جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبرداد:

غذای ۲۴میلیون ایرانی به دلیل الگوی ناصحیح مصرف دور ریز می‌شود

N_2.jpg

کاج پرس: 01-11-1401

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به الگوی ناصحیح و نادرست مصرف مواد غذایی در کشور گفت : سالانه حدود ۲۵درصد از مواد غذایی تولیدی کشور تبدیل به ضایعات شده که بدین نحو غذای ۲۴میلیون ایرانی دورریز می شود.

سید مجتبی خیام نکویی در جلسه شورای اداری مازندران، افزود: اینکه ۲۵درصد از ۱۲۰میلیون تن غذای تولیدی کشور از مزرعه تا سفره به صورت ضایعات از بین می رود زیبنده کشور ما نیست.

وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی برای کشور توفیقات خوبی بعد از انقلاب اسلامی رقم خورده است بطوریکه در بخش کشاورزی و تامین غذا یکصد میلیون تن بیشتر از زمان قبل انقلاب تولید داریم که چیزی معادل پنج برابر آن زمان است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارکرد: این میزان افزایش تولید مواد غذایی در حالیست که جمعیت کشور ۲.۷درصد افزایش یافته است.

وی گفت: با توجه محدودیت های اقلیمی و شرایط آب این مسایل می تواند در تضمین امنیت غذایی تاثیر گذارد و چاره اندیشی نیاز است .

خیام نکویی افزود: ایران در مدت ۴۳سال که در تحریم قرار دارد توانسته ۸۰تا ۸۵درصد غذا خودش را تامین کند.

وی ادامه داد: تمرکز برای آینده می بایست به گونه ای باشد تا محصولات راهبردی برای رفع نیازهای کشور در داخل تولید و تامین کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: حتی فراتر از نیاز کشور بدون اینکه تخریب محیط زیست یا فشار به عرصه ها ایجاد شود صورت بگیرد و بنا به فرمایش رهبر معظم‌ انقلاب از ظرفیت دانش بنیان استفاده کنیم.

خیام نکویی گفت: امنیت غذایی صد درصد موضوعی ملی است و امروز یکی از آرزوهای نیم قرن اخیر در حوزه مدیریت کشت به مازندران ابلاغ شده است. وی ادامه داد: اجرای درصد الگوی کشت‌ باعث می شود شرایط موجود تولید استان با حفظ وضعیت افزایش یابد و همچنین با افزایش درآمد کشاورز ، تولید غذا ارزان می شود و سفره مردم بزرگ‌تر خواهد شد.

خیام نکویی گستردگی سفره مردم را سیاست دولت سیزدهم دانست که با الگوی کشت می توان آن را محقق کرد.

وی الگوی مصرف در کشور را خیلی بد دانست و گفت: ۹۰درصد روغن کشور وارد می شود در حالی که میانگین مصرف روغن هر ایرانی ۲۲تا ۲۴کیلوگرم است که میانگین جهانی نصف این میزان است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در جامعه‌ ای که از غذاهای مناسب و سالم دور مانده است زمینه بروز و افزایش بیماری های غیرواگیر را شاهد هستیم.

وی گفت: با اقدامات علمی و پژوهشی که در حال انجام است افزایش ۲۰تا ۳۰درصدی عملکرد برنج با نمونه های اصلاح‌شده جدید که متناسب با ذائقه مردم هم باشد ، دور از انتظار نیست.

خیام نکویی ادامه داد: یکی از بازتاب ها این اقدام این است که مازندران از میزان تولید برنج ۴۵درصدی کشور به بیش از ۶۰درصد تولید برنج کشور افزایش می یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرای الگوی کشت میزان تولید محصولات از ۱۲۵میلیون تن فعلی به ۱۴۱میلیون تن در سال ۱۴۰۶خواهد رسید و این رقم تولید در سال ۱۴۱۰به ۱۵۲میلیون تن و در سال ۱۴۳۰به ۱۷۵میلیون تن خواهد رسید.

خیام نکویی افزود: سیاست های حمایتی و تشویقی باید انجام شود تا کشاورز به کشت رغبت یابد که ۴۰بسته حمایتی در بودجه سال آینده دیده شده است.

وی ادامه داد: در سند الگوی کشت استان مازندران که امروز رونمایی شد، چهره کشاورزی استان برای ۱۰سال آینده ترسیم شده است و رییس الگوی کشت مازندران که خود استاندار است ساز و کار اجرایی و زیرساخت های لازم این کار را فراهم می کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: مجموعه های پژوهشی کشور به شدت ظرفیت حمایتی از الگوی کشت هستند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا؛ خیام نکویی افزود: ۹۵رقم بذرهای اصلاح شده آماده رونمایی است که اگر این ظرفیت ها به استان ها بیاید تحول ایجاد می کند...................... ........................ /کد 2 N

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .