پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

هدفگذاری برای صادرات به روسیه و عراق/ دانش‌بنیان‌ها بذر پادشاه گیاهان دارویی را بومی‌سازی کردند

L_-40.jpg

کاج پرس: 24-08-1401

یک شرکت دانش بنیان کشورمان موفق به بومی‌سازی بذر گیاه کاربردی «آشواگاندا» یا «جینسینگ هندی» ملقب به پادشاه گیاهان دارویی شد. این گیاه اکنون برای صادرات به کشورهای روسیه و عراق هدف‌گذاری شده است.

آشواگاندا یا جینسینگ هندی نوعی گیاه شب‌بو و دارویی محبوب در طب هندی به شمار می رود و از تاثیر زیادی بر کاهش کورتیزول و متعادل کردن هورمون‌های تیروئیدی برخوردار است.

ریشه گیاه جینسینگ هندی دارای خواص بسیار فراوانی از جمله خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند و تقویت کننده نیروی جسمی و فکری انسان است و یک آرام‌بخش ذهن و کاهنده استرس و اضطراب محسوب می شود.

گیاهی با ارزش اقتصادی بالا که کپسول های ۶۰ تایی وارداتی آن از شرکت آمریکایی youtheory یا شرکت هندی Himalaya به قیمت ۲۷ تا ۴۰ دلار به بازار داخلی عرضه می شود، حالا بذر آن توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی با همکاری مجتمع آموزش عالی سراوان بومی سازی شده است و پودر ۷۰۰ گرمی آن تنها با قیمت ۲۰۰ هزار تومان توسط این شرکت فناور وارد بازار داخلی شده است.

* خواص گیاه آشواگاندا یا جینسینگ هندی چیست؟

علیداد امیربهزادی مدیرعامل شرکت دانش بنیان مهراعجاز کویر شرق در خصوص خاصیت گیاه کاربردی آشواگاندا یا جینسینگ هندی می گوید: این گیاه معجزه‌آسا در واقع باعث کاهش استرس و اضطراب می شود و در درمان فشار خون، دیابت، کم خونی فقر آهن و رفع ضعف عمومی بدن، تنظیم قند خون و تقویت باروری و همچنین نیروی جسمی سالمندان بسیار موثر است.

 

170008064.jpg

این کارشناس ارشد ژنتیک (Genetics) و اصلاح نباتات از انستیتو علوم تحقیقات کشاورزی دهلی نو هندوستان که با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا سخن می گفت، با بیان اینکه، آشواگاندا یا جینسینگ هندی ملقب به پادشاه گیاهان دارویی است که در طب سنتی هند یک گیاه بسیار مهم و کاربردی به حساب می آید، افزود: یکی از راه‌های تقویت و درمان کم کاری غدد فوق کلیوی یا آدرنال مصرف آشواگاندا یا همان ریشه جینسینگ هندی است.

وی با بیان اینکه، ورزشکاران نیز برای افزایش حجم عضله های خود از گیاه آشواگاندا استفاده می کنند، اظهار داشت: این گیاه همچنین باعث کاهش تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود و برای مبارزه با سلول‌های سرطانی سینه، شش، معده و کولون بسیار موثر است.

این فعال حوزه کشت گیاهان دارویی افزود: گیاه آشواگاندا همچنین از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می‌کند و این خاصیت آن بیشتر به دلیل تاثیر آن در تقویت سیستم ایمنی و مقدار فراوان آنتی اکسیدان‌های موجود در این گیاه است.

وی خاطرنشان کرد: پیش تر این محصول از خارج از کشور از جمله هند وارد ایران می شد و ما زیاد نسبت به کیفیت آن آگاه نبودیم و اطمینان خاطر نداشتیم. ضمن اینکه ورود این گیاه به صورت خام به دلیل نگهداری محصول در انبارها به مدت طولانی دچار آلودگی های مختلف بود و ماده موثره این محصول کاهش پیدا می کرد.

* چگونگی بومی سازی گیاه آشواگاندا یا جینسینگ هندی

مدیرعامل شرکت دانش بنیان مهراعجاز کویر شرق در ادامه در خصوص چگونگی کشت این گیاه در ایران نیز گفت: پراکندگی این گیاه در هند، پاکستان و بخشی از بلوچستان است که بصورت بومی وحشی موجود است؛ در واقع به دلیل اینکه جوانه زنی بذر جیسینگ هندی مقداری به دلیل خواب بذر سخت است، به منظور بومی سازی این گیاه، در شرکت رویان گیاه شستون سبز مستقر در مجتمع آموزش عالی سراوان به مدیریت دکتر مجید جعفری روی بذر گیاه کار شد.

امیربهزادی افزود: ابتدا طبق یک پروتکل علمی خواب بذر شکسته و جوانه زنی بذر انجام شد، سپس کار تجاری سازی و قرارداد مشارکت با کشاورزان برای کشت این محصول صورت گرفت.

وی در توضیح بیشتری گفت: سپس این بذر را به همراه پروتکل های مربوطه برای کشت طبق یک قرارداد مشارکت در اختیار کشاورزان منطقه گذاشتیم و کار کشت انجام شد و به صورت تضمینی محصول را از آنها خریداری کردیم و آنقدر محصول ارزشمند است که هر دو طرف سودآوری بسیار مناسبی داشتیم.

این کارشناس ارشد ژنتیک (Genetics) و اصلاح نباتات از انستیتو علوم تحقیقات کشاورزی دهلی نو هندوستان در خصوص اینکه چه زمانی این محصول بومی سازی شده است نیز اظهار کرد: ما از سال ۱۳۹۸ و در اوج بیماری کرونا کار بومی سازی گیاه آشواگاندا هندی را آغاز کردیم.

امیربهزادی همچنین گفت: برای تولید این محصول تاکنون از ظرفیت خالی شرکت هایی که دارای پروانه بهره برداری و بهداشتی هستند، استفاده می کرده ایم.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وی با اشاره به شروع فعالیت شرکت دانش بنیان مهراعجاز کویر شرق از سال ۱۳۹۳ در ارتباط با میزان اشتغالزایی این شرکت نیز تصریح کرد: به صورت غیرمستقیم تعداد زیادی را مشغول بکار کرده ایم اما به صورت مستقیم ۱۵ نفر مشغول به کار هستند ضمن اینکه ما تاکنون حتی هزار تومان هم وام نگرفته ایم....................... ........... ....... //.... کد 40L

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .