پنجشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

واردات برق ایران از ترکمنستان 2 برابر می شود

 

AA-_305.jpg

کشاورزی آینده جهان: 26/8/1402

مدیرعامل شرکت توانیر از اجرای خط جدید انتقال برق ترکمنستان به ایران خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از این خط، حجم واردات برق ایران تا ۱۸ ماه آینده ۲ برابر می شود.

آرش کردی در حاشیه برگزاری هفدهمین اجلاس اقتصادی ایران و ترکمنستان در گفت‌وگويي اظهار کرد: همواره جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی کرده تا حجم تبادلات را از ترکمنستان گسترش دهیم. در این راستا تمهیداتی را در مرز آماده کرده‌ایم تا حجم بیشتری از برق ترکمنستان را وارد کنیم.

وی افزود: در زمان حاضر به صورت قراردادی بین 350 تا 400 مگاوات برق از کشور ترکمنستان وارد می‌کنیم. در سفر به ترکمنستان تفاهمنامه ای امضا می‌شود تا در بخش ترکمن خط انتقال جدید 400 مگاوات ساعت که ایران آن را اجرا کرده مباحث مربوط به پیمانکار و مباحث مالی به گونه‌ای پیش برود تا این خط انتقال طی 18 ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه افتتاح این خط انتقال جدید حجم تبادلات برقی ایران و ترکمنستان را دو برابر می‌کند اضافه کرد: اراده طرف ترکمن برای افزایش صادرات برق به ایران است خوشبختانه برای اجرای خط انتقال جدید برق از ترکمنستان به ایران توانمندی‌های داخلی کشورمان استفاده می‌کنیم که مسئله بسیار مهمی است.

کردی یادآور شد: خوشبختانه تمام مذاکرات و مراودات مربوط به افزایش واردات برق از ترکمنستان به ثمر نشسته و انشاالله شنبه با امضای تفاهم‌نامه بین دو کشور، واردات برق تا 18 ماه آینده دو برابر می‌شود که عدد قابل توجهی برای ماست.

به گزارش کاج برس به نقل از تسنيم، وی با بیان اینکه هزینه برق وارداتی را به ترکمنستان می‌پردازیم، تاکید کرد: سالانه بین 2 تا دو و نیم میلیارد کیلووات ساعت بر حسب نیاز شبکه از کشور ترکمنستان برق وارد می‌کنیم که این واردات به تعادل بین تولید و مصرف در شبکه شمال شرق کشور کمک می‌کند..‌................... .. .......... /...................... کد 305 AA

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .