دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

افزایش ۶۲۵ مگاواتی ظرفیت برق‌آبی در سال ۱۴۰۳

AA-_283.jpg

 

کشاورزی آینده جهان: 24/8/1402

معاون بهره‌برداری شرکت آب و نیرو گفت: نیروگاه‌های برق آبی به عنوان منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر با در اختیار داشتن سهم ۱۵ درصدی ظرفیت برق کشور و سهم حداقل ۵ درصدی در تأمین انرژی کشور، نقش بسزایی در تولید انرژی در زمان پیک مصرف دارند.

وحید ایزدی در نشست حاشیه ای در نمایشگاه بین‌المللی و فن‌بازار صنعت برق با اشاره به اهداف احداث نیروگاه‌های برق آبی گفت: تاکنون بالغ بر ۷۰ درصد از کل ظرفیت برق‌آبی کشور معادل ۸۸۳۲ مگاوات توسط شرکت آب و نیرو احداث و به بهره‌برداری رسیده است.

وی با بیان این که بهره‌برداری از نیروگاه‌های برق‌آبی در شرکت آب و نیرو از سال ۱۳۸۹ آغاز شده است، افزود: در حال حاضر بهره‌برداری از نیروگاه‌های کارون۴، گتوند، سیمره، رودبار لرستان، داریان، سردشت، چمشیر و تاریک با ظرفیت ۳۴۷۰ مگاوات در اختیار شرکت آب و نیرو است که این میزان ۲۸ درصد از ظرفیت کل برق‌آبی کشور است.

ایزدی ادامه داد: یکی از وظایف مهم معاونت بهره‌برداری، مدیریت بهره‌برداری، تعمیرات و نگهداری از سد و نیروگاه‌ها، برنامه‌ریزی بهینه تولید و حضور در بازار برق کشور بوده که در طول ۱۳ سال بهره‌برداری از نیروگاه‌های برق‌آبی، تولید تجمعی نیروگاه‌‌های شرکت تا پایان مهرماه سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۶۰ میلیون مگاوات ساعت بوده است.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و نیرو عنوان کرد: در ۷ ماه نخست سال ۱۴۰۲ تولید نیروگاه‌های شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۸۰ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: سد و نیروگاه گتوند به عنوان آخرین سد ایجاد شده در حوضه رود کارون نقش بسیار حیاتی در مدیریت منابع آب و به ویژه تولید انرژی پایدار دارد. در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ نیروگاه گتوند سهم بسزایی از تولید انرژی در پیک تابستان داشته است به طوریکه در بیشتر روزهای پیک شبکه ۲۴ ساعته در مدار تولید بوده است.

ایزدی خاطرنشان کرد: با توجه به ویژگی ذاتی نیروگاه‌های برق‌آبی یعنی تولید در ساعات پیک شبکه این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و نشان دهنده آمادگی حداکثری واحدهای نیروگاه از منظر فنی است. در همین راستا نیروگاه‌های کارون ۴ ، سیمره، داریان و سردشت نیز در ساعات پیک شبکه با حداکثر ظرفیت در مدار بودند و همچون گذشته نقش خود را در گذر از پیک تابستان نشان دادند.

ایزدی ادامه داد: با آماده شدن واحدهای نیروگاه چمشیر و رودبار لرستان ظرفیت آماده نیروگاه‌های شرکت در سال ۱۴۰۳ افزایش ۶۲۵ مگاواتی خواهد داشت و در صورت تحقق بارش‌های فصلی نزدیک به ۷۰۰ هزار مگاوات ساعت به تولید نیروگاه‌های شرکت اضافه خواهد شد.

به گزارش کاج برس به نقل از وزارت نيرو؛ وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های شرکت در حوزه بهره‌برداری بومی‌گزینی و بومی‌سازی در تأمین قطعات و تجهیزات نیروگاهی است. با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوبی که توسط شرکت‌های داخلی در طراحی و ساخت تجهیزات نیروگاهی در سال‌های اخیر ایجاد شده بخش عمده‌ای از تأمین تجهیزات نیروگاهی از داخل کشور انجام می‌شود.

ایزدی خاطرنشان کرد: تعمیرات سالیانه واحدهای نیروگاهی شرکت از ابتدای مهرماه آغاز شده و امید است تا پایان اسفند به پایان برسد تا با آمادگی کامل در پیک تابستان ۱۴۰۳ تولید انرژی داشته باشند.‌................... .. .......... /...................... کد 283 AA

- - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .