛ پنجاه و پنجمین نشست قرارگاه مرکزی صدور اسناد، حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی با موضوع ارزیابی اقدامات و برنامه‌ها با حضور رئیس سازمان امور اراضی کشور، معاونان و مدیران سازمان به صورت حضوری و رؤسای سازمان جهاد کشاورزی و مدیران امور اراضی استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان به صورت وبیناری در سازمان امور اراضی کشور برگزار شد............................،... .... //................. // کد 161G

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .