سه شنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی

نهاد اروپایی: نیمی از عسل‌های وارداتی به اروپا تقلبی هستند؛ این محصولات از کدام کشورها بودند؟

اخبار کشاورزی:  نهاد اروپایی: نیمی از عسل‌های وارداتی به اروپا تقلبی هستند؛ این محصولات از کدام کشورها بودند؟

 

یکشنبه 23 مهر

کشاورزی آینده جهان

فرانک مسعودی- یورو نیوز

اروپا با واردات سالانه حدود ۱۷۵هزار تن عسل (معادل ۴۰درصد از کل مصرف)، دومین واردکننده بزرگ عسل در جهان پس از ایالات متحده است.

بنا بر گزارشی که اخیرا توسط کمیسیون اروپا منتشر شد، تقلب گسترده‌ای با استفاده از محصولات قندی همچون شیره‌های چغندر، برنج، یا گندم صورت گرفته است و بیشتر عسل‌های وارداتی از چین و ترکیه نیز خالص نبودند.

کمیسیون اروپا فاش کرده است که «بخش قابل‌توجهی از عسل‌های وارداتی به اروپا مشکوک به تقلب هستند، اما اکثر این عسل‌ها قابل تشخیص نیستند.»

بر اساس نمونه‌برداری و آزمایشات انجام شده در بروکسل، تقریباً نیمی از عسل‌های وارداتی از کشورهای غیر اروپایی با شربت‌های شکر ساخته شده از برنج، گندم یا چغندرقند مخلوط می‌شوند. این در حالی است که بر طبق مقررات اروپا، هرگونه مواد افزودنی به محصولات ممنوع است.

از مجموع ۳۲۰گونه عسل آزمایش شده توسط آزمایشگاه رسمی کمیسیون اروپا، ۱۴۷دسته تقلبی بودند. این تعداد معادل ۴۶درصد از عسل‌های آزمایش‌شده و بخش قابل توجهی از عسل مصرف شده در اروپا است.

اروپا با واردات سالانه حدود ۱۷۵هزار تن عسل (معادل ۴۰درصد از کل مصرف)، دومین واردکننده بزرگ عسل در جهان پس از ایالات متحده است. آن چه مشخص است این است که بخش عمده‌ای از عسل‌های تقلبی از چین و ترکیه وارد شده‌اند.

«اداره کل سلامت و ایمنی غذای کمیسیون اروپا» با همکاری «اداره مبارزه با تقلب اروپا» این آزمایش بزرگ اصالت عسل را با همکاری ۱۶کشور عضو اتحادیه اروپایی و همچنین نروژ و سوئیس انجام داده است. برخی از نمونه‌برداری‌ها در مبادی ورودی - عمدتا در بنادر اروپایی - بین نوامبر ۲۰۲۱و فوریه ۲۰۲۲برداشته شده است.

بر اساس این آزمایشات مشخص شده است که برای جعل اصالت گیاه مورد استفاده در تولید عسل، از افزودنی‌ها و رنگ‌های خوراکی استفاده می‌شده است.

علاوه بر این برای جلوگیری از برملاشدن منشاء جغرافیایی عسل‌ها، گرده گل‌ها از این محصولات برداشته می‌شده است.

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .