سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی امسال برنامه‌ای برای خرید زعفران از کشاورزان ندارد

B_232.jpg

 

کشاورزی آینده جهان: 27/2/1402

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: سازمان تعاون روستایی امسال به نمایندگی از دولت برنامه ای برای خرید زعفران کشاورزان نخواهد داشت ولی اقدامات حمایتی و صیانتی از کشاورزان را ادامه می دهد.

سید محمد آقامیری در آیین شروع به کار رسمی یک شرکت بین‌المللی سهامی عام که از آن به عنوان بزرگترین تشکل زعفرانی ایران یاد شده است افزود: بهتر است این کار توسط تعاونی های محلی انجام شود.

وی با تاکید بر نقش نظارتی و حمایتی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: تشکل های این چنینی که از بین کشاورزان و برای کشاورزان است مورد تایید ما هستند و چه بهتر همه امور از جمله خرید و فروش محصول را هم خودشان انجام دهند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با یادآوری توانمندی فراوان تربت حیدریه در تولید محصولات کشاورزی و دامی از این شهرستان به عنوان قطب زعفران یاد کرد.

همچنین سخنگو و عضو هیات مدیره شرکت بین‌المللی زعفران اصیل سرزمین کهن (سهامی عام) در این آیین گفت: این تعاونی با سرمایه اولیه ۱۰ میلیارد تومان و با هدف حمایت از کشاورزان و دست‌اندرکاران حوزه زعفران از مرحله کاشت و تولید در مزرعه تا فرآوری و صادرات آن به بازارهای داخل و خارج کشور تشکیل شده‌ است.

مهدی جهانشیری افزود: این تعاونی متشکل از ۲ گروه شامل ۵۵ سهامدار حقوقی و ۱۳۰ سهامدار حقیقی و در جمع هزار و ۲۰۰ عضو از سراسر ایران است.

وی اضافه کرد: تمامی اعضای حقیقی و حقوقی این تعاونی از افراد تاثیرگذار، صاحب‌نظر و تصمیم‌ساز زعفران کشور نظیر زعفران‌ کاران کل، مالک یا نمونه، صاحبان صنایع مرتبط، صادرکنندگان و اعضای اتحادیه‌ها و تعاونی‌های روستایی هستند.

سخنگوی شرکت بین‌المللی زعفران اصیل سرزمین کهن با بیان این که رویکرد تعاونی، انتفاعی نیست گفت: هنر ما در بسیج سهامدارانی است که در شرایط کنونی سرجمع دارایی آنها به سه هزار میلیارد تومان می‌رسد که می تواند محرک خوبی برای حوزه کشاورزی کشور و صنایع و مشاغل مرتبط با آن باشد.

جهانشیری افزود: ایجاد تشکل‌های زعفرانی از جنس این تعاونی باعث جلوگیری از فعالیت افراد و نهادهای غیرتخصصی در حوزه زعفران می شود.

گفتنی است نخستین بورس زعفران کشور نیز سال ۱۳۹۲ در تربت‌حیدریه کار خود را آغاز کرد و هم‌اکنون معاملات این محصول گران قیمت و ارزآور در ۲ شعبه کارگزاری بورس این شهرستان و بازار منطقه فعال است.

بر اساس داده های آماری خانه کشاورز، تولید زعفران مازاد بر نیاز کشاورزان تربت‌حیدریه ۳۵ تن محصول خشک است که با احتساب مناطق حومه به ۶۰ تن می‌رسد و این بیشترین سطح عملکرد منطقه‌ای در جهان است ضمن این که استان‌های خراسان رضوی و جنوبی به لحاظ کمی و کیفی رتبه نخست تولید زعفران دنیا را در اختیار دارند.

تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد با اقلیم متنوع اعم از کوهستان، دشت و بیابان و خاک حاصلخیز در تولید برخی محصولات کشاورزی، باغی، دامی و صنایع مرتبط همچون گندم، دانه های روغنی، سیب زمینی، چغندر قند، ابریشم، گوشت سفید و قرمز رتبه های بالای کشوری و استانی را در اختیار دارد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی برای بهره برداری از چند طرح صنعتی - کشاورزی و حضور در جمع کشاورزان تربت حیدریه به این شهرستان سفر کرده است..... کد 232 B

- - - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .