سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

۱۴۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل سنددار شد

 

B_223.jpg

کشاورزی آینده جهان: 27/2/1402

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ۱۴۷ هزار هکتار از اراضی این استان در قالب هفت هزار و ۵۰۰ قطعه سنددار شده که تمام این قطعات شامل قطعات و اراضی بزرگ مقیاس است.

فرهاد ثنائی اظهار کرد: کل اراضی زراعی استان اردبیل۷۱۳ هزار هکتار است که از این میزان تا پایان شهریور سال گذشته ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار سنددار شده بود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: هزینه‌های سنددار کردن اراضی بدون هزینه است و هزینه نقشه‌برداری که به ازای هر هکتار ۵۰۰ هزار تومان است، از کشاورزان دریافت نمی‌شود.

وی یادآورشد: سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با ۱۵ شرکت قرارداد منعقد کرده است که اقدامات مربوط به نقشه‌برداری و کاداستر اراضی کشاورزی را انجام دهند. متقاضیان اخذ سند اراضی کشاورزی قبل از مراجعه به ادارات ثبت اسناد انحصار وراثت کنند

ثنائی در پاسخ به سوالی در خصوص سوق دادن کشاورزان متقاضی دریافت سند به قانون تعیین تکلیف از سوی اداره ثبت اسناد و هزینه‌های مترتب بر آن اظهار کرد: با توجه به اینکه سنددار کردن زمین از طریق قانون تعیین تکلیف هم طولانی و هم هزینه‌براست، برای پرهیز از پرداخت این هزینه‌ها، کشاورزانی که اراضی موروثی و زمین‌های نسق‌دار دارند، باید قبل از مراجعه به ادارات ثبت اسناد و املاک و اقدام به دریافت سند، اقدام به انحصار وراثت نموده و اراضی را به صورت توافقی بین خود تقسیم کنند.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: در صورتی که کشاورزان بر اساس ماده ۱۴۲ اقدام به دریافت سند کنند هزینه‌ای از آنها دریافت نخواهد شد و می‌توانند در بازه زمانی یک ماهه سند را دریافت کنند.

وی در عین حال گفت: زمین‌ها و اراضی که به صورت قولنامه‌ای هستند و یا به صورت عادی خرید و فروش شده‌اند، سند آنها طبق قانون تعیین تکلیف صادر می‌شود و در صورتی که اراضی به صورت رسمی خرید و فروش شود و یا انحصار وارثت شده باشد بر اساس قانون تعیین تکلیف اقدام نخواهد شد.

ثنائی همچنین در خصوص میزان پیشرفت سنددار کردن اراضی در استان اردبیل گفت: بر اساس برنامه‌ای که وزارت جهاد کشاورزی ارائه کرده است، باید طی مدت چهار سال کل اراضی کشاورزی سنددار شود که ۲ سال از این زمان سپری شده است و ما در استان اردبیل سعی می کنیم اسناد کل اراضی استان را صادر کنیم.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین درباره اقدامات انجام شده برای حل و فصل و رفع تداخل اراضی زراعی دارای مقررات منابع طبیعی اشاره کرد: رفع تداخل اراضی جزو برنامه‌های مستمر سازمان جهاد کشاورزی است و تاکنون ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی ۶۰۰ روستا در استان اردبیل تعیین تکلیف شده است.

ثنائی افزود: در جریان این رسیدگی‌ها حدود ۷۹ هزار هکتار اراضی اختلافی بین منابع طبیعی به اراضی زراعی تبدیل شده است و استان اردبیل در زمینه رفع تداخلات بین اراضی کشاورزی و منابع طبیعی رتبه اول کشوری را دارد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وی خاطرنشان کرد: در مجموع ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل تثبیت شده است و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در ۶ ماهه اول سال جاری کل تداخلات اراضی در استان اردبیل رفع خواهد شد.و........،. ... ...... کد 223 B

- - - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .