سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

شهر کوچک نوکنده؛ پایتخت تولید آلوچه در شمال ایران

 

B_245.jpg

کشاورزی آینده جهان: 27/2/1402

نوکنده شهری کوچک در غرب گلستان است که حاصلخیزی زمینش، این منطقه را به مرکز تولید انواع سبزیجات تبدیل کرده و محصولات آن در همه جای این استان و حتی شهرهای شرقی مازندران آوازه دارد اما یکی از مشهورترین تولیدات نوکنده که از قدیم شهرتی فرامنطقه‌ای داشت آلوچه یا به قول تهرانی‌ها گوجه سبز است.

آلوچه نوکنده به اندازه‌ای دارای شهرت و کیفیت است که در شهرهای همجوار برای تبلیغ آلوچه‌های خود از نام و برند نوکنده استفاده می‌کنند تا ضریب فروش محصول خود را تا اندازه زیادی بالا ببرند.

از شهر بندرگز که خارج شوید بساط فروش آلوچه در کنار خیابان آغاز می‌شود و خودنمایی پلاستیک‌های کوچک و بزرگ این محصول در اندازه و قیمت متفاوت کار را آنقدر برای خودروهای عبوری و به خصوص مسافران سخت می‌کند که چاره‌ای جز خرید آلوچه برای آن‌ها باقی نمی‌ماند.

آلوچه‌ که تهرانی‌ها اصرار دارند آن را گوجه سبز بنامند به گفته حسن آقا فروشنده این محصول در ورودی نوکنده دارای تنوع در مزه است که باور آن در نظر اول کمی دشوار می‌رسد.

او می‌گوید: یک باغ کوچک از پدرم به ارث بردم که پر از درختان آلوچه است. درختانی که محصولات آن‌ها مزه‌های ترش و شیرین و ملس دارد. این گوناگونی مزه کار ما را برای فروش آسان می‌کند چرا که می‌توانیم برای هر سلیقه، آلوچه بفروشیم.

منطقه نوکنده بندرگزاستان گلستان ظرفیت های فراوان در بخش کشاورزی و کشت و تولید محصولات متنوعی از جمله آلوچه، هلو، کدو، خیار و سبزیجات محلی دارد که آلوچه محلی آن با توجه به کیفیت بالا و تولید پیش‌رس در مقایسه با دیگر مناطق تولیدکننده این محصول می‌تواند بیش از پیش در افزایش درآمد فعالان این بخش تاثیرگذار باشد.

حسین نظری یکی از باغداران نوکنده گفت: آلوچه محلی نوکنده در کشور معروف است و در بازارهای منطقه از جمله گرگان و مازندران هر نوع از آلوچه را به نام نوکنده عرضه می‌کنند چون راحت‌تر به فروش می‌رسد.

وی افزود: آلوچه نوکنده مشتریان بسیاری از نقاط گوناگون کشور دارد به عنوان نمونه روز گذشته ۳۰۰ کیلو از محصول باغم را به خریداری در نمک آبرود فروختم. وی اظهار داشت: فروش سال گذشته آلوچه کمتر از حد انتظار بود و هزینه‌های باغداری را جبران نکرد اما امسال استقبال خیلی خوبی از محصولات شد.

این باغدار گلستانی گفت: یکی از مشکلات محصول آلوچه، نبود مکان مشخص برای فروش محصولات است که موجب شده باغداران یا خود اقدام به فروش آن در کنار خیایان کنند و یا در اغلب موارد آن را با قیمتی بسیار کمتر از بازار به واسطه‌ها بفروشند که در این شرایط بخش اصلی سود فروش به جیب دلالان می‌رود و سر باغداران بی کلاه می‌ماند.

مسلم نظری باغدار پیشکسوت نوکنده هم گفت: کیفیت آلوچه نوکنده از قدیم دارای شهرت زیاد بود که یکی از دلایل آن علاوه بر مرغوب‌بودن خاک نوکنده، ستفاده کردن از کود حیوانی برای رشد درختان به جای سموم و کودهای شیمیایی است.

این باغدار افزود: تضمین حداکثری فروش آلوچه نوکنده موجب شده تمایل برای افزایش سطح باغات آلوچه در این شهر همواره زیاد باشد که حمایت دولت از باغداران با اعطای تسهیلات می‌تواند به توسعه این بخش کمک زیادی کند.

وی بیان کرد: اعطای تسهیلات و کمک‌های فنی و اعتباری اصلاح، احیا و توسعه باغات آلوچه نوکنده تاثیرات چشمگیری در صادرات بیشتر این محصول در استان های مختلف کشور و اشتغال جوانان منطقه خواهد داشت.

حسین نظری یکی دیگر از باغداران نوکنده هم گفت: طعم و مزه آلوچه نوکنده با توجه به کیفیت مطلوبش مورد توجه افراد زیادی است. وی بیان کرد: نگران فروش محصولات خود نیستیم چرا که همواره مشتریانی از شهرهای اطراف و حتی استان‌های دیگر متقاضی خرید آلوچه نوکنده هستند و حتی بسیاری از مشتریان در خرید اول و با آزمایش مزه محصول، شماره تلفن ما را گرفته و برای سال‌های بعد خرید خود را به تلفنی انجام می‌دهند و ما از طریق پست آلوچه را برای آنان ارسال می‌کنیم.

* تولید بیش از ۲۷۰ تن آلوچه در نوکنده

رییس مرکز جهاد کشاورزی نوکنده هم در این ارتباط گفت: شهرستان بندرگز دارای رتبه اول باغداری گلستان است که ۴۰ درصد تولیدات آن در شهر نوکنده تولید می‌شود که اغلب آن آلوچه است.

فرزانه صفری افزود: آلوچه نوکنده به دلیل خوش خوراکی و طعم خاص و جذاب خود مورد توجه مردم با سلیقه‌های گوناگون است.

وی اظهار داشت: درخت آلوچه از نظر آب‌دهی و رسیدیگ، در زمره درختان کم‌توقع است که نیاز به رسیدگی زیادی ندارد اما کمی توجه به این درختان به خصوص در بخش آبیاری، کوددهی و هرس می‌تواند کیفیت این محصول را باز هم افزایش داده و توان رقابت آن را با محصولات مشابه به خصوص با آلوچه برغان، شهریاری و قم بالا ببرد.

رییس مرکز جهاد کشاورزی نوکنده گفت: این منطقه بیش از ۸۰ هکتار باغ آلوچه دارد و سالانه از آن افزون بر ۲۷۰ تن تولید آلوچه تولید می‌شود.

سیدنبی میراحمدی یکی از افرادی که بیش از ۲۵ سال در فروش میوه و تره بار فعالیت دارد هم گفت: آلوچه نوکنده به دلیل خوش خوراکی و با قیمت مناسب، مورد توجه زیاد خریداران است.

شهرت فرامنطقه‌ای آلوچه نوکنده

حسن اسدی یکی از جوانانی فروشنده آلوچه نوکنده هم بیان کرد: به دلیل کیفیت، آبدار و نرم بودن، آلوچه نوکنده به شهرت فرامنطقه ای رسیده و مشتریان زیادی از شهرهای ایران موقع خرید آلوچه اصرار دارند این محصول از شهر نوکنده باشد.

وی اظهار داشت: در زمان فروش محصولات متوجه شدم مشتری ها گاهی حتی بهتر از فروشندگان آلوچه اصل نوکنده را تشخیص داده و همان را خریداری می کنند.

رضا جباری یکی دیگر از فروشندگان تره بار بازار گرگان هم گفت: آلوچه‌های نوکنده به خاطر رطوبت هوای منطقه و کیفیت خاک آن نرم تر و آبدارتر از انواع دیگر آلوچه است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، اکرم باقری یکی از مشتریان آلوچه نوکنده هم گفت: در بهار زمانی که به بازار می آیم حتما در سبد خریدم دوکیلو از آلوچه نوکنده هم می گذارم چون کیفیت خوبی دارد و حتی اگر روی آن برگه آلوچه نوکنده گذاشته نشده باشد از رنگ آن متوجه نوعش می شوم........................ . . . . .. کد 245 B

- - - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .