یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

معاون وزیر جهادکشاورزی خبرداد:

ایجاد ۳۷ باغ مادری برای تولید نهال در کشور

اخبار کشاورزی:  معاون وزیر جهادکشاورزی خبرداد:  ایجاد ۳۷ باغ مادری برای تولید نهال در کشور

کاج پرس: 14/7/1400

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۳۷ باغ مادری برای تولید نهال اصلاح شده و بهبود کشت و کار در کشور هدفگذاری شده و بر اساس برنامه ایجاد می‌شود که اقدامات اجرایی برای این روند از سال گذشته کلید خورده است.

«محمدمهدی برومندی» در نشست رفع موانع و مشکلات باغداران شهرستان خنداب، افزود: منابع مالی برای ایجاد این باغ‌ها از محل اعتبارات دولتی و بخش خصوصی در کشور پیش‌بینی شده و یکی از ۳۷ باغ هدفگذاری شده مادری باید در شهرستان شازند از توابع استان مرکزی ایجاد شود.

وی ادامه داد: ۶۵ میلیون نهال پارسال در سطح کشور توزیع شد که حدود سه میلیون اصله از آن‌ها گواهی شده‌ بودند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی در صورت وجود سرمایه گذا، آمادگی برای ارایه کمک‌های فنی و اعتباری را به‌منظور ایجاد نهالستان در شهرستان خنداب دارد.

برومندی با یادآوری اختصاص ۵۰ تا ۶۰ درصدی تولیدات باغی خنداب به محصول انگور، افزود: نیاز است تمامی کمک‌های فنی و اعتباری شهرستان و استان برای ایجاد نهالستان انگور در این شهرستان متمرکز شود.

وی یادآور شد: ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار پارسال برای اصلاح و نوسازی سه میلیون هکتار باغ بارور و یک میلیون هکتار باغ فرسوده کشور اختصاص یافت که منابع مالی ناچیزی است و می‌طلبد که امسال با توجه به اهمیت موضوع، باکمک مجلس این اعتبارات افزایش یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشور اکنون در زمینه فرآوری محصولات باغبانی از جمله فرآوری کشمش مشکل دارد که باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.

برومندی اظهار داشت: دلیل قیمت پایین خرید محصولات کشاورزان از سوی واحدهای کشمش‌پاکنی، ضایعات ۲۵ درصدی است که به‌خاطر تولید سنتی رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: نیاز است اجرای طرح آبیاری تحت فشار برای تولید کنندگانی که اقدام به اجرای طرح داربستی کردن باغ‌های انگور کرده‌اند، خارج از نوبت انجام شود.

استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند. ۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، استان با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه‌ای در بخش دامداری کشور نیز برخوردار است............کدB357

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

کانال تلگرام: https://t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .