جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خبرداد:

سالانه یک میلیون و ۵۰۰هزار مترمکعب چوب به کشور وارد می‌شود

N_16jpg.jpg

کاج پرس: 02-11-1401

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: سالانه یک میلیون و ۵۰۰هزار مترمکعب چوب برای تامین نیاز کشور وارد می‌شود که با جرای طرح‌های نهالکاری این میزان کاهش می‌یابد.

تقی شعبانیان اظهار کرد: در کشور سالانه پنج میلیون مترمکعب تولید می‌شود که حدود همین میزان نیاز به واردات است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: در مجموع نیاز ضروری به چوب سالانه ۹تا ۱۰میلیون مترمکعب از این محصول است.

شعبانیان درباره اجرای طرح کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور گفت: در این زمینه برنامه ریزی‌های لازم و تکلیف استان‌ها مشخص شده است. وی درباره ظرفیت‌های کشور برای تولید نهال جنگلی گفت: ظرفیت تولید نهال در کشور تاکنون ۳۵تا ۴۰میلیون نهال در سال بود اما در طرح مزبور باید دست کم سالانه ۲۵۰میلیون نهال در استان‌های مختلف تولید شود.

وی گفت: ۱۲۶نهالستان جنگلی و بیابانی و در مجموع ۱۵۰مرکز تولید نهال در نهالستان‌های جنگلی و بیابانی و نیز ایستگاه‌های تولید بذر کشور وجود دارد که وسعت این نهالستان‌ها ۲هزار و ۸۶۰هکتار است.

وی گفت: تولید و کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور در چهار سال، برنامه ریزی شده است که با توجه به از بین رفتن بخشی از عرصه‌های جنگلی، بخشی از این طرح در قالب غنی سازی و احیای جنگل‌ها و عرصه‌های جنگلی اجرا می‌شود.

* کاشت نهال و جلوگیری از مشکل ریزگردها

شعبانیان افزود: بخشی از طرح کاشت یک میلیارد اصله نهال هم در قالب طرح زراعت چوب پیگیری می‌شود، بخشی هم با رویکرد جلوگیری از گسترش بیان بان‌ها است و ایران به عنوان عضور کنوانسیون بیابان زدایی، متعهد است جلوی گشترش بیابان را بگیرد.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: هر هکتار جنگل از تولید ۶۹تن گرد و غبار جلوگیری کرده و به ترسیب ۶۴تن کربن کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه بخشی از کاشت و توسعه جنگل‌ها با هدف ارتقای سرانه فضای سبز کشور انجام می‌شود خاطرنشان کرد: سرانه فضای سبز کشور کمتر از میانگین جهانی است، در ایران سرانه فضای سبز هفت مترمربع است که این رقم در سطح بین الملل ۲۰تا ۲۵مترمربع است.

* فضای سبز باید ارتقا یابد

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار کرد: رویکرد ما این است که سرانه فضای سبز در ایران در ۱۰سال آتی باید دست کم به ۱۵مترمربع برسد.

وی گفت: در توسعه جنگل‌ها و کاشت یک میلیارد اصله نهال، علاوه بر کمیت، کیفیت هم مد نظر است بدان معنا که در این طرح گونه‌هایی انخاب شود که پاسخگوی نیاز امروز و فردا باشد و با محدودیت‌های کشور از جمله محدودیت‌های تاین آب سازگار باشد.

شعبانیان تصریح کرد: عرصه‌های جنگلی باید با درختان سازگار با اقلیم مختلف کشور توسعه یابد، باید گونه‌های کم آب طلب و با مقاوم در برابر کم بارشی، مقاوم در برابر بیماری‌ها و مقاوم در برابر آتش سوزی کاشته شود، در این باره در داخل و خارج کشور مطالعات خوبی انجام شده است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: باید گونه‌هایی از درختان کاشته شود که توان بیشتری برای جلوگیری از گرد و غبار داشته و بتوانند در جذب ریزگردها موثر عمل کنند................... ........................ /کد 16 N

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .