پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

۸۵ هکتار از مزارع استان قزوین به زیر کشت کاملینا می‌رود

L_-59.jpg

کاج پرس: 26-08-1401

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: گیاه کاملینا برای اولین بار در این استان با هدف توسعه کشت گیاهان کم آب بر و افزایش تولید دانه‌های روغنی در سطح ۸۵ هکتار به زیر کشت می‌رود.

حسن جلیلوند، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: طبق برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی این میزان گیاه کاملینا برای سال نخست در استان قزوین کشت می‌شود.

او افزود: با کشت این گیاه سه محور مهم از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی شامل تغییر الگوی کشت، کشاورزی قراردادی و خودکفایی در دانه‌های روغنی کشور محقق می‌شود.

جلیلوند با بیان اینکه از دانه‌های گیاه کاملیا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد روغن با کیفیت تولید می‌شود، گفت: این گیاه علاوه بر تولید روغن دارای ترکیباتی مثل امگا ۳ و امگا ۶ بوده و جنبه دارویی و درمانی دارد.

به گفته او، گیاه کاملینا در برابر سرما، گرما، خشکی، شوری زمین، آفات و امراض دیگر بسیار مقاوم بوده و می‌تواند علاوه بر جلوگیری از بیابان زایی موجب احیای دشت قزوین شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین افزود: این گیاه به دلیل نیاز آبی کم، کشت پاییزه و سازگاری با اقلیم منطقه، می‌تواند گامی موثر در جهت اقتصادی‌شدن کشاورزی و ایجاد اشتغال پایدار شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، به گفته جلیلوند، کنجاله کاملینا به دلیل ارزش غذایی بالا برای تالیف دام بسیار حائز اهمیت است که می‌تواند به عنوان یک برنامه در راستای تامین خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد......... //.... کد 59L

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .