دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

ایران ظرفیت تبدیل به مرجعیت علمی کشاورزی منطقه را دارد

 

AA-_249.jpg

کشاورزی آینده جهان: 22/8/1402

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) گفت: بخش کشاورزی ایران می‌تواند با کمک دانشگاه و اعضای هیات علمی در آینده نه چندان دور به مرجعیت علمی در عرصه کشاورزی در منطقه تبدیل شود.

سید مجتبی خیام‌ نکویی در نخستین نشست‌ تخصصی همایش ملی مرجعیت کشاورزی و منابع طبیعی، درباره اینکه چرا با وجود اینکه حدود ۱۸ سال از بیانات رهبری در خصوص مرجعیت علمی می‌گذرد کمتر به این موضوع ورود شده، افزود: طی دو سال ریل‌گذاری جدیدی با افق بلندمدت ترسیم کرده‌ ایم که عناصر مختلفی مدنظر قرار گرفته شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یکی از عناصر مهم تبدیل شدن سازمان تات به عنوان محوریت مرجعیت علمی دانست و اظهار داشت: در دانشگاه و دانشکده‌های کشاورزی اعضای هیات علمی قابل توجهی داریم و ظرفیت‌ ها در این بخش زیاد است. اگر این ظرفیت با محوریت سازمان تات در کنار هم باشند می‌توانیم در مدت نه چندان طولانی به مرجعیت علمی در عرصه کشاورزی در منطقه تبدیل شویم.

وی با بیان اینکه باید درک درستی از مرجعیت علمی کشاورزی داشته باشیم، تصریح کرد: اکنون ۱۰ هزار عضو هیات علمی داریم که می توان از این ظرفیت کمک گرفت.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: تمدن نوین اسلامی پیش نیاز دسترسی به مرجعیت علمی است. ما در حوزه‌های مختلف افراد فرهیخته و صاحب نظر زیادی داریم و این نشست‌ ها مقدمه‌ ای برای دستیابی به مرجعیت علمی است.

خیام نکویی گفت: از دانشگاهیان درخواست داریم که نقش و مشارکت خود را در مرجعیت علمی محدود به چند جلسه ندانند و این نشست‌ ها مقدمه‌ ای برای نشست‌ های بعدی باشد.

وی با بیان اینکه سازمان تات مغز متفکر تصمیم‌ ساز بخش کشاورزی است، افزود: در حال حاضر به غیر از سازمان تات هیچ مجموعه تصمیم‌ساز دیگری به این شکل برای تامین امنیت غذابی کشور نداریم.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی درباره دستاوردهای مرجعیت علمی کشاورزی گفت: نخستین دستاورد ارتقای توان رقابتی کشور در مقایسه با سایر کشورها است، زیرا وقتی به مرجع تبدیل شویم چه بخواهند و چه نخواهند برای استفاده از این مرجعیت باید به ما مراجعه کنند.

به گفته وی، مرجعیت علمی بخش کشاورزی باعث پیشرفت جامعه از بعد اقتصادی و علمی می شود تاجایی که خودباوری در جامعه را موجب خواهد شد؛ بنابراین رشد خودباوری در کشور باعث افزایش سرمایه اجتماعی و علمی می شود.

خیام نکویی پیشرفت تکنولوژی را از دیگر دستاوردهای مرجعیت علمی دانست و تصریح کرد: مهم‌ترین دستاورد رشد حوزه‌ های فناورانه و تکنولوژی، تولید ثروت ملی و ارتقای توانمندی‌ ها برای حل مشکلات اولویت‌ دار کشور است و باید ظرفیت نخبگانی کشور را حفظ کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مرجعیت علمی باعث جوشش انگیزه برای سایر ظرفیت‌ های علمی در کشور خواهد شد؛ بنابراین با انگیزه بیشتری وارد کار خواهیم شد.وی با بیان اینکه ما در حوزه‌ های کشاورزی و منابع طبیعی زیر مجموعه‌ های مختلفی برای تبدیل شدن به مرجعیت داریم، گفت: نباید منتظر باشیم تا این رشد در همه حوزه ها اتفاق بیوفتد بلکه در هر حوزه ای به مرجعیت شدن نزدیک شد باید آن را پیش ببرد.

خیام نکویی اضافه کرد: ایجاد مرجعیت علمی اهمیت دارد اما حفظ و ارتقای آن از همه مهم تر است.

وی با اشاره به این‌که ما تصویر درستی برای نسل جوان در رشته کشاورزی ایجاد نکرده‌ایم، گفت: یکی از مهم‌ ترین دستاوردهایی که منجر به مرجعیت علمی می‌شود ورود نسل جوان به حوزه کشاورزی است و در حال حاضر تصور بر این است که هر فردی و با هر علمی می‌تواند وارد این حوزه شود اما واقعیت این نیست و کشاورزی تخصصی‌ ترین حوزه در کشور است.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: یکی دیگر از عناصری که می‌تواند ما را تبدیل به مرجعیت علمی کند، این است که در معاهدات بین‌المللی ورود کنیم. بخش کشاورزی باید هوشمندانه در این حوزه ورود پیدا کند.

به گفته وی، باید مرجعیت علمی کشاورزی را در جوامع علمی تبدیل به گفتمان قالب کنیم و برای سلسله نشست‌ های مرجعیت علمی تقویم زمانی داشته باشیم.

خیام نکویی اضافه کرد: اگر بخواهیم به مرجعیت علمی تبدیل شویم باید در برنامه‌ های خود تجدیدنظر کنیم که این موضوع به نهاد های مختلف تصمیم‌گیر بر می گردد.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: برای دستیابی به مرجعیت علمی باید فرآیند نظارت، ارزیابی ، تشویق و ترغیب را در این بخش فعال کنیم.

به گزارش کاج برس به نقل از ايرنا؛ ، نخستین همایش ملی مرجعیت علمی کشور ۲۹ آبان ماه سال‌جاری در مرکز همایش های کتابخانه ملی برگزار می شود..................... ........ .. .......... /...................... کد 249 AA

- - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .