یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:  مدیرکل میوه‌های سردسیری خبرداد:  کاهش ۸۰ هزارتنی تولید پسته ایران به دلیل شرایط اقلیمی

اخبار کشاورزی:

مدیرکل میوه‌های سردسیری خبرداد:

کاهش ۸۰ هزارتنی تولید پسته ایران به دلیل شرایط اقلیمی

 

 

کاج پرس: 18/7/1400

مدیرکل میوه‌های سردسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از کاهش ۸۰ هزارتنی پسته ایرانی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ خبرداد و گفت: تغییرات اقلیمی، خشکسالی ، عوامل جوی شامل سرمازدگی بهاره، کاهش بارندگی و افزایش بی سابقه دمای هوا در زمان تلقیح گل پسته علل کاهش تولید است.

« داراب حسنی» در گفت و گویی درباره وضعیت تولید پسته کشور و علل کاهش تولید افزود: امسال با توجه به خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها تولید ۲۷۸ هزارو ۴۲۶ تن پسته در کشور پیش بینی شده که نسبت به تولید سال گذشته کاهش ۸۰ هزارتنی را نشان می‌دهد.

مدیرکل میوه‌های سردسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: سال گذشته ( ۱۳۹۹) ۳۵۸ هزارو ۲۴۴ تن پسته در سطح ۵۲۵ هزارتن تولید شده بود. وی سرانه مصرف پسته در ایران را حدود ۷۰۰ گرم در سال دانست و گفت: اکنون ۲۵ استان کشور تولیدکننده پسته کشور هستند که استان‌های کرمان، خراسان رضوی، یزد، فارس، خراسان جنوبی، سمنان، مرکزی، قم، سیستان و بلوچستان، تهران، اصفهان در تولید این محصول پیشرو هستند. وی درباره وضعیت آبی استان‌های تولیدکننده پسته افزود: براساس آخرین آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۹۸ سطح زیرکشت پسته در ایران ۵۱۸ هزار و ۹۱۷ هکتار است که از این میزان ۱۱ هزارو ۹۷۳ هکتار آن آبی غیر بارور، یک هزارو ۲۵۳ هکتار دیم غیربارور (در مجموع ۱۱۳۲۲۶ هکتار غیربارور) و همچنین ۴۰۵ هزارو ۵۸۳ هکتار آبی بارور و ۱۰۸ هکتار آن دیم بارور (در مجموع ۴۰۵۶۹۱ هکتار) است که با توجه به وقوع پدیده تغییر اقلیم، مناطق کشت و کار این محصول با مشکل کمبود آب روبرو هستند.

مدیرکل میوه‌های سردسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره کیفیت پسته تولیدی کشور با وجود خشکسالی‌ها اظهارداشت: اگرچه در برخی مناطق پسته کاری کشور عملکرد محصول تحت تاثیر وقوع پدیده تغییر اقلیم قرار گرفته است، با این حال کیفیت پسته ایران همچنان عالی است.

حسنی ادامه داد: اگرچه به نظر می‌رسد به دلیل وقوع پدیده تغییر اقلیم و محدودیت منابع آبی، میزان تولید و عملکرد پسته در چشم انداز کوتاه مدت در مناطق تولید پسته در مرکز و شرق کشور، کاهش یابد، اما با توجه به اینکه پسته جزو گیاهان متحمل به تنش‌های خشکی و شوری بوده و از طرف دیگر با توجه به گسترش مناطق کشت و پرورش این محصول ارزشمند اقتصادی در غرب و شمال غرب کشور که دارای منابع آبی بیشتر و خاک حاصلخیزتر هستند، پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک، تولید و عملکرد این محصول با افزایش چشمگیری همراه باشد و به تبع میزان صادرات این محصول نیز افزایش یابد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد امسال قیمت هر کیلوگرم پسته تازه در بازار به طور میانگین بین ۱۲۰ هزار تا ۲۰۰ هزارتومان و پسته خشکباری با قیمت‌هایی بین ۲۵۰ هزار تا ۳۵۰ هزارتومان در بازار به فروش می‌رسد.

براساس نرخنامه میدان مرکزی میوه و تره بار تهران قیمت هر کیلوگرم پسته تازه بین ۹۰ هزار تا ۱۲۵ هزار به فروش می‌رسید...................کدC25

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

کانال تلگرام: https://t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .