دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

برگزاری نشست تغییر اقلیم، منابع آب و بهره‌برداری پایدار در ۲۲ شهریور امسال

 

F__158.jpg

کشاورزی آینده جهان: 1402/06/19

نشست تغییر اقلیم، منابع آب و بهره‌برداری پایدار ۲۲ شهریور امسال در پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت سوانح طبیعی (تهران) به صورت حضوری و برخط برگزار می‌شود.

دبیر دومین نشست تغییر اقلیم پژوهشکده سوانح طبیعی با موضوع منابع آب و بهره‌برداری پایدار با بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در این نشست سه محور ظرفیت‌های آبی، چالش‌های قوانین و پیامدهای تغییر اقلیم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فاطمه فلاحتی اظهار داشت: پژوهشکده سوانح طبیعی قصد دارد حدود هشت تا ده نشست در حوزه تغییر اقلیم را در سلسله نشست‌های تخصصی کرسی یونسکو در همین پژوهشکده با هدف توسعه مشارکت اجتماعی، همکاری‌های فرابخشی، تقویت نهادهای مردمی و بخش خصوصی و ایجاد یک ساختار مدیریتی برای حکمرانی تغییر اقلیم برگزار کند.

وی ادامه داد: نخستین نشست توسط پژوهشکده سوانح طبیعی با موضوع تغییر اقلیم از نظر هواشناسی و با رویکردهای خشکسالی، سیلاب و طوفان‌های گرد و غبار خرداد امسال برگزار شد.

فلاحتی با بیان این که در ایران هنوز ساختار واحدی برای مدیریت و حکمرانی تغییر اقلیم وجود ندارد، گفت: دستگاه‌های اجرایی مختلف در برنامه‌ها و چشم‌اندازهای خود، تنها حرف تغییر اقلیم را زده‌اند.

وی تصریح کرد: با توجه به پیامدهای تغییر اقلیم در بخش‌های مختلف از جمله منابع طبیعی، کشاورزی، امنیت غذایی، بهداشت و منابع آبی ما به دنبال آن هستیم همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مربوطه را طی چند مرحله سر یک میز بنشانیم و دغدغه‌ها، چالش‌ها و پیشنهادهایشان را جمع‌آوری کنیم و در نهایت به همکاری فرابخشی برای تلفیق توسعه با تغییر اقلیم دست پیدا کنیم.

مدیر گروه مخاطرات هیدرولوژیک پژوهشکده سوانح طبیعی با اذعان به این که در کشور، تغییر اقلیم در برنامه‌های توسعه‌ای دیده نشده و هنوز یک ساختار و متولی برای مدیریت تغییر اقلیم وجود ندارد، گفت: ضروری است با توافق و همکاری‌های فرابخشی، توسعه با تغییر اقلیم دیده شود و حکمرانی تغییر اقلیم در سیاست‌ها و اقدامات اجرایی ورود پیدا کند.

وی ابراز داشت: در این نشست‌ها پس از بازگویی و جمع‌بندی جنبه‌های مختلف تغییر اقلیم، اگر نیاز بود بند قانونی در این زمینه تدوین یا قانون موجود اصلاح می‌شود.

فلاحتی درباره نشست‌های بعدی تغییر اقلیم که طی امسال برگزار خواهد شد، گفت: نشست‌های بعدی با موضوعاتی از جمله صنایع و انتشار گازهای گلخانه‌ای، کشاورزی، امنیت غذایی، منابع طبیعی و محیط زیست، بهداشت، گردشگری و سازگاری و تاب‌آوری برگزار خواهد شد.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، بنابراین گزارش، علاقه‌مندان به نشست تغییر اقلیم، منابع آب و بهره‌برداری پایدار می‌توانند از طریق آدرس https://eseminar.TV/wb۱۱۸۲۲۰ از ساعت ۱۴ تا ۱۶ به صورت برخط حضور یابند.................................. / ……. /.......،،، کد 157 F

- - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .