دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی

طاقت کشاورزان گندمکار طاق شد

اخبار کشاورزی: طاقت کشاورزان گندمکار طاق شد

جمعه بیستم مرداد 1402

کشاورزی آینده جهان:

سالاری ساردوئی، کشاورز پیشرو عضو شورای مرکزی خانه کشاورز که خود و کشاورزان گندم کار را بابت شرایطی که پیش آمده زیان دیده می داند، در تماسی با خبرنگار کشاورزی آینده جهان می گوید: کشاورزان گندمکار از اینکه دولت، مانده بستانکار پول گندم آنها را پرداخت نمی کند به شدت ناراضی و معترض هستند.

آنان غالبا گمان می کنند که دولت منابع مالی لازم برای پرداخت مابه التفاوت قیمت گندم را پیش بینی نکرده و نمی تواند آن را پرداخت کند، لذا با تردید نسبت به وعده های «به زودی بدهی گندمکاران را تسویه می کنیم» نگاه می کنند.

سالاری ساردوئی به خبرنگار ما گفت: پس از طرح مشکلات گندم کاران و الزام به پرداخت طلب آنان، بی توجهی دولت و مجلس نسبت به این موضوع، انتقاداتی را از این دو نهاد در رسانه های مستقل رقم زد که در نهایت، سازمان برنامه و بودجه در 11/5/1402 و در پاسخ به تذکر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، رحمت الله نوری و سید جواد حسینی کیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر تسریع در پرداخت پول گندم کشاورزان، اعلام کرد حدود 61 هزار میلیارد تومان بدهی گندمکاران تا 7 مرداد ماه در سراسر کشور پرداخت شده است و مابقی آن که بیش از نصف این مبلغ است به زودی پرداخت می شود.

سالاری گفت: این موضوع دقیق نیست و کشاورزانی هستند که حتی مبلغ اولیه یعنی 11 هزار و 500 تومان را نیز دریافت نکرده اند.

سالاری یادآور شد: بعد از سکوتی طولانی در مورد پرداخت مانده طلب کشاورزان از سوی دولت، در شرایطی که کشاورزان در مناطق گرمسیر برای مهیا سازی زمین خود و خرید برخی نهاده ها با تورم هر روزه مواجه هستند، وزیر جهادکشاورزی در گفتگو با خبرنگاران می گوید؛ رئیس جمهور دستور پرداخت پول گندمکاران را داده است و معاونت زراعت نیز در گفتگوهای خبری با همین جمله «به زودی پرداخت می شود» به گندمکاران وعده می دهد، اما واقعیت نشان می دهد که هنوز هیچ پرداختی صورت نگرفته و کشاورزان در مخمصه قرار دارند. این در شرایطی است که دولت با افتخار از تولید و خرید بالغ بر 9 میلیون تن گندم سخن می گوید، خریدی که هنوز پول آن تسویه نشده است!

سالاری ساردوئی در پایان به خبرنگار ما گفت: کشاورزان نسبت به اعلام این «به زودی» ها بی اعتماد شده اند و از بی توجهی دولت و مجلس دلخور و نگران هستند.

سالاری گفت: فصل کاشت شروع شده و کشاورزان به تمام پول گندم یعنی دسترنج یک ساله خود نیاز دارند، لذا تعلل و این دست و آن دست کردن دولت پذیرفته نیست.

کشاورز پیشرو کرمانی و عضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: دولت و مجلس نباید کاری کنند که کشاورزان بیندیشند نسبت به سرنوشت آنها بی تفاوت هستند و صدایشان شنیده نمی شود؛ چه بسا در این شرایط صبرشان لبریز شود و اعتراض خود را به خیابان ها و جلوی فرمانداری ها و استانداری ها بکشانند که اصلا به صلاح مملکت نیست. باید دریافت که کارد به استخوان کشاورزان رسیده و طاقتشان طاق شده است!

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید:

t.me/kajpress00

instagram.com/kajpressnews 

ble.ir/@kajpress_ir
eitaa.com/kajpress

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .