سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

ساداتی نژاد اعلام کرد:

رفع مشکل صادرات مرکبات به چین و هند

 

 

M_200-1.jpg

 

 

 

 

 

کاج پرس: 24-10-1401

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌های کرمان در عرصه‌های باغی و کشاورزی و تفویض اختیار این وزارتخانه به ادارات استانی تاکید کرد: با رفع مشکلات صادرات مرکبات به چین و هند فرصت مناسبی ایجاد شده است.

سید جواد ساداتی نژاد در چهارمین جشنواره ملی مرکبات جیرفت اظهارکرد: تلاش می‌کنیم جنوب استان کرمان به منطقه ویژه کشاورزی تبدیل شود و انقلابی در منطقه رخ دهد.

وی افزود:اختیارات بخش کشاورزی این استان بویژه منطقه جنوب کرمان را به استاندار تفویض می‌کنیم تا سازمان جهاد کشاورزی و استاندار بدون ارجاع به تهران در بخش‌های مختلف تصمیم گیری لازم را انجام دهند.

وی در ادامه همچنین با بیان اینکه سال گذشته ۷۷هزار تن صادرات پرتقال داشتیم که امسال به ۱۷۶هزارتن افزایش یافته است ادامه داد: توانستیم به‌سختی پروتکل‌های چین را اجرا کنیم و مشکلات بازار هند را نیز رفع کردیم، بنابراین فرصت مناسبی برای صادرات بیشتر ایجاد شده است.

* حل مشکل سند تا پایان دولت

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به مشکلات سنددار شدن زمین‌های کشاورزی گفت: با همکاری کشاورزان تا پایان دولت تمامی زمین‌های کشاورزی را دارای سند می‌کنیم و این کار بزرگ برای دولت اهمیت بالایی دارد

ساداتی نژاد افزود: قبل از دولت چهار درصد زمین‌های کشاورزی دارای سند بود که در دولت کنونی و تا الان به ۱۵درصد رسیده است.

وی افزود: کشاورز هویت و سند ندارد باید برای یک تسهیلات کسی را برای ضمانت و وثیقه ببرد.

 

* کار مهم الگوی کشت

ساداتی نژاد با اشاره به امر مهم دیگری که دولت پیگیری کرده است ادامه داد: برای یکبار باید الگوی کشت را اجرا کنیم، هرچند کار راحتی نیست و ۵۰سال به دنبال اجرای الگوی کشت بوده‌اند.

وی با اشاره به وضعیت کشت و مشارکت کشاورزان در هر سال به طور مثال وضع کاشت پیاز و کاهش قیمت گفت: کشاورزان، مروجین و مسئولان دقت کنند سال آینده شیرینی امسال را کشاورزان از دست ندهند و کشت برنامه ریزی شده انجام گیرد و بیشتر نشود.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین خطاب به شرکت کشت و صنعت جیرفت گفت: کشت و صنعت باید خدمات لازم را به کشاورزان ارائه دهد و مسئولیت اجتماعی خود را بیشتر کند؛ باید محصول راهبردی کشت کند و برای سال آینده به کشت پیاز ورود نکند.

وی افزود: انتظار نداریم شرکت کشت و صنعت زمین اجاره دهد بلکه باید سرمایه گذاری کند و ارزش افزوده بسازد.

ساداتی نژاد با اشاره به اهمیت تقویت اتحادیه‌ها و تفویض اختیار به مردم اظهار کرد: از این پس خرید محصول انجام نمی‌دهیم بلکه اتحادیه‌ها به تنظیم بازار می‌پردازند به این شیوه که وقتی قیمت پایین آمد خود خرید انجام و ما مابه التفاوت را پرداخت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های جنوب کرمان مسحور کننده است گفت: جیرفت سفره رنگین غذای ایران، بهشت کوچک با تنوع محصول سالم در دنیا زبانزد است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا جنوب کرمان از قطب‌های مهم تولید مرکبات در کشور به شمار می‌رود و در این جشنواره ملی نقطه نظرات کشاورزان و صادرکنندگان برای رفع موانع پیش روی تولید و صادرات این محصول تبادل نظر می‌شود.... ...........‌......................... /کد 200                                                 M

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .