جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

دستاوردهای چهاردهمین نشست وزرای کشاورزی عضو بریکس

Gg-_97.jpg

کشاورزی آینده جهان: 13/04/1403

ایران کریدور تبادلات کشاورزی کشورهای عضو بریکس می‌شود

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، دستاوردهای چهاردهمین نشست وزرای کشاورزی عضو بریکس که با سه محور امنیت غذایی، توسعه تجارت پایدار و تولید محصولات غذایی و کشاورزی در مسکو برگزار شد، را تشریح کرد.

علیرضا مهاجر معاون امور زراعت کشورمان که سرپرست هیات ایرانی به چهاردهمین اجلاس وزرای کشاورزی گروه بریکس در مسکو رو بر عهده داشت، در برنامه گفتگوی نیمروزی شبکه یک سیما در خصوص دستاوردهای اجلاس بریکس گفت: چهاردهمین اجلاس وزرای کشاورزی گروه بریکس در روز‌های پنجشنبه و جمعه هفته گذشته همزمان با انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در مسکو برگزار شد، کشورهای عضو در این اجلاس بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان، بیش از ۵۰ درصد تولید مواد غذایی کشورها و بیش از 30 درصد اقتصاد دنیا را شامل می‌‌شوند که قطعا از اتحادیه اروپا و برخی کشورها قوی‌تر هستند که این قدرت می‌تواند شرایط ویژه‌ای برای کشورهای عضو این اجلاس در تولید، امنیت غذایی، تجارت و انتقال مواد غذایی شمال به جنوب و غرب به شرق ایجاد کند.

وی امنیت غذایی، تجارت محصولات کشاورزی و هوشمندسازی در بخش کشاورزی را از مباحث مورد تاکید در این اجلاس برشمرد و گفت: با توجه به رخدادهای چند سال اخیر در دنیا و به دلیل نقش امنیت غذایی در اداره کشورها، در این اجلاس بحث امنیت غذایی به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد کشور‌ها در مواقع بحران، با تسهیل قوانین در تبادلات تجاری مواد غذایی بتوانند به هم کمک کنند و مواد غذایی مورد نیاز را در اختیار هم قرار دهند.

* تسهیل تبادلات تجاری کشورهای عضو بریکس

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: دولت روسیه پیشنهادی مبنی بر ایجاد سازوکار تجاری برای تسهیل شرایط و قوانین دست و پاگیر که مانع فعالیت بخش خصوصی و دولتی در حوزه کشاورزی است، ارائه کرد که مورد تصویب قرار گرفت. همچنین ایران نیز پیشنهاد داد علاوه بر بحث غلات، بقیه محصولات کشاورزی همچون میوه‌جات، سبزیجات و محصولاتی که مزیتی برای کشورمان برای صادرات است، نیز در این چارچوب مورد توجه قرار گیرد که به تصویب رسید.

وی در خصوص مصادیق اصلاح سازوکارهای تجاری بیان کرد: سازوکاری که در تحریم‌ها معمولاً ایالات متحده آمریکا بر علیه کشور‌های مستقل استفاده می‌کند مثل بحث بستن سوئیفت، جلوگیری از تبادل تجاری، بحث عدم امنیت برای کشتی‌ها به جهت جلوگیری از بیمه و ... است که در این اجلاس قرار شد، روی این موضوعات کار شده و شرایطی ایجاد شود که بتوانیم موانع را کاهش داده و مشکلات را رفع کنیم.

* تقویت کریدورهای ایران برای انجام تبادلات کشاورزی

مهاجر به ظرفیت‌های ایجاد شده برای رفع موانع صادرات و واردات و حوزه تجارت کشورمان با تسهیل سازوکارهای تجاری بریکس اشاره کرد و گفت: ایران از نظر سوق‌الجیشی در منطقه‌ای است که امکان صادرات بسیاری از محصولات کشور‌های عضو بریکس را می‌تواند از کریدور شمال- جنوب، شرق به غرب، ریلی، هوایی و خودرویی به آسانی فراهم کند، بنابراین ایران با تقویت کریدورها می‌تواند از این ظرفیت بزرگ برای تبادلات کشورهای عضو بریکس استفاده کند.

وی ادامه داد: حدود ۴۰ درصد تجارت غلات جهان توسط کشور‌های عضو بریکس انجام می‌شود که این کشورها به راحتی می‌توانند از طریق بنادر جنوبی ایران این کالا‌ها را به دنیا صادر کنند. همچنین ایران می‌تواند واردات محصولات ذرت و سویای کشورهای تولید کننده همچون برزیل را به کشورهای بریکس انجام دهد.

نماینده کشورمان در خصوص مذاکرات دوجانبه با طرف روسی برای مبادله محصولات کشاورزی گفت: روسیه به راحتی می‌تواند نیاز ما در ذرت و سویا را تامین کند و محصولاتی همچون سبزی، صیفی، سیب‌زمینی، گوجه فرنگی، فلفل، سیب درختی و کیوی را که خواهان آن هستند، به صورت تهاتر از کشورمان فراهم کند.

به گفته وی، در این اجلاس قرار شد دو کارگروه تشکیل شود که این کارگروه‌ها بتوانند هم قوانین و مقررات را در بحث دامپزشکی، گیاه‌پزشکی و زنجیره سرد را رفع کنند و هم با توجه به این که روسیه ناوگان بسیار بزرگی از حمل و نقل هوایی دارد، به صورت مستقیم بتوانیم در زمان سرمای 30 درجه زیر صفر روسیه و کشورهای سردسیری، کالا‌ها را از جیرفت، دزفول، بوشهر و بندرعباس به این کشورها صادر کنیم. این ظرفیت بازرگانی یک دستاورد بزرگ برای کشورمان است که باید آن را تقویت کنیم.

مهاجر در خصوص با دیگر کشورهای حوزه بریکس گفت: کشور‌هایی مثل هند و چین به تنهایی نزدیک به نصف جمعیت دنیا را دارند، برزیل یک کشور بسیار بزرگی است، آفریقای جنوبی مراودات بسیار خوبی را از لحاظ اقتصادی و سیاسی با ما دارد، همچنین کشورهای آفریقایی نظیر مصر، اتیوپی و ... که جدیدا به بریکس پیوستند، می‌توانند دروازه‌ای برای صادرات ما به این کشور‌ها و واردات محصولات آنها به کشور باشند.

* تقویت بازارهای بین‌المللی ایران با برندسازی محصولات کشاورزی

وی به بازار بالقوه کشورهای عضو بریکس در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: ایران در بیشتر محصولات کشاورزی همچون خرما، زعفران و پسته در دنیا حایز اهمیت است و برای صادرات می‌توان روی این محصولات حساب کرد. همچنین دولت روسیه علاقه‌مند به واردات سیب درختی و مرکبات کشورمان است، بخش خصوصی باید وارد میدان شود و بخش دولتی نیز با تسهیل امور، موانع پیش روی صادرات را رفع کند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، برندسازی را راهکاری برای صادرات محصولات کشاورزی از سوی بخش خصوصی دانست و گفت: بخش خصوصی باید محصولات استاندارد و باکیفیت به سایر کشورها صادر کند، صدور محصولات بی‌کیفیت به اسم ایران، مشکلی پیش روی بازار تجاری کشورمان است، بنابراین باید سازوکاری تعریف شود که واردات و صادرات به صورت استاندارد و به شکل درستی انجام شود، همچنین لازم است مشخص شود که چه کسی، چه زمانی، چه مقدار و چه محصولی را صادر می‌کند.

وی در خصوص فرآوری و بازصادرات محصولات وارد شده به کشورمان نیز گفت: این کار به یک سازوکار قوی، دقیق و منظم نیاز دارد، تا بتوانیم نقاط ضعف‌ را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم. مهاجر ارتباط ایران با کشور‌های عضو بریکس را خوب ارزیابی کرد و به وضعیت کشاورزی ایران پرداخت و گفت: ایران با استفاده از آخرین دستاوردهای محققان، با سطح زیر کشت کمتر و عملکرد بالاتر، به ارزش افزوده بهتر، محصول باکیفیت و از نظر ارزش غذایی بالا دست یافته است.

وی با بیان این که ایران از نظر مکانیزاسیون کشاورزی نیز وضعیت خوبی دارد، گفت: کوچک بودن اراضی کشاورزی، از دلایل محدودیت در استفاده از مکانیزاسیون در کشور است، لذا وزارت جهاد کشاورزی به کمک نظام باید از خرد شدن اراضی کشاورزی جلوگیری کرده و به یکپارچه‌سازی اراضی کمک کند.

* در ماشین‌آلات کشاورزی و دنباله‌بندها می‌توانیم صادر کننده باشیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ما در زمینه ماشین‌آلات کشاورزی بخصوص دنباله‌بندها می‌توانیم صادر کننده باشیم، گفت: ما در دنباله‌بندها تولیدات بسیار خوبی داریم، در سبزی و صیفی نیز از دنیا جلو هستیم و تقریبا تمام تکنولوژی دنیا را در داخل کشور داریم.

وی خاطرنشان کرد: برای دستیابی به هاب غذایی در منطقه باید ابتدا قوانین مشخص و دائمی را ایجاد کنیم که بدانیم برای 10 سال آینده چه کاری انجام دهیم. دوم این که از وجود مدیران متخصص، متعهد، کارآمد و باتجربه در وزارتخانه‌های تخصصی به ویژه وزارت جهاد کشاورزی استفاده شود، همچنین با جلوگیری از کوچک شدن اراضی، تامین نهاده‌های مورد نیاز قبل از کشت، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات و ... در اعتلای بخش کشاورزی کشور بکوشیم.

مهاجر به آخرین آمار تولید و خرید گندم در کشور اشاره کرد و گفت: تقریبا نزدیک به ۶ میلیون تن خرید گندم انجام شده، پیش‌بینی ما خرید بیش از ۱۱ میلیون تن گندم است و دیگر نیازی به واردات نداریم. خوشبختانه در این سال‌ها هم بر روی کیفیت گندم و هم کمیت آن کار شده است، کیفیت گندم کشور عالی است و در خصوص کمیت نیز مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: تاکنون نزدیک به ۱۰۰ همت پول خرید گندم است که حدود ۴۰ همت پول به کشاورزان پرداخت شده است و انتظار می‌رود در اولین فرصت مابقی پول کشاورزان پرداخت شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کلزا و دانه‌های روغنی نیز گفت: امسال به دلیل آب و هوای خوب و استقبال کشاورزان، تولید کلزا از مرز 250 هزار تن گذشت در حالی که سال گذشته حدود 130 هزار تن کل تولید ما بود.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، گفتنی است؛ چهاردهمین نشست وزرای کشاورزی عضو بریکس با حضور کشورهای امارات متحده عربی، مصر، هندوستان، ایران، برزیل و چین امسال در مسکو برگزار شد و مقرر شد اجلاس سال آینده بریکس در کشور برزیل برگزار شود......... //................. // کد 97G

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .