پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

اجرای طرح تولید پایدار گندم برای تامین ۱۳.۵ تن محصول

L_-102.jpg

کاج پرس: 1-09-1401

مشاور معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه طرح تولید پایدار گندم در فصل زراعی جاری کلید خورده،گفت: برنامه‌ریزی شده که بتوان در یک بازه حداکثر سه ساله به خودکفایی پایدار در این حوزه برسیم که در سال جاری تولید ۱۳.۵ میلیون تن هدفگذاری شده و سهم فارس تولید حداقل ۹ میلیون تن است.

سهراب سهرابی در نشست ستاد زراعت استان فارس با اشاره به اینکه دیدگاه وزیر جهاد کشاورزی این است که سطح محصولات آب بَر باید کاهش پیدا کند و به سمت محصولات اساسی برود، بیان کرد: به طور متوسط میزان نیاز کشور به گندم حدود ۱۳.۵ میلیون تن است که ۱۰ میلیون تن مصرف خبازی های نان، دو میلیون تن مصارف صنف و صنعت شامل ماکارونی و صنایع مرتبط و ۱.۵میلیون تن هم بذر و سایر مصارف است.

مجری طرح گندم کشور اضافه کرد: با استفاده از تجارب گذشته، ظرفیت های موجود، مشاوره با کارشناسان گندم کشور، طرح تولید پایدار گندم تدوین و حدود ۱۵ محور برای این طرح پیش بینی شد.

به گفته سهرابی؛ موضوع بذر، بذور لیبل دار و ساماندهی بذور خود مصرفی، موضوع تغذیه در مرحله کاشت و داشت محصول، اصلاح شیوه های کشت که شامل کشت روی پشته، کشت در کف جوی، توسعه کشت های مستقیم و کشاورزی حفاظتی، توجه به بهره وری آب و توسعه سیستم های خصوصا آبیاری میکرو، مدیریت آفات و علف‌های هرز و کاهش ضایعات محورهای اصلی این برنامه هستند که از ظرفیت های مختلف شامل بنیاد گندمکاران هم در این طرح استفاده شده است.

مشاور معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طرح جهش تولید دیم زارها تنها طرحی در وزارت جهاد کشاروزی است که دستور مقام معظم رهبری را دارد، اظهار کرد: استان فارس برای سال اول به این طرح پیوسته است.

وی اضافه کرد: برای اولین بار طرحی برای افزایش بهره وری آب در دیم زارها تدوین شده و برای سال اول به صورت پایلوت اجرا گردید ،سال اول در ۶ استان کشور در سطح ۶۶۰هزار هکتار اجرا شده که نتایج رضایت بخش است و ادامه پیدا می کند.

سهرابی با بیان اینکه این طرح برای سال دوم در سطح ۲میلیون و ۶۰۰هزار هکتار در ۱۵ استان کشور و سال سوم در سطح ۴.۲ میلیون هکتار در ۲۱ استان کشور در حال انجام و فرصت خوبی است، اظهار کرد: استان کردستان با ۶۰۰ هزار هکتار بیشترین سطح را در اجرای طرح جهش تولید دارد و کشاورزان بسیار راضی هستند چرا که اثرات خوبی در تولید داشته است.

مجری طرح گندم کشور با اشاره به اینکه در طرح مذکور کمک های مختلفی به کشاورزان می شود افزود: این کمک ها شامل کمک هزینه بیمه، خرید کودهای بذر مال و تدارک بذور، است ، قراردادی با سازمان تحقیقات منعقد شده برای تولید هسته های بذری، متناسب با طرح جهش تولید دیم زارها بحث های آموزشی و ترویجی، تدراک خودرو برای استان و شهرستان ها، کمک هزینه ای برای به کار گیری کارشناسان هم دیده شده است.

وی افزود: خرید ماشین آلات نیز دراین طرح دیده شده است ،این ماشین آلات شامل ادوات و دنباله بندهایی است که در طرح جهش تولید با نرخ تسهیلات ۵ درصد دیده شده که فرصت خوبی برای برخی از استان ها از جمله کرمانشاه، کردستان و آذربایجان شرقی است که از این فرصت استفاده کردند و امیدواریم فارس هم بتواند استفاده کند.

سهرابی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گندم کشور به ۳.۶ میلیون هکتار رسید، گفت: گندم دیم در سطح حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار کاشته شده است و کشت گندم در بخش اعظمی از اراضی اقلیم های سرد کشور به اتمام رسیده و عملیات کاشت در اقلیم های گرم و معتدل شامل استان های خوزستان، فارس، گلستان، ایلام و کرمانشاه هنوز به اتمام نرسیده است ، سهمیه کود فسفاته باقی مانده به این استان ها ارسال می شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، مشاور معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در سال زراعی گذشته میزان خرید تضمینی و توافقی گندم به حدود ۷.۵ میلیون تن در کشور رسید که نسبت به سال پیش از آن رشد ۶۰درصدی داشت و این مهم با پیگیری و برنامه ریزی در سطح استان ها، شهرستان ها و مراکز خدمات محقق شد............... . . ............ //.... کد 102L

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .