سه شنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۳

صادرات گندم فرانسه

کشاورزی فرانسه 

کشاورزی آینده جهان (کاج پرس)، از 39 میلیون تن گندم تولیدی فرانسه حدود 35.9 میلیون تن به صورت متمرکز جمع آوری و بالغ بر 20 میلیون تن از آن به کشورهای مختلف از جمله اتحادیه اروپا صادر می شود. از مجموع حدود 16 میلیون تن گندم باقی مانده 9.8 میلیون تن گندم برای مصارف غذایی و 5.4 میلیون تن در فرایند تولید خوراک دام و طیور تبدیل و به مصرف می رسد. گفتنی است فرانسه در یک عرصه رقابتی، گندم و ذرت از اکراین وارد می کند. اندکی اختلاف قیمت با گندم فرانسه دارد. سازمان ویژه مدیریت ریسک محصولات کشاورزی به نام اگر پتل گزارش می دهد که از ماه ژوئن گذشته تاکنون می بایست 11.3 میلیون تن غلات از جمله گندم به خارج از اتحادیه اروپا صادر شود.

در گزارش اگری پتل آمده است، به طور متوسط هر تن گندم فرانسه 157 یورو است که برای کشاورزان رضایت بخش نیست در این صورت با حمایت های PAC بخشی از هزینه های اضافی کشاورزان گندم کار فرانسوی پوشش داده می شود. گفتنی است یکی از بازارهای قابل اتکا در صادرات گندم فرانسه کشور مراکش است که به طور متوسط سالیانه 4.5 میلیون تن گندم دوروم و گندم معمولی از فرانسه وارد می کند. این در حالی است که درگزارش خود آمده است، مراکش 7 میلیون تن گندم تولید می کند. فرانسه همچنین حدود 2.2 میلیون تن گندم به شمال آفریقا و صحرای بزرگ آفریقا صادر می کند.

پیش از این الجزایر یکی از وارد کنندگان گندم فرانسه بود که در رقابت با گندم اکراین و ارژانتین نمی تواند به طور جدی روی این بازار حساب کند. نکته حائز اهمیت این است که فرانسه برای صدور گندم مازاد خود علاوه بر بازار اروپا در جستجوی بازارهای دیگری نیز هست. یعنی نوعی اجتناب ناپذیری برای این دولت در صدور گندم خود دارد.

در گزارش اگری پتل موضوع نرخ برابری ارزها همانند نرخ برابری یورو و دلار یا پزو یا ارز اکراین نکته مهمی است که بر میزان صادرات یا واردات گندم فرانسه تاثیرمستقیم دارد و به طور جدی محاسبه می شود.

یکی دیگر از نکاتی که در تجزیه و تحلیل اگری پتل مورد توجه قرار گرفته است، تاثیر شرایط اقلیمی مناسب یا نامناسب مانند خشکسالی در شرایط جغرافیایی مختلف است که از دید ناظران صادر کننده گندم پوشیده نمانده است و ارزیابی دقیقی برای پیش بینی بازار به صادرکنندگان گندم در بخش خصوصی برای بازاریابی ارائه می دهد.

فریبا مسعودی/ خبرنگار مقیم

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .