دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

نوید شکوفایی ظرفیت‌های مغفول پرورش ماهی درمناطق گرمسیری کهگیلویه وبویراحمد

 

F__197.jpg

کشاورزی آینده جهان: 1402/06/27

ایجاد واحد پنج هزار تنی ماهی در پشت سد چمشیر، راه اندازی مزرعه پرورش ماهی در پشت سد کوهبرد و پرورش ماهی در شالیزارها از برنامه‌های دولت سیزدهم برای شکوفایی ظرفیت‌های مغفول پرورش ماهی در مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد است.

مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد با وجود رودخانه‌های زهره و خیرآباد دارای ظرفیت‌های بی نظیری برای تولید ماهی‌های گرم آبی، خاویاری،زینتی و ماهیان در قفس است که تاکنون بدون استفاده باقی مانده اما دولت سیزدهم گام‌های امیدبخشی برای تحقق این مطالبه مهم برداشته است.

بر اساس آمارهای موجود سالانه ۲۲ هزار تن ماهی در این استان تولید می‌شود که زمینه فرصت‌های شغلی پرشماری در شهرستان‌های بویراحمد و دنا را فراهم کرده اما سهم مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد از این فرصت کم نظیر تولید و اشتغال بسیار اندک است. این سرزمین چهار فصل که یکی از قطب‌های تولید ماهی قزل آلا در کشور محسوب می‌شود و براساس آمار موجود حدود ۱.۶ درصد تولید ماهیان سردآبی جهان و ۱۰ درصد تولید ماهیان سردآبی کشور را تأمین می‌کند حالا با اقدام‌های دولت در مسیر تبدیل به قطب ماهیان گرم آبی قرار گرفته است.

تأمین امنیت غذایی، پیشگیری از صید بی رویه، اشتغال پایدار، توسعه صادرات غیرنفتی، ارزآوری و استفاده ارزان و اقتصادی از آب، مزایایی است که اهمیت رونق پرورش ماهی را نشان می‌دهد به همین علت دولت مصمم است تا با عملیاتی کردن برنامه‌های خود برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های آبزی پروری در این مناطق اقدام کند.

کارشناسان حوزه شیلات می‌گویند:پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب میزان استفاده از کود شیمیایی در کشت را کاهش می‌دهد که این امر سبب پایین آوردن هزینه‌های کشاورزی و آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت:براساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است ظرفیت تولید سالیانه ۲۰ هزار تن ماهی در مناطق گرمسیری استان ایجاد می‌شود.

سید علی معتمدی طرح‌های پنج هزار تنی پرورش ماهی در سد چمشیر و ۸۰۰ تنی سد کوهبرد را از برنامه‌های مهم دولت سیزدهم برای رونق تولید ماهیان گرم آبی در کهگیلویه و بویراحمد دانست و افزود: تاکنون اقدام‌های عملیاتی خوبی برای تحقق این مهم انجام شده است.

سید علی معتمدی طرح‌های پنج هزار تنی پرورش ماهی در سد چمشیر و ۸۰۰ تنی سد کوهبرد را از برنامه‌های مهم دولت سیزدهم برای رونق تولید ماهیان گرم آبی در کهگیلویه و بویراحمد دانست و افزود: تاکنون اقدام‌های عملیاتی خوبی برای تحقق این مهم انجام شده است. وی بیان کرد: چهار ماه پیش ۲۰۰ هزار قطعه بچه ماهی کپور در سد کوهبرد شهرستان کهگیلویه رهاسازی شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:بررسی‌ها نشان می‌دهد وزن این بچه ماهی‌های یک گرمی به یک کیلوگرم افزایش یافته است.

سد مخزنی کوهبرد در کیلومتر سه جاده دهدشت- بهبهان در جنوب شرقی شهرستان دهدشت در مسیل رودخانه کوهبرد بین ۲ روستای پوزه کوهبرد و گدار خونی قرار دارد.

این سد با حجم آبگیری سالانه این سد ۲.۵ میلیون متر مکعب،طول تاج سد ۳۶۰ متر، ارتفاع از کف ۲۶ متر و نیم، عرض کف سد ۱۱۰ متر و عرض تاج سد هشت متر از سازه‌های آبی مهم مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: همچمین در سفر روزهای ۲۶ و ۲۷ تیرماه امسال هیات دولت به استان تفاهم نامه ایجاد یک مزرعه پنج هزار تنی پرورش ماهی در قفس پشت سد چمشیر در گچساران با سرمایه گذاری بخش خصوصی بسته شده است.

معتمدی افزود: این تفاهم نامه ۱۰هزار میلیارد ریالی با امضای استاندار و سرمایه گذار در حضور رئیس جمهور در سفر اخیر هیات دولت منعقد شده است.

وی ابراز کرد: این طرح پشت سد چمشیر که بزرگترین سد غلتکی و بتنی خاورمیانه است اجرایی می‌شود.

پرورش همزمان ماهی و برنج

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: پرورش همزمان برنج و ماهی کپور از دیگر برنامه‌های دولت برای رونق تولید در مناطق گرمسیری استان است که هم اکنون در حال انجام مراحل مطالعاتی است.

معتمدی مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج، تولید محصولات ارگانیک، کاهش مصرف کود و سم کشاورزی، استفاده بهینه اقتصادی از مزارع کشاورزی را از جمله مزایای کشت توأم برنج و ماهی ذکر کرد.

ظرفیت‌های موجود

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سالانه ۲۲ هزار تن ماهی در این استان تولید می‌شود که از این میزان پنج هزار تن آن به روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادرات می‌شود.

نوید شکوفایی ظرفیت‌های مغفول پرورش ماهی درمناطق گرمسیری کهگیلویه وبویراحمد

اسحاق رستمی افزود: هم اینک ۲۷۰ مزرعه پرورش ماهی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و استان رتبه سوم کشوری در تولید ماهیان سردآبی را داراست.

وی عنوان کرد: بیشترین تولیدات ماهیان سردآبی استان در حوزه رودخانه کارون است و در رودخانه‌های مارون و زهره ظرفیت‌های معطل مانده زیادی وجود دارد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، استان کهگیلویه و بویراحمد معروف به سرزمین رودخانه‌های خروشان با وجود تولید ۱۰ درصد از روان آب‌های کشور، ۵۷ رودخانه به طول یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر و۱۱ هزار کیلومتر آب راه، دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه منابع آبی است و بشار، مارون و زهره از مهمترین رودخانه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد هستند.......... /. ... ........................./ ……. /.......،،، کد 197 F

- - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .