پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

وزوز مرگبار مگس مدیترانه‌ای بیخ گوش باغداران کرمان

L_-15.jpg

کاج پرس: 22-08-1401

وزوز آفت مگس مدیترانه ای در کنار حمله ملخ‌های صحرایی، سوسک سرخرطومی خرما، پسیل پسته و زنجره، باغ‌های استان کرمان را به عنوان قطب کشاورزی مورد تهدید جدی قرار داده است.

استان کرمان با ۲۴ درصد باغات کشور و تولید سالانه بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصول در بخش کشاورزی، به جولانگاه مگس مدیترانه ای تبدیل شده است.

هر چند ردیابی و اقدامات کارشناسی مسئولان جهاد کشاورزی کرمان با همراهی و همکاری کشاورزان تا حدود زیادی از پیشروی مگس مدیترانه ای در این استان جلوگیری کرده اما این آفت به باغ‌های کرمان رسوخ یافته و وزوز مرگبار آن گوش کشاورزان و باغداران را می‌آزارد و به تهدیدی جدید و جدی برای بخش کشاورزی کرمان تبدیل شده است.

خشکسالی مستمر، تغییر اقلیم، بحران آب، آفات متعدد و حالا مگس مدیترانه ای دست به دست هم داده تا کشاورزی را در دیار کویری کرمان به مهلکه بیندازد که این مهم نیازمند تدابیر مسئولان سازمان جهاد کشاورزی برای حفظ حیات در این آب و خاک است.

خسارت ۲۰ هزار میلیارد تومانی پسته کاران کرمان در نتیجه سرمازدگی و دیگر عوامل، ورود سوسک سرخرطومی حنایی خرما به نخیلات، حمله گاه و بیگاه ملخ‌های صحرایی به مزارع و باغ ها، وجود آفات نسبتا دائمی چون پسیل و خشکیدگی خوشه‌های خرما در کنار حوادث و بلایای طبیعی چون سیل، افت و افزایش دما در قالب گرمازدگی و سرمازدگی؛ کشاورزان دیار کویری و کم آب و بحران زده کرمان را دچار سرخوردگی کرده است.

اکنون مگس میوه مدیترانه ای به عنوان یکی از خطرناک ترین آفات کشاورزی که به بیش از ۳۰۰ گونه از گیاهان حمله می‌کند و باعث لهیدگی، پوسیدگی و ریزش شدید میوه می‌شود و می‌تواند تا ۱۰۰ درصد محصول یک باغ را بین ببرد راه برای کشاورزان این خطه بیش از همیشه پر نشیب و فراز کرده است.

این مسئول ضمن تاکید بر اهمیت جمع آوری میوه‌های آلوده و دفن آنها توسط کشاورزان، انجام شخم سطحی و زیر و رو کردن خاک کنار درختان و اجرای طرح یخاب زمستانه را از روش‌های موثر در کنترل این آفات ذکر کرد.

اما مدیر جهاد کشاورزی شهرستان راور در شمال کرمان از برگزاری مانور سراسری جمع آوری میوه‌های آلوده به مگس میوه مدیترانه ای و کرم گلوگاه انار” طی روزهای اخیر همزمان با پدافند غیرعامل خبر می‌دهد و می‌گوید آموزش‌های لازم به کشاورزان ارائه می‌شود.

* یخاب زمستانه از روش‌های موثر در کنترل مگس مدیترانه ای

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان نیز در گفت و گویی اظهار داشت: ردیابی آفت مگس مدیترانه ای در باغ‌های استان کرمان از طریق نصب تله‌های جلب کننده فرمونی (تری مدلور)، تغذیه ای (سراتراپ) و تله‌های زرد چسبنده و مشاهده خسارت آفت روی میوه با ثبت مشخصات کامل باغ و تعداد درختان موجود در تمامی شهرستان این استان در حال انجام است.

محمد خیراندیش افزود: به منظور آگاهی کشاورزان، اطلاع رسانی و آموزش بهره برداران در زمینه شناسایی و کنترل آفت به صورت آموزش‌های گروهی و انفرادی، ارسال پیام کوتاه، بروشور، نصب بنر، فضای مجازی و غیره اقداماتی انجام و از کشاورزان خواسته شده به منظور کنترل آفت اقدام به برداشت بموقع میوه‌ها یا برداشت زود هنگام و نیز جمع آوری و انهدام میوه‌های آلوده کنند. وی آفت مگس مدیترانه ای را خطرناک عنوان می‌کند و می‌گوید: این آفت قادر است به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اظهار داشت: مگس مدیترانه ای به محض تغییر رنگ میوه‌ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می‌شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یک هفته لارو (نوزاد کرمی‌شکل) حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه خواهد شد.

خیراندیش به شرایط اقلیمی استان کرمان اشاره و تصریح کرد: آفت مگس مدیترانه ای توانایی تولید چهار تا پنج نسل در سال را دارد و یک جفت نر و ماده قادر هستند به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانه میوه خسارت وارد کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان ادامه داد: اگر هر میوه بین ۵۰ تا ۲۵۰ گرم وزن داشته باشد هر جفت مگس مدیترانه ای می‌توانند ۵۰ تا ۲۰۰ تن میوه را از بین ببرند.

وی تاکید کرد: رفتار متغیر این آفت، دامنه میزبانی آن را افزایش داده لذا در طول فصل رسیدن میوه‌های مختلف از جمله مرکبات، خرما و غیره می‌تواند به تمام محصولات استان کرمان خسارت وارد کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: این آفات از سال ۹۶ از طریق منطقه جنوب کرمان وارد استان کرمان و سال‌های قبل در مناطقی از گلباف، ماهان، چترود و راور مشاهد شد و در سایر مناطق استان نیز در حال ردیابی است.

وی به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به راهنمایی‌های کارشناسان گیاه پزشکی و کشاورزی در راستای کنترل آفت مگس مدیترانه ای تلاش کنند.

خیراندیش ادامه داد: در صورت کنترل نشدن مگس مدیترانه ای این آفت توانایی از بین بردن ۱۰۰ درصد انواع محصولات را دارد.

وی با بیان اینکه زمان رسیدن میوه‌های مختلف در استان کرمان از اردیبهشت تا دی و اواخر بهمن ماه است گفت: تمام میوه‌های موجود در استان می‌توانند میزبان این آفت باشند لذا نیاز است کشاورزان با نظر کارزشناسان گیاه پزشکی نسبت به مبارزه با آن اقدام کنند. وی از کشاورزان خواست، میوه‌های مشکوک و آلوده را وارد باغ نکنند، میوه‌های آلوده را برداشت و نسبت به امحای آنها از طریق سوزاندن یا دفن در عمق خاک اقدام کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان به کشاورزان توصیه کرد: میوه‌های مناطق آلوده را قبل از تغییر رنگ و رسیده شدن کامل از درخت جدا کنند.

وی توصیه کرد: شفیره آفت در عمق چند سانتی متری عمق خاک به سر می‌برد لذا توصیه می‌شود کشاورزان مبارزه را از طریق شخم و در هنگام خواب زمستانه اجرا کنند تا شفیره آفت در عمق خاک از بین برود.

خیراندیش گفت: کشاورزان در فصل بهار نیز از کارت‌های زرد برای ردیابی آفت مگس مدیترانه ای در باغات استفاده کنند و بعد از مشاهده با استفاده از تله‌های فرمونی نسبت به مبارزه با آفت اقدام کنند.

169995148.jpg

وی سطح آلودگی باغات استان کرمان غیر از جنوب استان را به مگس مدیترانه ای حدود ۱۱ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: با توجه به برداشت میوه‌ها و آلودگی استان‌های همجوار و احتمال وارد شدن میوه‌ها احتمال آلوده شدن باغ‌های تمام این استان وجود دارد. وی به کشاورزان توصیه کرد: با شبکه مراقبت جهاد کشاورزی همکاری و باغ‌های خود را به صورت ویژه پایش کنند.

وی از کشاورزان و بهره برداران خواست چنانچه میوه‌های سیاه ریشه آنها در زمان برداشت دارای ریزش شدید و در هنگام استفاده داخل میوه لهیدگی و کرم‌های زیادی مشاهده کردند فوراً به مرکز جهاد کشاورزی مراجعه و گزارش کنند.

مگس میوه مدیترانه ای یکی از آفات مخرب دنیاست. این آفت به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل شرایط آب و هوایی دارد در نقاط جهان گسترش پیدا کرده نسبت به سایر مگس‌های میوه بالاترین خسارت اقتصادی را به کشاورزی و تولید میوه وارد می‌کند.

مبدا اصلی آفت مگس مدیترانه ای آفریقای شرقی است و از سال ۱۸۲۹ میلادی به تدریج به سایر کشورها انتشار یافته است.

مگس میوه مدیترانه ای یکی از خطرناک ترین آفات کشاورزی در دنیا است که به بیش از ۳۰۰ گونه از گیاهان حمله می‌کند و باعث لهیدگی، پوسیدگی و ریزش شدید میوه می‌شود و می‌تواند تا ۱۰۰ درصد محصول را بین ببرد. انتقال آفت از طریق میوه، خاک و جابجایی حشره کامل امکان پذیر است.

مسئولان جهاد کشاورزی استان کرمان که مسئولیت نظارت بر مناطق شمالی این استان را برعهده دارند می‌گویند آفت مگس مدیترانه ای در سال جاری به بیشتر شهرستان‌های استان کرمان حمله کرده و بیشتر میوه‌های با بافت نرم مانند انار، هلو، انجیر و مرکبات را تحت تاثیر خود قرار داده است. شهرستان‌های کرمان و ارزوئیه بیش از سایر مناطق استان درگیر این آفت شده اند.

این درحالی است که بنا بر گزارش‌ها جنوب استان کرمان نیز درگیر این آفت شده و افزون بر ۲ هزار هکتار نیز درگیر طرح مبارزه است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، باغداران در صورت مشاهده میوه‌های لهیده یا آفت مگس، با استفاده از یخاب زمستانه، شخم زدن و همچنین خارج کردن و از بین بردن میوه‌های آلوده از باغ به پیشگیری از تببدیل نوزاد آفت به حشره بالغ و آسیب رساندن به میوه‌ها در سال آینده کمک کنند................................ ............. ....... //.... کد 15L

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .