جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

برای نخستین بار اجرا شد؛

کشت قراردادی ذرت علوفه‌ای در 15 هزار هکتار از اراضی کشور

Gg-_114.jpg

کشاورزی آینده جهان: 16/04/1403

رئیس سازمان تعاون روستایی گفت: امسال برای نخستین بار کشت قراردادی ذرت علوفه‌ای در ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شد.

ایوب فصاحت در گفت‌ ‌و گویی اظهار داشت: اخیرا با اتحادیه تعاونی‌های روستایی سامانه جامعی برای کشت قراردادی راه‌اندازی کردیم که ما وظیفه نظارتی آن را برعهده داریم.

به گفته وی، امسال برای نخستین بار کشت قراردادی ذرت علوفه‌ای را به عنوان یکی از محصولات تابستانه انجام دادیم.

فصاحت با بیان این که در تولید محصولات تابستانه کار عمده‌ای در حوزه تولید قراردادی رخ نداده است، افزود: در سطح حدود ۱۵ هزار هکتار، کشت قراردادی ذرت علوفه تابستانه را به صورت واقعی در ۴۰ تعاونی و ۸ استان آغاز کردیم.

وی ادامه داد: ظرف چندسال آینده به صورت کامل اتحادیه تولید ما در راستای نقشه راه الگوی کشت، کشت قراردادی را اجرا می‌کند به طوری که از همان ابتدا که دانه در زمین کشت و تحویل داده می‌شود، در سامانه ثبت می‌شود.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیم خشک و نیمه‌خشک کشور، در بخش‌هایی از آن باید در مصرف آب مدیریت صورت گیرد که براین اساس برای مدیریت تنظیم بازار، محصولاتی باید کشت شود که کمتر از میزان نیاز کشور تولید داریم.

فصاحت با بیان این که طرح الگوی کشت در قالب کشت قراردادی یکی از مسیر‌های دستیابی به اجرای این طرح است، افزود: بنابر آمار در کشور ما ۵۲ تا ۵۳ درصد اراضی زیر ۲ هکتار و ۷۸ درصد زیر ۱۰ هکتار است که این امر نشان می‌دهد که این کشور برای رسیدن به حد نصاب نیاز به مجوز جدید دارد و در قالب تشکل‌ها باید ساماندهی شود به طوری که، الگوی کشت در قالب تشکل‌ها صورت گیرد.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، وی با اشاره به این که بزرگترین تشکل‌ها مربوط به تشکل‌های تعاونی روستایی است، افزود: تعاونی‌های تولید ۵۰۰ هزار نفر عضو و بیش از ۳.۶ میلیون هکتار اراضی را در اختیار دارند که این اراضی در قالب تعاونی‌های تولید روستایی ساماندهی شده‌اند و در مسیر کشت قراردادی، الگوی کشت را اجرایی می‌کنند......................،....... //................. // کد 114G

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .