یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰

راه و بیراهه در تعامل، انتقال و تحلیل مسائل کشاورزی

 

 

کاج پرس - 14/ 07/ 1400

به قلم فرشاد قوشچی - روزنامه‌ نگار و استادیار دانشگاه

امروزه تقریباً کارکرد و مرز بین بیشتر رسانه ‌های اجتماعی و بسترهای اینترنتی از قبیل تلگرام، اینستاگرام، واتساپ، توئیتر، لینکدین و... همچنین رسانه‌ های برخط، خبرگزاری‌ ها، پایگاه‌ های خبری، نشریات مکتوب و الکترونیکی کاملاً مشخص است. بنابراین شاید تلاش بی نتیجه و غیر مثمری باشد که مثلاً انتقال اطلاعات و تحلیل ‌های تخصصی کشاورزی را به جامعه مخاطب از طریق اینستاگرام، لینکدین یا توئیتر انجام داد.

تحت این استدلال که برای نمونه اینستاگرام با فالوئر یا دنبال کننده ‌های میلیونی سروکار دارد. تقریباً همه آگاه هستند که اینستاگرام بستری برای کسب و کارهای اینترنتی، فضاهای سرگرمی و دنبال کردن سلبریتی ‌ها شکل گرفته و بیشترین فالوئرها نیز مربوط به همین صفحات مجازی است.

بنابراین انتقال و اشاعه یک خبر،گزارش، نقد یا تحلیل کشاورزی باید از مسیر رسانه‌ های برخط، پایگاه‌ های خبری، نشریات تخصصی مکتوب یا الکترونیکی و تلگرام صورت گیرد. علاوه بر آنکه مطالب حاوی مضمون صحیح و آگاهی بخش در دیگر شبکه ‌های اجتماعی و رسانه‌ ها، وایرال می‌شود و مخاطب خویش را می‌یابد. در حال حاضر جامعه مخاطب کشاورزی در ایران هم اخبار و اطلاعات خود را از همین مسیرها بدست می‌آورد و به آنها تا حدود زیادی اعتماد دارد.

جمله معروفی در بیانیه ای از قوام السلطنه در تاریخ معاصر ایران به یادگار مانده که‌: ( کشتیبان را سیاستی دگر آمد)، اما همگان می‌دانند که آن سیاست دیگر عمری کوتاه تر از چند روز داشت و به شکست انجامید. بنابراین به نظر می‌رسد با استقرار دولت جدید، دولتمردان کشاورزی لازم است اطلاعات، پیام‌ ها و تحلیل‌ هایشان را از مسیر صحیح و در تعامل با رسانه ‌ها، نشریات و پایگاه‌ های خبری تخصصی که در ارتباط مستقیم با بهره برداران کشاورزی و متخصصان هستند در میان بگذارند و دنبال سیاست و راهی بی بازده نباشند.

همچنین از نقد و تحلیل ‌های حاصل از سیاست ‌های خود در عرصه کشاورزی کشور نیز از همین طریق آگاه شوند. انتخاب راه درست و معقول در این رابطه بسیار حائز اهمیت است زیرا ممکن است گام نهادن در بیراهه ‌ها منجر به این مسئله شود که در نهایت قضاوت جامعه مخاطب کشاورزی مصداق ضرب المثل ( از قضا سرکنگبین صفرا فزود) باشد.

------------------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .