جمعه, ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

مصرف سموم در محصولات کشاورزی ایران یک‌چهارم میانگین جهانی است

اخبار کشاورزی:  مصرف سموم در محصولات کشاورزی ایران یک‌چهارم میانگین جهانی است

کاج پرس: 14/10/1400

در ایران میانگین مصرف سم در هر هکتار ۴۰۰ گرم است در حالی که میانگین مصرف سم جهان ۱.۷ کیلوگرم است، به عبارت دیگر مصرف سموم در محصولات کشاورزی ایران یک‌چهارم میانگین جهانی است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توجه به مسائل پیش آمده درخصوص برگشت محصولات کشاورزی از برخی کشورها، به‌تازگی سامانه ای راه اندازی شده که همه تولیدکنندگان و صادرکنندگان بخش کشاورزی در آن شناسه‌دار می‌شوند.

«شاهپور علائی‌مقدم» در گفت‌وگوی درباره برگشت محصولات کشاورزی از روسیه و برخی کشورهای دیگر افزود: ظرف مدت ۱۰ روز این سامانه طراحی شد و در یک تا دو روز آینده با راه اندازی آن تمامی تولیدکنندگان و صادرکنندگان باید اطلاعات محصول صادراتی و مشخصات فنی را اعلام کنند. رییس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح‌کرد: هر کشور دارای یک استاندارد بین المللی تحت عنوان MRL است، براساس کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات که ایران نیز عضو همین کنوانسیون است و براساس معاهدات بین المللی کشورها ملزم به رعایت باقی‌مانده سموم در بافت‌های گیاهی هستند. وی اظهار داشت: اینکه ما برگشت محصول از کشورهای مقصد را داشتیم به واسطه سموم بیش از حد نبوده است، زیرا هر کشور MRL مخصوص خود را دارد و ما هیچ‌گونه گزارش، آنالیز و گزارش و نامه ای مبنی بر این موضوع که محصولات ما بیش از اندازه استاندارد سم داشته، نداشته ایم.

علائی‌مقدم گفت: علت برگشت برخی محصولات این بود که مقررات و پروتکل‌های کشورهای مقصد عوض شده، یعنی به جای اینکه کشور مقصد محصولات را بررسی کنند و گواهی بهداشتی و سلامت بدهند می‌خواهند بدانند محصول در کدام مزرعه تولید می‌شود و چه عملیات داشتی روی محصول اتفاق می‌افتد، از جمله یادداشت برداری برای اینکه چه میزان سم و آفتکش زده می‌شود و چه میزان تغذیه گیاهی انجام می‌شود؟

وی ادامه داد: با تغییر این پروتکل‌ها که براساس استاندارد کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات است، در واقع به‌جای پایش و رصد محصول، کشورها تلاش دارند بسترهای تولید، فراوری و بخش بسته بندی و صادرات را رصد کنند که طرف روسی اعلام کرد تا ما ندانیم که ردیابی این محصولات از کدام مزرعه و گلخانه است اجازه ورود محصول به روسیه را نمی‌دهیم.

این مقام مسوول افزود: این اقدام نیازمند وجود سامانه ای برای ردیابی محصول تولیدکنندگان و صادرکنندگان است که به تازگی بسترهای لازم برای این کار فراهم شده و از این پس همه بهره برداران و تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور تحت سامانه ای شناسه دار می‌شوند.

وی اضافه‌کرد: روسیه بعد از برگشت محصول فلفل دلمه ای به ایران، به دلیل ناشناس بودن چهار سمی که استفاده شده بود در نامه ای اعلام کرد که به دلیل عدم انطباق سموم مصرفی در این محصولات با سموم مصرفی روسیه این محصولات قابل تایید نیست و بعد صادرات این محصول را متوقف کردند. رییس سازمان حفظ نباتات کشور خاطرنشان‌کرد: همچنین زمانی به ما نامه زدند و اعلام کردند منشا تولیدات این محصولات را در سامانه اعلام کنید ما در ایران سامانه ای برای بهره برداران نداشتیم و صادرکنندگان ما نیز از مزارع مختلف محصول را خریداری و در سردخانه‌های مخصوص سورت و بسته بندی و لیبل زنی می‌کنند.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در کشور ما میانگین مصرف سم در هر هکتار چهار دهم کیلوگرم (۴۰۰ گرم) است در حالی که میانگین مصرف سم دنیا ۱.۷ کیلوگرم است که این آمار ما بر اساس سمی که از طریق سازمان حفظ نباتات و فروشگاهی سموم براساس سطح زیرکشت و محصول تولیدی مورد مصرف قرار می‌گیرد محاسبه می‌شود.

وی اظهار داشت: ژاپن و چین میانگین مصرف سموم‌شان ۱۲ کیلوگرم در هکتار و آمریکا ۱۱.۵ کیلوگرم در هکتار است. در کشور ما میانگین مصرف سموم به دلیل بالا بودن قیمت‌ها و عدم آگاهی کشاورزان خرده پا در استفاده به موقع آفات و بیماری‌ها پایین است.

علائی مقدم افزود: ۹۸ درصد سم مورد نیاز کشور ما وارداتی است و با خروج ارز وارد کشور می‌شود و اکثر کشاورزان خرده پا توان استفاده از این سموم را ندارند، اما عمده سمومی که در باقی‌مانده محصولات کشاورزی است سمومی است که در بخش سبزی و صیفی و محصولات تولیدی محیط‌های کنترل شده مانند گلخانه‌ها وجود دارد، به طور مثال فلفلی که به روسیه صادر می‌شود در فضای گلخانه ای برای بازار پسندی جلوگیری از آفت از آفتکش استفاده می‌کنند. به گفته وی، البته وقتی قیمت سم افزایش می‌یابد برخی سودجویان می‌توانند سم ناخالص و تقلبی وارد بازار کنند که این مشکل ساز است.

* مردم سالم‌ترین محصولات کشاورزی را مصرف می‌کنند

علائی‌مقدم به مردم اطمینان داد که هیچ محصول تولیدی کشاورزی و غذایی کشور سمی نیست و گفت: براساس قانون مرجع اطلاع رسانی در سلامت محصولات کشاورزی و غذا که وزارت بهداشت و درمان و در بحث بهداشت محصولات کشاورزی سازمان حفط نباتات است و نه هیچ منبعی مانند شبکه‌های مجازی.

* نظارت توسط ۱۰۲ پست قرنطینه ای

رییس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: اکنون هر محصولی که مورد پسند کشور مقصد نباشد در برگشت محصول هم سازمان حفظ نباتات و هم سازمان غذا و دارو در ۱۰۲ پست قرنطیه ای موجود در کشور محصول را رصد و پایش و بررسی می‌کنند تا محصول عوض نشده باشد.

* امکان وجود باقیمانده نیترات در سیب زمینی‌های درشت

وی درباره سیب زمینی گفت: در محصول سیب زمینی باقی‌مانده نیترات مطرح است، عمدترین تهدید در سلامت انسان در برخی بافت‌های گیاهی استفاده بی رویه از کود اوره است که باعث تجمع نیترات در محصول می‌شود که در محصولات درشت بیشتر دیده می‌شود.

* کیوی تولیدی ایران سم ندارد

رییس سازمان حفظ نباتات کشور درباره کیوی برگشتی به ایران، افزود: در کیوی کشور ما هیچ نوع سمی در استان‌های تولید کننده همچون مازندران، گیلان و گلستان استفاده نمی‌شود، بنابراین این محصول باقی‌مانده سموم ندارد.

* سفیدی گوجه فرنگی به دلیل عدم رعایت دوره کامل رشد

وی درباره سفیدی وسط گوجه فرنگی گفت: این محصول به دلیل اینکه از بذرهای هیبریدی استفاده می‌شود و دوره رشد این محصول کامل نمی‌شود وسط گوجه فرنگی سفید رنگ است و ربطی به باقیمانده سموم ندارد.

* صادرات ۱۰۸ هزارو ۵۰۰ تن سبزی و صیفی در یک ماه اخیر

علائی‌مقدم گفت: براساس آمار ۲۷ اذرماه تا ۳ دی ماه ۱۴۰۰ صادرات کشور ما ۱۰۸ هزارو ۵۰۰ تن سبزی و صیفی با صدور پنج هزارو ۲۶۰ گواهی است بنابراین اگر محصول تولیدی ایران سالم نباشد نمی‌توانیم شاهد افزایش رشد صادرات باشیم.

وی اضافه کرد: همچنین در هفته اخیر چهار تا ۱۰ دی ماه نیز پنج‌هزار و ۶۸۰ فقره گواهی بهداشتی قرنطینه ایران با صادرات ۱۵ هزار و ۶۰۰ تن محصول شامل خیار، فلفل دلمه ای، بادمجان، لوبیا سبز، پیاز، کدو و کرفس و غیره صادر شد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، این مقام مسوول ادامه داد: اکنون فقط مرجع قانونی برای اطلاع رسانی مردم وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو است که اگر مردم به این توصیه‌ها و اطلاعیه‌ها توجه کنند به طور حتم با مشکل روبه‌رو نمی‌شوند......؛......... کدE 381

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .