دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

هشدار باران شدید در برخی مناطق/ کاهش ۸درجه‌ای دما در نوار شمالی

 

F__160.jpg

کشاورزی آینده جهان: 1402/06/20

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش‌های سیل‌آسا طی امروز در برخی استان‌ها و کاهش ۴ تا ۸ درجه‌ای دما در نوار شمالی، هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسیامروز در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی،‌ آذربایحان غربی، زنجان،‌ قزوین، البرز، تهران و برخی مناطق خراسان شمالی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که شدت بارش‌های امروز برای استان‌های اردبیل و گیلان است.

این شرایط فردا سه‌شنبه در گیلان،‌ اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی ادامه دارد. طی روزهای چهارشنبه تا جمعه در استان‌های گیلان، مازندران،‌ برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، غرب گلستان،‌ شمال زنجان، قزوین، البرز و تهران رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد. چهارشنبه و پنجشنبه نیز در ارتفاعات هرمزگان و جنوب کرمان احتمال رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی وجود دارد.

طی 5 روز آینده در استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز،‌ مرکز، شمال شرق، شرق، جنوب شرق، غرب و جنوب غرب کشور سرعت وزش باد افزایش می‌یابد و در مناطق مستعد موجب خیزش گردوخاک می‌شود. روز سه‌شنبه این شرایط برای برخی مناطق غرب کشور برقرار است.

امروز دما در سواحل دریای خزر، شمال شرق و شمالی غرب 4 تا 8 درجه کاهش می‌یابد.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش شدید باران، در دامنه و ارتفاعات رعد و برق، همراه با تداوم کاهش نسبی دما.

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/06/20: گیلان، مازندران، شمال اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقت در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهنسال، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: چهارشنبه 1402/06/22

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و استمرار کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/06/20: خراسان شمالی، گلستان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و شمال استان‌های زنجان و قزوین و دامنه و ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان و جنوب غرب کرمان.

سه‌شنبه 1402/06/21: گیلان، غرب مازندران و نیمه شمالی استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل.

چهارشنبه 1402/06/22: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و غرب گلستان.

اثر مخاطره:

احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه 1402/06/22

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد خیزش یا نفوذ گرد و خاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/06/20: نیمه جنوبی خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، مرکزی، همدان، شمال اصفهان، قم و جنوب استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران.

سه‌شنبه 1402/06/21: جنوب شرق خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، مرکزی، قم، همدان و شمال اصفهان.

چهارشنبه 1402/06/22: سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، مرکزی، شمال اصفهان، قم، ایلام و خوزستان.

اثر مخاطره:

وزش باد نسبتاً شدید و نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت‌وآمدهای شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل

توصیه: اجتناب در توقف غیرضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: بعدازظهر سه‌شنبه 1402/06/21

نوع مخاطره: افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/06/20: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و تنگه هرمز و مناطق ساحلی شرق خلیج فارس.

سه‌شنبه 1402/06/21: شرق خلیج فارس و تنگه هرمز و غرب دریای عمان.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی.

توصیه: خودداری از تردد شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی و شنا، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: صبح سه‌شنبه 1402/06/21

نوع مخاطره: وزش باد شمال ـ شمال غربی با حداکثر سرعت (36 تا 24 نات) و افزایش ارتفاع امواج در ساحل 2 تا 3 متر و دور از ساحل بیش از 3 متر منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک، احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

به گزارش کاج پرس به نقل از تسنیم، توصیه: منع شنا و فعالیت‌های تفریحی، منع تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، منع تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی.،.................................... / ……. /.......،،، کد 159 F

- - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .