دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

مدیر جهاد کشاورزی ساری اعلام کرد

احداث اولین مزرعه بلوبری در ساری

 

F__144.jpg

کشاورزی آینده جهان: 1402/06/16

مازندران مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری از احداث نخستین مزرعه بلوبری در یک هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

سید اسماعیل علوی با بیان اینکه کاشت و پرورش بلوبری در ایران به وفور رواج نیافته است اما باغداران خلاق و تلاشگری داریم که به پرورش این میوه پر خاصیت و پر تقاضا از طریق نهال یا بذر اقدام می‌کنند، اظهار کرد: این مزرعه در روستای سوته از توابع مرکز پنبه زارکتی در شهرستان ساری احداث شد.

وی با اشاره به اینکه برای کاشت نهال بلوبری تهویه و زهکشی، خاک مناسب و دامنه pH بین ۴.۵ تا ۵.۲ مورد نیاز است بنابراین این گیاه در مناطقی از کشور مثل استان گیلان و مازندران که دارای خاک اسیدی هستند امکان پرورش وجود دارد، گفت: این مزرعه به روش هیدروپونیک و با پنج هزار اصله نهال مدیریت می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه مردادماه امسال یک میلیون و ۱۴۳ هزار و ۴۷۲ لیتر سوخت نفت گاز سهمیه ای و حمایتی به کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان ساری توزیع شد، اظهار کرد: بیشترین میزان مصرف سوخت مربوط به ماشین‌آلات برداشت برنج است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مصرف کنندگان سوخت، بخش کشاورزی و واحدهای وابسته به آن است، تصریح کرد: ۲۶ هزار و ۷۲۷ لیتر از این مقدار سوخت برای چاه‌های آب کشاورزی، ۲ هزار و ۶۴۰ لیتر برای موتور پمپ ها، ۳۱۱ هزار و ۱۲۸ لیتر برای ماشین آلات کشاورزی، ۷۴۶ هزار و ۵۰۰ لیتر برای برداشت برنج، چهار هزار لیتر برای صنایع تبدیلی، پنج هزار و ۹۰۰ لیتر برای پروژه‌های کشاورزی، ۱۷ هزار و ۵۷۷ لیتر برای برداشت غلات و ۲۹ هزار لیتر برای مرغداری‌ها توزیع و مصرف شد. این مسئول با اظهار اینکه متقاضیان و فعالان سوخت بخش کشاورزی می‌توانند با مراجعه به سامانه (سدف) http://newtejaratasan.niopdc.ir و تکمیل اطلاعات درخواستی نسبت به ثبت درخواست برای تحویل سهمیه اختصاصی اقدام کنند، ادامه داد: توزیع سوخت کشاورزی با بررسی تقاضای بهره برداران بخش کشاورزی و ارائه مدارک و تائید این مدیریت بین بهره برداران بخش کشاورزی انجام می‌شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایسنا، علوی با بیان اینکه با تلاش، تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های لازم، توزیع بهینه و مطلوب فرآورده نفتگاز در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات زراعی انجام شد، گفت: تامین و توزیع به موقع سوخت بخش کشاورزی، توسعه و رونق بیش از پیش بخش کشاورزی و رشد اقتصادی منطقه را به همراه دارد.................................. / ……. /.......،،، کد 144 F

- - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .