پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

طی ۹ ماهه امسال؛

بیش از ۱۳ هزار تن ماهی کیلکا صید شد

اخبار کشاورزی:  طی ۹ ماهه امسال؛  بیش از ۱۳ هزار تن ماهی کیلکا صید شد

کاج پرس: 14/10/1400

یک مقام مسئول گفت: ۱۳ هزار و ۴۱۹ تن ماهی کیلکا طی ۹ ماهه امسال از آب‌های استان‌های گیلان و مازندران صید شد.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان این مطلب افزود: این میزان صید ماهی کیلکا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد رشد نشان می‌دهد. مختار آخوندی، سهم مازندران از این میزان صید را ۶۳ درصد و سهم استان گیلان را ۳۷ درصد عنوان کرد.

وی با بیان این که ۷۴ فروند شناور صیادی در صید ماهیان کیلکا مشارکت داشتند، اظهار داشت: ۴۴ درصد از این شناورها در استان مازندران و ۳۰ فروند در استان گیلان، کار صید را انجام داده اند.

این مقام مسئول گفت: بیش از ۹۰ درصد از کیلکاهای صید شده به مصرف تولید پودر ماهی می‌رسد در حالی که این گونه ماهی دارای ارزش غذایی بالایی است. مختاری بر بازارپسندی این گونه ماهی تاکید و اضافه کرد: بخش تحقیقات و فرآوری بر ذائقه پسندی ماهی کیلکا کار می‌کند.

وی ادامه داد: معمولاً سه گونه ماهی کیلکا با نام‌های آنچوی، معمولی و چشم درشت از آب‌های خزر صید می‌شود که ۹۰ درصد آن سهم گونه معمولی است. مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران در مورد قیمت ماهی کیلکا نیز اذعان داشت: قیمت عمده هر کیلوگرم ماهی کیلکا به طور متوسط ۶۵۰۰ تا ۶,۶۰۰ تومان برای تولید پودر ماهی و برای مصرف انسانی هر کیلو گرم ۹۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌باشد.

وی اظهار داشت: فصل ممنوعیت صید کیلکا در بهار به مدت یک ماه و نیم است که توسط صیادان رعایت می‌شود و گاهی این مدت از سوی صیادان به سه ماه هم افزایش پیدا می‌کند. به گزارش کاج پرس به نقل از مهر، مختاری تصریح کرد: با توجه به این که صیادان ماهی کیلکا ثابت هستند و تعلق خاطر به صید این گونه ماهی دارند از این رو صید غیر مجاز در این حوزه صورت نمی‌گیرد..... .. کدE 377

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .