پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

90 درصد س‍ازه‌های آبخیزداری جنوب کرمان آبگیری شد

 

اخبار کشاورزی:  90 درصد س‍ازه‌های آبخیزداری جنوب کرمان آبگیری شد

کاج پرس: 15/10/1400

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از آبگیری بیش از ۹۰ درصدی سازه‌های آبخیزداری در هفت شهرستان جنوبی استان طی بارش‌های اخیر خبر داد.

حمزه احمدی در گفت و گویی تعداد سازه‌های آبخیزداری هفت شهرستان جنوبی استان کرمان را ۹۵۰ عدد برشمرد و گفت که ۱۰۰ درصد سازه‌های آبخیزداری شهرستان‌های رودبارجنوب، قلعه گنج، منوجان، فاریاب، کهنوج و عنبرآباد آبگیری شده اند.

وی میانگین بارش باران را در منطقه جنوب کرمان با توجه به خشکسالی‌های اخیر بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: کارشناسان اداره کل منابع طبیعی میزان آب ذخیره شده حاصل از سیلاب را در سازه‌های آبخیزداری جنوب کرمان به طور میانگین ۷۵ میلیون متر مکعب اعلام کردند.

احمدی ادامه داد: این میزان آبگیری سازه‌های آبخیزداری در جنوب کرمان نقش مهمی در بهبود و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان بیشترین میزان آبگیری سازه‌های آبخیزداری را در مناطق سیلابی برشمرد و گفت: بر اساس بازدیدها و نظارت‌های صورت گرفته توسط کارشناسان منابع طبیعی در زمان بارش‌ها، خسارتی به سازه‌های آبخیزداری وارد نشده است.

وی به مزایای ساخت سازه‌های آبخیزداری اشاره کرد و کنترل سیل، کاهش خسارت سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنات ها، افزایش سطح سفره‌های آب زیرزمینی، کاهش حجم رسوب، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از جمله آثار آن برشمرد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، احمدی بر نقش مهم طرح‌های آبخیزداری در خشکسالی‌های اخیر تاکید کرد و گفت: تعداد زیادی از این طرح‌ها از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طی سه سال گذشته احداث شده‌ که خوشبختانه به دنبال بارش‌های اخیر به طور کامل آبگیری شدند..... . . ... کدE 385

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .