چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی :

سازمان تات می تواند مرجعیت علمی کشاورزی در منطقه باشد

 

AA-_250.jpg

کشاورزی آینده جهان: 22/8/1402

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تات ؛ با اشاره به ظرفیت دانشگاه و دانشکده های کشاورزی با بیش از ده هزارعضوهیات علمی در بخش کشاورزی گفت: با توجه به پتانسیل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، اگر بخش دانشگاهی با محوریت این سازمان در کنار هم قرار بگیرند می‌توانیم در آینده‌ای نه چندان دور به مرجعیت علمی بخش کشاورزی در منطقه تبدیل شویم.

سید مجتبی خیام نکویی در نخستین نشست تخصصی مرجعیت علمی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی که در سازمان تات برگزار شد، بیان کرد: در ریل گذاری جدید سازمان تات که در افق بلند مدت ترسیم شده است، عناصر مختلفی در نظر گرفته شده که یکی از مهمترین عناصر آن تبدیل شدن سازمان تات به عنوان محوریت مرجعیت علمی کشاورزی و منابع طبیعی است.

سید مجتبی خیام نکویی با اشاره به اینکه باید درک درستی از مفهوم مرجعیت علمی داشته باشیم گفت: مرجعیت علمی در مفهوم عام پیش نیاز دستیابی به تمدن نوین اسلامی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از سازمان تات به عنوان مغز متفکر تصمیم ساز در حوزه امنیت غذایی یاد کرد و گفت: استفاده از ظرفیت مجموعه آموزش عالی در کنار سازمان تات موجب هم افزایی قابل توجهی در این خصوص است.

خیام نکویی با اشاره به ضرورت تداوم نشست های مرجعیت علمی در کشور به منظور ارائه نظرات محققان گفت: در حوزه‌های علوم انسانی و سایر حوزه‌ها صاحب نظران زیادی در کشور وجود دارد و برگزاری این نشست‌ها مقدمه‌ای برای ورود این افراد در حوزه مرجعیت علمی کشور است.

وی ادامه داد: دستاورد مرجعیت علمی ارتقا توان رقابتی کشور در مقایسه با سایر کشورها است که موجب پیشرفت جامعه در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و علمی شده و می تواند کانون دریافت مجموعه های توانمندعلمی در سایر کشورها باشد.

رئیس سازمان تات با اشاره به اینکه پیشتازی ایران در حوزه علم و فناوری تبدیل به گفتمان واحد در منطقه شده است، گفت: هر زبان فرهنگ مختص خود دارد، با مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه می توان شاهد گسترش فرهنگ ایرانی- اسلامی در فراتر از مزها شد.

خیام نکویی افزایش اقتدار ملی، تقویت نگاهداشت نخبگانی، جلوگیری از نفوذ به واسطه موضوع فرهنگی و جوشش انگیزه برای سایر حوزه های علمی کشور را ازسایر دستاوردهای مرجعیت علمی عنوان کرد .

وی با اشاره به رشد فناورانه علوم بین رشته‌ای گفت: مهمترین دستاورد رشد حوزه‌های فناورانه تولید ثروت ملی و ارتقا توانمندی برای حل مشکلات اولویت‌دار کشور است.

رئیس سازمان تات راه‌اندازی المپیادهای علمی، ورود نسل نخبه به بخش کشاورزی و حضور در معاهدات بین‌المللی را از مهم‌ترین عناصر تحقق مرجعیت علمی در بخش کشاورزی عنوان کرد.

وی با اشاره به اهمیت برگزار کرسی‌های نظریه پردازی در کنار موضوع مرجعیت علمی با توجه به بیانات رهبر انقلاب افزود: یکی از مهم‌ترین شاخصه ‌های مرجعیت علمی میزان نظریه پردازی است و به همین جهت نظریه پردازی و کرسی‌های آزاد اندیشی باید اولویت روسای دانشگاه‌ها و محققان سازمان تات باشد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه ما در حوزه‌های کشاورزی و منابع طبیعی زیرمجموعه‌های مختلفی برای تبدیل شدن به مرجعیت داریم، تصریح کرد: نباید منتظر بود تا این رشد یکجا در همه مجموعه ها اتفاق بیفتد، اگر یک حوزه به مرجعیت شدن نزدیک است باید آن را تقویت و پیش برد.

به گزارش کاج برس به نقل از روابط عمومی سازمان تات؛ وی اضافه کرد: ایجاد مرجعیت علمی اهمیت دارد، اما حفظ و ارتقای آن از همه مهم‌تر است.

خیام نکویی در پایان گفت: اگر بخواهیم به مرجعیت تبدیل شویم باید در برنامه‌ها تجدیدنظر کنیم که این موضوع به نهادهای مختلف تصمیم‌گیر باز می‌گردد. همچنین باید فرآیند نظارت، ارزیابی، تشویق و ترغیب را در این بخش فعال کنیم. ..................... ........ .. .......... /...................... کد 250 AA

- - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .