جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

رئیس مرکز نوآوری و فناوری خبر داد:

ضرورت مشارکت مردمی و حمایت‌های مالی و فنی از کاشت یک میلیارد درخت

 

N_25.jpg

کاج پرس: 03-11-1401

رئیس مرکز نوآوری و فناوری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مشارکت مردمی، استفاده از امکانات فنی نوین و حمایت‌های مالی و اعتباری، نظارت و نگهداری را در اجرای موفق طرح کاشت یک میلیارد درخت ضروری خواند.

«حمیدرضا سلیمانی» افزود: کاشت یک میلیارد اصله درخت در بازه زمانی چهار ساله در مناطق رویشی کشور در راستای کاهش کربن و گرمای زمین، محافظت از آب و خاک، مقابله با ریزگردها و حفاظت از زیست انسانی که جزو دستور کار کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد قرار دارد، برنامه‌ریزی و طراحی شده است.

رییس مرکز نوآوری و فناوری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: طی ۱۰۰سال گذشته میزان انتشار کربن با روند صنعتی شدن و تاسیس صنایع آلاینده در دنیا بسیار رشد داشته است و یکی از بهترین و ارزان‌ترین راهکارها برای جذب دی‌اکسیدکربن از جو و رسوب و ذخیره آن در خاک و گیاه، درختکاری و جنگل‌کاری به شمار می‌رود.

سلیمانی با بیان این که صنایع آلاینده مانند صنایع پتروشیمی، صنایع فولاد و معادن باید به مسوولیت اجتماعی و محیط زیستی خود در قبال خسارتی که به طبیعت می‌زنند، عمل کنند، تصریح کرد: این صنایع آلاینده باید مکلف به درختکاری و کسب اعتبار کربن شوند.

وی ادامه داد: امروزه ذخیره کربن از طریق درختکاری به عنوان یک کالای اقتصادی در دنیا مطرح شده و ما نباید از آن غافل باشیم.

رییس مرکز نوآوری و فناوری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور رایزنی‌های فراوانی را با صنایع آلاینده برای مشارکت آنان در درختکاری در استان‌های مختلف آغاز کرده تا این صنایع را علاقه‌مند و هدایت کنیم که در راستای مسوولیت اجتماعی و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی عمل کنند.

وی اضافه کرد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نیز تاکنون طرح‌های مختلفی را در زمینه احیا و مدیریت جنگل‌های هیرکانی، زاگرسی و جنگل‌های دست‌کاشت داشته و اکنون سطح جنگل‌های دست‌کاشت بیابانی به یک میلیون و ۲۵۰هزار هکتار و سطح جنگل‌های دست‌کاشت غیر بیابانی به یک میلیون و ۴۵۶هزار هکتار رسیده است.

سلیمانی کاشت یک میلیارد درخت در سراسر کشور را طرحی بزرگ و ارزشمند توصیف و اظهار کرد: کاشت یک میلیارد درخت مستلزم داشتن سرمایه‌های اجتماعی و مشارکت مردمی، بهره‌گیری از فناوری و روش‌های نوین و مدیریت جامع است و اگر هر یک از این مولفه‌ها حاضر نباشد، اجرای طرح با چالش مواجه می‌شود.

وی گفت: بخش‌های خصوصی، بانک‌ها، موسسه‌ها، NGOها و رسانه‌ها ابزارهای قدرتمند و سرمایه اجتماعی برای دستیابی به اهداف این طرح محسوب می‌شوند.

سلیمانی آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای اجرای طرح کاشت یک میلیارد اصله درخت ظرف چهار سال را ضروری خواند و گفت: تولید نهال سالم، جمع‌آوری بذر و فرآوری آن و ساماندهی نهالستان‌های کشور از زیرساخت‌های مهم برای اجرای این طرح هستند ضمن آن که موضوع کاشت، نگهداری و حفاظت از نهال‌ها و نظارت بر آن ضروری است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وی درباره تامین آب کاشت یک میلیارد اصله درخت ابراز داشت: برنامه‌ریزی شده برای کاشت یک میلیارد درخت از آب بازیافت و آب سبز یا باران استفاده شود................................ /کد 25 N

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .