دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

تولید جو در کرمانشاه رکورد زد

 

F__138.jpg

کشاورزی آینده جهان: 1402/06/16

به دنبال شکسته شدن رکورد ۲۰ ساله تولید گندم در کرمانشاه، این استان توانست برای نخستین بار رکورد بیشترین میزان تولید در محصول جو را نیز در سال زراعی جاری شکسته و عنوان نخست این محصول را به نام خود در کشور به ثبت برساند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در گفت و گویی اظهار کرد: در سال زراعی جاری استان کرمانشاه توانست با تولید ۴۴۱ هزار تن جو، رکورد تولید این محصول را برای نخستین بار شکسته و برای اولین بار در کشور نیز رتبه نخست تولید جو را به خود اختصاص دهد.

«فرهاد شریفی» با اشاره به افزایش سه برابری تولید جو در سال زراعی جاری در مقایسه با سال زراعی گذشته افزود: در سال زراعی گذشته این استان با ۱۴۲ هزار و ۱۶۰ تن توانسته بود عنوان چهارم را در کشور به خود اختصاص دهد.

وی ادامه داد: در سال زراعی جاری در مجموع حدود ۱۹۹ هزار هکتار از اراضی استان به کشت جو اختصاص پیدا کرد که از این میزان ۱۴ هزار هکتار به صورت آبی و حدود ۱۸۵ هزار هکتار نیز به صورت دیم کشت شده بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه یادآور شد: این در حالی است که در سال زراعی گذشته ۱۶۰ هزار هکتار از اراضی استان به زیرکشت جو رفته بود که از این میزان ۱۳ هزار آبی و ۱۴۷ هزار هکتار نیز به صورت دیم بود.

وی با اشاره به افزایش عملکرد در واحد سطح نیز افزود: در سال زراعی گذشته به ازای هر هکتار اراضی آبی چهار تن و ۶۲۴ کیلوگرم و اراضی دیم ۵۶۰ کیلوگرم بود که در سال جاری این میزان به ترتیب در اراضی آبی به چهار تن و ۸۵۳ کیلوگرم و در دیم به ۲ تن و ۱۰ کیلوگرم رسید. شریفی تاکید کرد: استان کرمانشاه با این میزان تولید مقام اول کشوری و استان های خراسان رضوی و همدان به ترتیب دوم و سوم هستند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است....................... / ……. /.......،،، کد 138 F

- - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .