سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲

نباید اجازه دهیم بروکراسی اداری، صادرات بخش محصولات کشاورزی معطل کند

 

 

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست مجلس، گفت: باید به سمت کشاورزی تجاری و بازارهای جدید حرکت کنیم تا با ارزآوری به اقتصاد کشور کمک کرده و فضای وابستگی به نفت را کنار بگذاریم.

کشاورزی آیندۀ جهان- 29/ 02/ 1402

به گزارش کشاورزی آیندۀ جهان(کاج پرس) محمد جواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در ‌همایش ملی توسعه کشاورزی با رویکرد فناوری های هوشمند در راستای توسعه سواحل مَکُران در شهرستان میناب هرمزگان گفت: باید به سمت کشاورزی تجاری و بازارهای جدید حرکت کنیم تا با ارزآوری به اقتصاد کشور کمک کرده و فضای وابستگی به نفت را کنار بگذاریم. باید نیاز داخل را تامین کنیم و مازاد آن را صادر کنیم.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: حدود ۵۰۰ میلیون نفر فضای پیرامونی ما در کشورهای منطقه علاقه مند به تولیدات کشاورزی هستند که می طلبد در ایجاد انگیزه و حمایت از تولید، ساز و کارهای مناسبی در نظرگرفته شود.

وی افزود: با بروز جنگ روسیه و اوکراین مهم ترین نگرانی دنیا، مساله تامین موادغذایی بود که توسط این ۲ کشور تولید می شود و ما در بدو ورودمان به کمیسیون تمام تلاشمان را بر حمایت از تولید قراردادیم.

عسکری با تاکید بر اینکه دانش بنیان کردن بخش کشاورزی مورد توجه ویژه رهبرمعظم انقلاب است، گفت: در سند ۲۰ ساله چشم انداز کشور یکی از مهم ترین موضوع های حوزه تولید، تولید بر پایه علم و صادرات تکنولوژی است.

براساس این گزارش و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه، از بحران آب گذر کرده ایم، اظهار کرد: اکنون جزو معدود کشورهایی هستیم که از ظرفیت های خاص و اقلیم های منحصر به فرد برخورداریم.

وی گفت: فعالان بخش کشاورزی و شرکت های دانش بنیان در این بخش حمایت کمیسیون کشاورزی مجلس را دارند و نباید اجازه دهیم که بروکراسی اداری، صادرات ما را در بخش محصولات کشاورزی معطل کند.

عسکری با اشاره به اینکه در بحث دانش بنیان کردن بخش کشاورزی حدود پنج تا هشت درصد فعالیت داشته ایم و حدود سه هزار عضو هیئت علمی فعالیت دارند، بیان کرد: افزون بر ۲ هزار نفر از این اعضا، عضو هیئت علمی دانشگاه های حوزه کشاورزی هستند اما خروجی این بخش تنها به مقاله منحصر شده که باید این مساله را حل نماییم.

وی ادامه داد: امروز آنچه در راستای توسعه بخش کشاورزی به ما کمک می کند، دانش بنیان ساختن این بخش مهم بوده که امسال اعتبار ویژه ای برای این منظور تخصص داده شده است و دستگاه های متولی حوزه آموزش و تحقیقات باید در این راستا تعامل و هم افزایی داشته باشند.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست مجلس شورای اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تعرفه گذاشتن بر محصولات کشاورزی ممنوع است و اگر در این زمینه تلاش نکنیم کشورهای رقیب جای ما را می‌گیرند. در حوزه بازاریابی نیز نیازمند تلاش و ایده پردازی هستیم؛ در نگاه هوشمندسازی محصولات بهتری، متناسب با بازارهای جهانی و ذائقه مردم جهان تولید می شوند.

وی ادامه داد: استان هرمزگان به واسطه ظرفیت ها و اقلیم منحصر به فرد به عنوان یک استان پایلوت در بسیاری از طرح های حوزه کشاورزی در سطح ملی مورد توجه است. هرمزگان در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی نیز از ظرفیت خوبی برخوردار بوده و توجه به این بخش از مهم ترین اقدام های دولت سیزدهم در حمایت از فعالان این حوزه است.

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال نمایید.

t.me/kajpress00

instagram.com/kajpressnews 

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .