یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی بهانه ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» ندارد

اخبار کشاورزی:  وزارت جهاد کشاورزی بهانه ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» ندارد

کاج پرس: 19/7/1400

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با اجرای شورای سیاست گذاری که مشکل خرید تضمینی محصولات کشاورزی را برطرف می‌کند دیگر بهانه ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» از سوی وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد.

محمد جواد عسگری، در برنامه زنده کنفرانس خبری رادیو گفت‌‌و‌گو با عنوان «بحران کم آبی، کشاورزی و امنیت غذایی»، در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، که عقب ماندگی‌هایی در اصلاح گیاهان مقاوم به خشکی وجود دارد که بخش تحقیقات عمده دلایل آن را کمبود بودجه تحقیقاتی عنوان می‌کند، چه برنامه ای در این زمینه دارید؟ گفت: بودجه تحقیقات 1400 بیشترین میزان نسبت به سال‌های گذشته است که امیدواریم نتیجه خود را در سالهای آینده در این بخش بگذارد.

عسگری در عین حال تاکید کرد که بخش تحقیقات بیشترین تاثیر را می‌تواند در مقابله با بحران کم آبی و افزایش ضریب امنیت غذایی در کشور داشته باشد و متاسفانه محققان این بخش در گذشته کار کافی در این زمینه انجام نداده اند.

*وزارت جهاد کشاورزی بهانه ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» ندارد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به این سوال که «طرح الگوی کشت»که 10 سال است روی میز دولتی‌ها خوش کرده اما هیچ الزامی برای اجرای آن از سوی مجلس وجود نداشته این در حالی است که آب زیادی به جای تولید محصولات اساسی و استراتژیک صرف محصولات پرآب بر می‌شود، مثلا جایگاه اول و دوم خربزه و هندوانه دنیا را د اریم، سالانه بیش از 5.5 میلیون تن گوجه فرنگی تولید می‌کنیم و جایگاه مناسب تولید صیفی جات را در دنیا داریم اما در محصولات اساسی مانند دانه‌های روغنی، خوراک دام، گندم، برنج و غیره وابستگی شدید تا 90 درصد داریم، افزود: مشکل اصلی اجرای الگوی کشت در سالهای گذشته خرید تضمینی محصولات کشاورزی بود یعنی نمی‌شد به کشاورزی نسخه بدهی اما تضمینی برای خرید محصولش نداشته باشی و به این دلیل اجرای این طرح معطل ماند.

وی افزود: «شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» تشکیل شده است و این مشکل خرید تضمینی را بر طرف کرده است و اکنون وزارت جهاد کشاورزی هیچ بهانه ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» ندارد.

به گفته وی «شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» که به ریاست وزیر جهاد کشاورزی است، نمایندگان کشاورزان و نمایندگان مجلس هم حضور د دارند که منافع کشاورزان بیشتر مد نظر قرار می‌گیرد.

*«آب مجازی» راهکار دانشمندان برای مقابله با بحران بی آبی

خبرنگار فارس، در این برنامه استفاده از «آب مجازی» را راهکار کارشناسان کشاورزی برای مقابله با بحران کم آبی عنوان کرد که امروزه کشت تولید‌های مزیت دار و واردات محصولات بدون مزیت در کشورها توانسته 369 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی کند، علاوه بر آن 40 درصد آب کشاورزی کشورهای اروپایی به واسطه استفاده از آب مجازی به خارج از مرزها هدایت شده در حالی که در ایران در این زمینه کاری نشده و چرا مجلس به این مهم ورود نکرده است؟ رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در این زمینه پاسخی نداد.

به گزارش کاج پرس به نقل از فارس، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، در این برنامه تحقیقات، حفاظت از خاک، استفاده از روش‌های نوین آبیاری و اجرای الگوی کشت را راهکار مقابله با بحران بی آبی عنوان کرد..کدC44

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

کانال تلگرام: https://t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .