جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳

بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور و صنایع وابسته با شعار:

«خوراک دام، محور توسعه پایدار» برگزار می شود

اخبار کشاورزی: بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور و صنایع وابسته با شعار:  «خوراک دام، محور توسعه پایدار» برگزار می شود

  سه شنبه نوزدهم تیر ماه

 کاج پرس- فرانک مسعودی

 شعار بزرگ و پر محتوایی ست اگر همه چیز از جمله مشکلات اساسی کشور مانند تحریم ها، اف ای تی اف (گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی)، سوئیفت، جایگاه شایسته ایران در فروش نفت و بازگشت ارز قیمت واقعی آن به کشور، صادرات غیر نفتی که چشم اسفندیار آن بخش کشاورزی است و خلاصه چالش های حضور بین المللی ایران در اقتصاد کلان دنیا حل شود که امیدواریم با چینش جدید سیاسی بخش های تاثیرگذاری در حکمرانی های جهان از جمله پیروزی قاطع حزب کارگر در انگلیس و نخست وزیری «کر استارمر» از سویی و انتخاب دکتر مسعود پزشکیانِ اصلاح طلب در ایران حل شود!

 بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور و صنایع وابسته - ایران پلکس1403 (IRAN PLEX)از سی ام تیر تا دوم مرداد ماه با حضور بیش از ۴۰۰ شرکت داخلی و خارجی در ۱۲ سالن محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. این نمایشگاه شامل سه بخش تجهیزات، دارویی و خوراک است.

 سه کشور خارجی به صورت پاویون و ۱۴ کشور به صورت نمایندگی حضور دارند. فضای تحت پوشش نمایشگاه ۴۰ هزار متر مربع است.

 اینها سخنان سالار رضایی، مجری برگزاری نمایشگاه و مدیرعامل شرکت میلاد مبتکر شرق در نشست خبری امروز سه شنبه نوزدهم تیرماه در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران است. رضایی همچنین گفت: اکثر نمایندگی‌ها از اروپا هستند. سال قبل فقط سه نمایندگی خارجی داشتیم اما امسال ۱۴ تا داریم. همچنین شرکت‌های دانش بنیان به صورت اختصاصی در نمایشگاه حضور یافتند.

 در این نشست که مهدی معصومی بنیانگذار هلدینگ «تلاونگ» و فرزاد طلاکش دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران نیز حضور داشتند، مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران و همچنین، رئیس شورای سیاستگذاری نمایشگاه نام برده گفت: این نمایشگاه به منظور معرفی دستاوردها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌ها، نهادها و سازمان‌های داخلی و انتقال دانش، فناوری و تجربیات و آشنایی با شرکت‌های موفق خارجی در عرصه دام و طیور و فرآورده‌های لبنی و همچنین فراهم‌سازی زمینه‌‌های جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برگزار می‌شود.

 وی با اشاره به این که برپایی این نمایشگاه در دو بخش عمومی و تخصصی است، ادامه داد: علاوه بر ۴۰۰ شرکت داخلی که در این نمایشگاه حضور می‌یابند، نمایندگی‌هایی از شرکت‌های معتبر فعال در ایران از ۱۴ کشور از جمله آلمان، روسیه، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، دانمارک، فرانسه، هلند، کره جنوبی و آسیای میانه در نمایشگاه حضور خواهند داشت.

 موافق قدیری با اشاره به شعار اصلی نمایشگاه مبنی بر «خوراک دام محور توسعه پایدار» افزود: اسامی روزهای نمایشگاه هم «تکنولوژی و فناوری‌های نوین، صادرات و توسعه پایدار، امنیت غذایی و برنامه هفتم توسعه و رونق تولید و اشتغالزایی» انتخاب شد که برای هر روز برپایی سمینارهای تخصصی با حضور فعالان بخش و یکی از معاونان وزارت جهادکشاورزی تدارک دیده شده است.

 رئیس انجمن خوراک دام و طیور همچنین گفت: تا زمانی که ارز یارانه‌ای به واردات نهاده دامی اختصاص یابد، امکان جایگزینی وجود ندارد.

 وی افزود: امسال شورای سیاست‌گذاری با همکاری بخش دولتی تلاش کرده تا نقش موثری در بهبود زنجیره محصولات پروتئینی کشور ایفا کند.

 به گفته او، نمایشگاه دام و طیور می‌تواند نقش خوبی ایفا کند تا صنعت دام و طیور از حالت بی‌صدایی خارج شود.

 موافق قدیری شعار امسال نمایشگاه را خوراک دام، محور توسعه پایدار اعلام کرد و افزود: توسعه و ترویج مصرف خوراک آماده دام، طیور و آبزیان جزء محورهای اصلی ما خواهد بود. همچنین شورای سیاست‌گذاری تصمیم گرفته که به توسعه و ترویج تجهیزات و فناوری‌های نوین، استفاده از هوش مصنوعی در صنعت و افزایش نقش صنعت دام و طیور در تولید اشتغال و درآمد ملی کمک کند.

 او افزود: با توجه به شرایط تحریم و مشکلات سیاست خارجی حضور شرکت‌های قوی صنعت دام و طیور در نمایشگاه کمرنگ است، اما امسال میزبان ۳۹ سفیر در صنعت دام و طیور هستیم و همچنین ۱۱ شرکت تجاری از کشورهای مختلف خواهیم داشت.

 موافق قدیری با اشاره به رونمایی از سامانه ارتقای رقابت‌پذیری در صنایع خوراک دام و آبزیان افزود: در نمایشگاه امسال از کتاب بازار خوراک دام ۲۰۲۴ که چهار سال است به زبان انگلیسی تهیه می‌شود. رونمایی خواهد شد.

 رئیس انجمن خوراک دام و طیور از رونمایی برنامه استراتژیک صنعت خوراک دام در نمایشگاه امسال خبر داد و گفت: با هدف افزایش بهره‌وری و کاهش خروج ارز از کشور و همچنین تنوع بخشی به صنعت دام ایران، فراخوان توسعه فناوری و نوآوری در تولید خوراک دام داده ایم.

 او با اشاره به محورهای برگزاری بیست و سومین نمایشگاه دام، طیور و صنایع وابسته افزود: نمایشگاه امسال در سه بخش عمده شامل کارخانجات مکمل و خوراک، تجهیزات دامپزشکی و مشارکت کنندگان فعال خواهد بود و همواره محورهای اصلی شامل توسعه و ترویج خوراک آماده و صنعتی و آبزیان، مدیریت مدنی و صنفی در تولید و ارتقای شناخت و باور جامعه از نقش صنعت در توسعه پایدار است.

 رئیس انجمن خوراک دام، طیور و آبزیان درباره اینکه امکان جایگزینی خوراک دام با وجود واردات ذرت و کنجاله سویا وجود دارد، گفت: تازمانیکه ارز یارانه ای به واردات نهاده های دامی داده شود، استفاده از محصولات جایگزین را باید فراموش کرد چراکه تولیدکننده انگیزه ای ندارد. بر این اساس یکسان سازی نرخ ارز باید صورت بگیرد، در غیراین صورت با استمرار روند تزریق ارز نباید به فکر نوآوری بود.

 گفتنی است که زمان بازدید بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی دام و طیور ۸ صبح الی ۱۵ عصر تعیین شده است.

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .