پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی:

کاهش فصلی تولیدات دامی ارتباطی به آمار سالیانه ندارد

L_-65.jpg

کاج پرس: 28-08-1401

معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: کاهش فصلی تولیدات دامی در تابستان امسال ارتباطی به آمار کلی سالیانه ندارد.

معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی در پاسخ گزارشی از روزنامه همدلی با عنوان «نان و ماست هم از سفره فقرا دور می‌شود» اعلام کرد: در خصوص اعلام کاهش تولید شیر و گوشت گاو در فصل تابستان باید گفت که بررسی در خصوص میزان نهائی کاهش تولیدات دامی و جمعیت دام سنگین کشور به دلیل چرخشی بودن دوره زایش‌ها و تولید در ماه‌های مختلف سال، با استناد و مقایسه آمار نهایی سالیانه نسبت به قبل صورت پذیرد.

کاهش تولید فصل تابستان معیاری برای برآورد کاهش سالیانه نبوده و قابل استناد نمی‌باشد. همچنین با توجه به اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و تغییر نرخ ارز از قیمت ترجیحی به قیمت نیمایی برای نهاده‌های دامی (جو، ذرت و کنجاله سویا)، بدیهی است در حوزه دام به‌تناسب، هزینه تمام شده تولید شیر خام و گوشت قرمز و همچنین قیمت تمام شده محصولات لبنی در سبد غذایی خانوار افزایش یافته است.

در این راستا دولت برای جبران بخشی از افزایش قیمت‌ها طرح یارانه‌ها را تا زمان ارائه کالابرگ به اجرا گذاشته است، در حال حاضر نیز با اجرای طرح‌هایی مانند تولید قراردادی گوشت قرمز، صادرات شیرخشک و دام زنده، حذف تعرفه صادرات شیرخشک تلاش می‌شود برخی از مشکلات تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات دامی را مرتفع شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، همچنین پیشنهاداتی چون ارائه تسهیلات مکفی برای تامین بخشی از سرمایه در گردش دامداران، صنایع لبنی و شیرخشک، حذف مالیات بر ارزش افزوده محصولات لبنی، ارائه مشوق‌های صادراتی برای صادرات شیرخشک و محصولات لبنی و...با هدف حمایت از تولیدکننده، حفظ تولید پایدار و بهبود الگوی مصرف محصولات لبنی به دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط ارائه شده است. ................... //.... کد 65L

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .