دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی خواستار محدودیت واردات پنبه در زمان برداشت داخلی شد

 

 

F__189.jpg

کشاورزی آینده جهان: 1402/06/27

وزارت جهاد کشاورزی قویا خواستار محدودیت واردات پنبه از سوی وزارت صمت در زمان برداشت این محصول از مزارع داخلی شد.

مجری طرح پنبه کشور در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان این که برداشت وش پنبه در استان گلستان و به طور جزیی در استان‌های اردبیل، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی آغاز شده است، از وزارت صمت خواست در زمان برداشت این محصول از مزارع داخلی، واردات پنبه را محدود و متناسب با نیاز صنایع ریسندگی انجام دهد.

ابراهیم هزارجریبی افزود: متاسفانه همزمان با برداشت وش پنبه، واردات پنبه همچنان صورت می‌گیرد و ممکن است به تولید داخل لطمه وارد کند. وی اظهار داشت: ما با انجام مکاتباتی با وزارت صمت و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی خواسته‌ایم درباره این مساله چاره‌اندیشی شود.

هزارجریبی، پنبه را جزو کالاهای اساسی و اولویت‌دار عنوان و تصریح کرد: سال گذشته به علت واردات بی رویه پنبیه و مسایل بازرگانی برای پنبه تولید شده در کشور مشکلاتی ایجاد شد.

وی با اشاره به این که به علت بروز مسایلی در بازرگانی پنبه در سال گذشته، خشکسالی و گرمای شدید، محدودیت آب و قطعی برق چاه‌های آب کشاورزی، امسال پیش‌بینی تولید پنبه کمتر از سال ۱۴۰۱ و برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی برای تولید وش پنبه در سال جاری ۳۳۰ هزار تن بود که با توجه به مسایل یاد شده برآورد می‌کنیم تولید به ۳۰۰ هزار تن برسد.

مجری طرح پنبه کشور، نیاز سالانه صنایع ریسندگی کشور به پنبه را حدود ۱۵۰ هزار تن برآورد کرد و اذعان داشت: ۸۰ هزار تن پنبه در داخل تولید می‌شود و از این رو فقط به واردات ۷۰ هزار تن پنبه نیاز است.

وی درباره برداشت وش پنبه در استان گلستان نیز پیش‌بینی کرد: در این استان حداقل ۳۰ هزار تن وش پنبه تولید شود و از این میزان، حدود ۱۰ هزار تن پنبه در کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی بدست آید.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، به گفته هزارجریبی، هر سال برداشت وش پنبه در استان گلستان از ابتدای شهریور آغاز می‌شد، اما امسال به دلیل گرما و خشکسالی، برداشت این محصول ۱۵ روز زودتر آغاز شده است.... ........................../ ……. /.......،،، کد 188 F

- - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .