جمعه, ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

مدیرعامل کشت و صنعت و دامپروری مغان بیان کرد:

استحصال ۶۵ هزار تن محصولات پاییزه در کشت و صنعت مغان

اخبار کشاورزی:  مدیرعامل کشت و صنعت و دامپروری مغان بیان کرد:  استحصال ۶۵ هزار تن محصولات پاییزه در کشت و صنعت مغان

کاج پرس: 15/10/1400

مدیرعامل کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: امسال در کشت پاییزه ۶۵ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و در تولیدات بهاره و یونجه ۱۲۶ هزار تن محصول استحصال شده است.

اسدالله محسن زاده به مناسبت یک‌سالگی تحویل شرکت به مدیریت بخش دولتی و تشریح چشم انداز توسعه شرکت اظهار کرد: با برنامه ریزی اصولی در حوزه تولیدات در سال‌های اخیر به نتایج خوبی دست یافتیم به طوری که امسال در تولیدات پاییزه حدود ۶۵ هزار تن انواع محصولات و در تولیدات بهاره و یونجه نیز ۱۲۶ هزار تن محصول استحصال کرده‌ایم.

وی به تلاش پرسنل، کارگران و مهندسان کشت و صنعت مغان در افزایش عملکرد در محصولات مختلف نسبت به سال گذشته و میانگین ۵ سال گذشته اشاره کرد و گفت: با تأمین به موقع نهاده‌های زراعی شاهد افزایش عملکرد در مزارع شرکت هستیم به عنوان مثال عملکرد گندم در هر هکتار به ۵ هزار و ۱۳۹ کیلوگرم در هکتار رسیده است که نسبت به میانگین عملکرد ۵ سال یک شرکت با ۳۱ درصد افزایش مواجه هستیم. به گزارش کاج پرس محسن‌زاده با اذعان به ظرفیت افزایش تولیدات در کشت و صنعت مغان افزود: در امور باغبانی مقدار تولید انواع میوه در سال جاری در حدود ۷ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۲۰ درصدی برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: برای توسعه باغات امسال بالغ بر ۷۰ هکتار زیتون تازه کشت شده است که در بحث مقایسه درآمد ۳ ساله امور باغبانی در سال ۹۸ کل درآمد باغ با هزینه برداشت در حدود ۲۶ میلیارد ریال، در سال ۹۹ با هزینه برداشت ۲۲۰ میلیارد ریال و در سالجاری بدون صرف هزینه برداشت به ۳۶۰ میلیارد ریال رسیده است.

مدیرعامل کشت و صنعت مغان با بیان اینکه این میزان از تولیدات در پیشینه فعالیت بی سابقه است، اضافه کرد: خوشبختانه در دامپروری با رعایت اصول نگهداری دام و جیره بندی غذایی علمی و در سایه تلاش همه همکاران در دامپروری و با مدیریت صحیح و اصولی و تأمین به موقع نیازهای گله به رکورد تولید شیر روزانه با مقدار ۲۰۵ تن در روز از بدو تأسیس دامپروری دست یافته‌ایم.

محسن‌زاده با اشاره به اینکه تعداد گله نیز به حدود ۲۰ هزار رأس افزایش یافته است، اضافه کرد: این افزایش تولیدات ما را به فکر توسعه دامپروری انداخته است و در همین راستا جایگاه گاوهای خشک با استفاده از منابع داخلی شرکت و با استفاده از توان مهندسی همکارانمان در خود شرکت احداث می‌گردد.

محسن‌زاده در ادامه اظهار داشت: با توجه به زهدار شدن اراضی شرکت با آبیاری به روش ثقلی طرح آبیاری تحت فشار امور زراعت در مرحله اول در سطح ۵ هزار هکتار در دست اقدام بوده و در تلاش هستیم با انجام رایزنی‌های فشرده با وزارت جهاد کشاورزی در راستای اخذ تسهیلات بلاعوض برای تغییر سیستم آبیاری اراضی از مدل سنتی به کلاسیک و مدرن دستورات لازم را اخذ کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در حدود ۱۷ هزار هکتار اراضی شرکت زیر کشت می‌رود با اشاره به خسارات خشکسالی امسال به اهمیت اجرای پروژه آبیاری تحت فشار اشاره کرده که این امر سبب صرفه جویی عمده در مصرف آب شرکت می‌شود، تصریح کرد: برای توسعه شرکت در بخش زراعت علاوه بر آبیاری تحت فشار احیای ۲ هزار هکتار از اراضی زهدار و استفاده بهینه از اراضی تپه ماهوری شرکت که در طی چندین دهه گذشته بلا استفاده رها شده بود کمیته احیا و احصاء اراضی را تشکیل داده‌ایم.

مدیرعامل کشت و صنعت مغان ادامه داد: امیدواریم با استفاده از کار کارشناسی طرح‌توسعه GIS و نقشه جامع حاصلخیزی خاک با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی و استفاده از توان آزمایشگاه آب و خاک و «انسکتاریوم» برای افزایش عملکرد زراعی به سرانجام برسد.

محسن زاده گفت: مجتمع باغات شرکت که در طی چندین دهه گذشته به دلیل عدم رسیدگی و نوسازی آن بیش از ۶۰ درصد از مساحت آن از چرخه تولید خارج شده بود، اضافه کرد: برای بازسازی و نوسازی این باغات با استفاده از دانش فنی متخصصین مرکز علوم تحقیقات باغبانی کشور در دست مطالعه است.

وی افزود: در نظر داریم در سطح ۲ هزار هکتار از اراضی زهدار باغات میوه و تپه ماهورهای شرکت را به صورت پلکانی با استفاده از منابع داخلی شرکت جوان سازی و احیا کنیم. محسن زاده اظهار کرد: در راستای تأمین بهداشت غذایی دامپروری و جلوگیری از مسمومیت‌های غذایی گله احداث سیلوی خندقی با ظرفیت ۲۰ هزار تن با استفاده از منابع داخلی و توان فنی مهندسین شرکت انجام شده است و جایگاه‌های پرواربندی با ظرفیت ۱۵۰۰ رس برای هر ایستگاه بازسازی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با مرمت و نوسازی سردخانه‌ها و سالن‌های سورتینگ شرکت و راه اندازی کارخانه فرآوری و پروسس میوه با طرح میوه خشک کنی که مطالعات و طرح آن در شرکت توسط همکاران تدوین شده است، شاهد ارزش افزوده در محصولات تولیدی باغ خواهیم بود.

مدیرعامل کشت و صنعت و دامپروری مغان اضافه کرد: اعتقاد داریم برای هر کار تولیدی باید پشتوانه علمی داشته باشیم به طوری که از روزی که شرکت را تحویل گرفته‌ایم این مهم جزوه برنامه‌های هیئت مدیره بوده و در همین راستا علاوه بر فعال نمودن اداره آموزش و پژوهش بحث همکاری‌های علمی با عقد تفاهم نامه‌های مختلف با مرکز فنی حرفه‌ای و مرکز تحقیقات کشاورزی و ایجاد مرکز تخصصی دپارتمان وابسته کشاورزی، کارگروه‌های مختلفی در شرکت تشکیل شده است.

محسن زاده گفت: برای اولین بار در شرکت با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری کشت بافت به صورت کشت نشا در سطح ۱۰۰ هکتار به صورت پایلوت در شرکت اجرا خواهد شد که این مهم در کشور برای اولین بار در مجموعه کشت و صنعت و دامپروری مغان اتفاق می‌افتد.

به گزارش کاج پرس به نقل از مهر، وی با اشاره به اینکه برای استفاده از دانش فنی متخصصین امر پردیس فناوری‌های نوین را در شرکت راه اندازی خواهیم کرد، تصریح کرد: شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان که روزگاری صاحب ۶۳ هزار هکتار از اراضی مرغوب دشت مغان بود امروز با تقلیل این اراضی به میزان یک سوم و واگذاری‌های مختلف به عشایر، شهرک گلخانه‌ای، تحقیقات کشاورزی و نهادهای دیگر مواجه است.

مدیرعامل کشت و صنعت و دامپروری مغان بیان کرد: برای بازگشت به روزهای اوج شرکت لازم است بحث سرمایه گذاری و ایجاد خطوط نوین تولیدی را در دستور کار قرار دهیم و برای همین منظور از جمله چالش‌های شرکت تخصیص تسهیلات آبیاری تحت فشار به شرکت همانند بخش خصوصی و مشکلات موجود در پیگیری و جذب اعتبار از مراجع ذیصلاح و بانک‌های عامل و لزوم بازنگری در رویه‌های جاری و فرآیند پیگیری و عدم امکان استفاده از امکانات و توانمندی‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و لزوم رفع مشکل عقد قرارداد چند ساله در شرکت و مشکل گشایش اعتبار اسنادی LC مورد توجه قرار گیرد............. کدE 390

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .