پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

افزایش ۲۰ درصدی عملکرد تولیدات زراعی با کوددهی مناسب

L_-23.jpg

کاج پرس: 23-08-1401

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور از ساماندهی نسخه‌نویسی کودهای کشاورزی خبر داد و گفت: عملکرد تولیدات زراعی با کوددهی مناسب ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

«هادی اسدی رحمانی» افزود: اسناد بالادست یعنی قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی و نظام اجرایی آزمایشگاه‌های خاک‌شناسی و شرکت‌های خدمات مشاوره تصریح می‌کنند، مصرف نهاده‌هایی مانند کود و سم باید بر اساس نسخه‌نویسی باشد و این موضوع سال‌هاست که مغفول مانده است.

رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور اظهار داشت: بر اساس این اسناد بالادستی، موسسه تحقیقات خاک و آب کشور و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی موظف‌اند نسخه‌نویس تربیت کنند و از این رو برگزاری دوره‌های آموزشی، محتوای آموزشی و نکات فنی را موسسه تحقیقات خاک و آب کشور و اعطای گواهی‌نامه را سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برعهده دارد و گواهینامه نسخه‌نویسی کود با امضای این دو نهاد صادر می‌شود.

اسدی رحمانی با بیان این که ساماندهی نسخه‌نویسی کود در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: در این راستا نخستین دوره آموزشی مهارت‌محور نسخه‌نویسی کودی از ۷ تا ۱۲ آبان ماه سال جاری به مدت شش روز برگزار شد و در این دوره، برخی از شرکت کنندگان دارای آزمایشگاه خاک‌شناسی، شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای و یا کلینیک‌های گیاهپزشکی بودند.

وی ادامه داد: افرادی که دوره نسخه‌نویسی کود را می‌گذرانند باید فارغ‌التحصیلان رشته خاک‌شناسی یا رشته‌های مرتبط مانند تولیدات گیاهی، علوم زراعی و علوم باغبانی باشند.

رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور با اشاره به این که در حال حاضر حدود ۱۶۸ آزمایشگاه خاک‌شناسی در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: این آزمایشگاه‌ها کار تجزیه خاک را انجام می‌دهند، اما تاکنون به طور سیستماتیک و علمی آزمایشگاه‌های خاک‌شناسی و شرکت‌های تولیدکننده و یا عرضه‌کننده، توصیه کودی را انجام نمی‌دادند.

وی درباره اهمیت تغذیه بهینه گیاهان و کوددهی مناسب افزود: نتایج بسیاری از پایلوت‌هایی که توسط این موسسه در مورد گندم، کلزا و ذرت انجام شده حاکی از آن است با تغذیه مناسب و متعادل می‌توان نزدیک به ۲۰ درصد عملکرد تولید را در شرایط فعلی و در اراضی آبی افزایش داد.

اسدی رحمانی خاطرنشان کرد: سال گذشته در طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور، تغذیه گیاهان را محور قرار دادند و نتایج کار نشان داد به طور میانگین عملکرد تولید گندم ۱۵۰ کیلوگرم در هر هکتار در اراضی دیم افزایش یافته است.

وی برآورد، تامین، توصیه و مصرف و کنترل کیفی را از مولفه‌های نظام کود در کشور عنوان کرد و گفت: نسخه‌نویسی جزو مولفه‌های اصلی توصیه و مصرف است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، این مسوول ابراز امیدواری کرد؛ با پیگیری تربیت نسخه‌نویس کودی در آینده نسخه‌های کودی صرفاً از طریق افرادی آموزش دیده، خبره و باتجربه ارایه شود........ //.... کد 23L

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .