پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

مطالبه تعیین قیمت مناسب برای گوشت و مرغ

L_-91.jpg

کاج پرس: 1-09-1401

کاربراین سامانه فارس من درخواست کرده اند که قیمت گوشت و مرغ متعادل شود و انحصار در این بخش برچیده شود که به ضرر اقشار متوسط جامعه است.

کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی با عنوان «قیمت واقعی گوشت و مرغ اعلام شود» درخواست پیگیری کرده‌اند.

آنها نوشته اند: با توجه به افزایش افسار گسیخته قیمت گوشت و مرغ، امکان واردات آن برای نهادهایی که بضاعت کامل در جهت واردات و توزیع آن را دارند ایجاد شود. انحصارطلبی در این حوزه به ضرر قشر متوسط و ضعیف جامعه است.

ستاد تنظیم بازار اخیرا قیمت هر کیلو مرغ را 63 هزار تومان اعلام کرد، قیمت گوشت هم مشمول تنظیم بازار نیست و بر اساس قیمت تمام شده و تقاضای بازار قیمت تعیین می شود.

درحال حاضر ظرفیت صادرات مرغ در کشور ایجاد شده است و عامل اصلی عاری بودن مرغداری ها از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است که این روزها کشورها دور و اطراف و حتی کشورهای اروپایی را درگیر کرده است.

سید محمد آقامیری معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گویی اظهار داشت: به دلیل عاری بودن کشور ما از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، کشورهای دیگر از جمله کویت درخواست واردات مرغ از ایران کرده‌اند.

وی افزود: اکثر کشورهای دنیا درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند و از آنجایی که کشور ما عاری از این بیماری است، آنها برای واردات مرغ از ایران درخواست کرده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشورهای اطراف و حتیانگلیسکه 50 درصد مرغداری‌هایش درگیر بیماری آنفلوآنزای است، دنبال محصولات سالم از کشورهای دیگر هستند، گفت: به همین دلیل برخی از این کشورها از جمله کویت درخواست واردات از ایران کرده‌اند.

آقامیری در پاسخ به این سوال که واردات کویت از ایران در چه مرحله‌ای است و چه پاسخی به تقاضای آنها داده‌اید، گفت: مکاتبات ایمیلی و اداری با آنها داشته‌ایم و مسئولان کویتی درخواست خود را مطرح کرده‌اند، ما هم به اتحادیه مرغداران اعلام کردیم که بازاریابی انجام دهند و محصولات خود را به آنها بفروشند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در این باره که قرار است چه میزان مرغ به کشور کویت صادر شود، اظهار داشت: ظرفیت زیادی در این زمینه وجود دارد و آمادگی داریم به هر میزان که نیاز داشته باشند، مرغ صادر کنیم.

وی در پاسخ به این که آیا به غیر از کویت کشورهای دیگری هم درخواست کرده‌اند و میزان درخواست‌شان چقدر است، گفت: کشورهای دیگری هم وجود داشته و تاکنون هم صادرات مرغ داشته‌ایم، اما جزئیات آن توسط معاون دامپزشکی باید اعلام شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از فارس، معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: تاکنون نمونه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به دلیل تدابیری که پیش‌تر اندیشیده شده بود و ستاد ملی مبارزه با آنفولانزا در استان‌ها و شهرستان‌ها برگزار شده بود وجود ندارد و این برگ برنده‌ای شده تا کشورهای دیگر از ایران درخواست واردات داشته باشند.

خبرگزاری فارس طبق رسالتی که بابت پیگیری سوژه‌‌های فارسِ من برای خود تعریف کرده پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار می‌دهد و از مسوولان خواستار توضیح در این‌باره خواهد شد.

کاربران دیگر هم می توانند به امضاکنندگان این پویش بپیوندند و با رسیدن امضاها به 1000 و بالاتر پیگیری‌های مختلفی در این‌باره می کند........................ ............... //.... کد 91L

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .