پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

طرح جهش تولید در ۲۰۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه در حال اجراست

اخبار کشاورزی:  طرح جهش تولید در ۲۰۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه در حال اجراست

کاج پرس: 18/10/1400

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به ویژگی‌های طرح جهش تولید در دیمذارهای استان از اجرای این طرح در سطح ۲۰۴ هزار هکتار از زمین‌های دیم خبر داد و گفت: در این راستا همایت‌های لازم برای تامین نهاده و ماشین‌آلات انجام شده است.

«شهریار قاسمی» عصر چهارشنبه در دیدار با آیت الله علما امام جمعه کرمانشاه، سطح باغات استان را ۴۲ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: بیش از ۹۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی؛ شامل ۷۰۰ هزار هکتار دیم و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی آبی در استان وجود دارد که در پی آن هستیم تا بیشترین استفاده بهینه را از اراضی دیم استان ببریم.

وی اضافه کرد: در این خصوص برای توانمندسازی کشاورزان دیم کار، با ستاد اجرایی فرمان امام قراردادی منعقد شده و باوجود خشکسالی خوشبختانه نتایج مطلوبی نیز در بحث افزایش تولید در واحد سطح و تغییر معیشت دیم کاران استان حاصل شده است.

سرپرست جهاد کشاورزی کرمانشاه در ادامه گفت: برای افزایش درآمد و معیشت کشاورزان در پی آن هستیم تا سطح باغات استان، بویژه در اراضی دیم را توسعه دهیم و برای تولید مطلوب باغات قدیمی باید اصلاح و مدرن شوند.

وی سطح گلخانه‌های استان را ۵۴ هکتار اعلام کرد و گفت: ۴۵۶ هکتار زعفران نیز در استان کشت شده و تصمیم داریم با گسترش کشت زعفران و صنایع تبدیلی وابسته به آن و برندسازی منافع بیشتری را به کشاورزان استان برسانیم.

سرپرست جهاد کشاورزی کرمانشاه تعداد دام‌های سبک استان را سه میلیون و ۲۰۰ هزار راس و تعداد دام‌های سنگین استان را ۲۵۰ هزار راس اعلام کرد و گفت: ظرفیت تولید گوشت قرمز استان ۴۵ هزار تن و گوشت مرغ ۸۱ هزار تن است و در بحث تولید مرغ متکی به استان‌های دیگر نیستیم و تقریبا خودکفا بحساب می‌آییم.

وی همچنین میزان تولید مرغ تخم گذار استان کرمانشاه را ۱۰ هزار تن در سال اعلام کرد و افزود: در این راستا تقریبا ۲۳ هزار تن کمبود تولید داریم.

قاسمی، جهاد کشاورزی استان کرمانشاه را مجموعه ای جهادی عنوان کرد و افزود: تفکر جهادی و مدیریت جهادی همواره گره گشای امور است و این تفکر همواره در این مجموعه جاری بوده است.

وی سپس به موضوع طرح کارآمدسازی نظام یارانه ای بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: طی سال‌های اخیر ثمره تخصیص ۲۷ میلیارد دلار ارز در کشور تنها افزایش تورم بوده است و در این راستا موضوع طرح کارآمدسازی نظام یارانه‌ها در کشور مطرح شده است.

قاسمی در پایان گزارش خود به موضوع ارایه دامدار کارت به دامداران برای حمایت از تولید اشاره کرد و گفت: سعی شده است این تسهیلات تا سقف ۵۰ میلیون تومان و ۱۱ درصد سود با کمترین مشکلات اداری به جامعه هدف پرداخت شود.

سید «افشین صفوی» معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کرمانشاه هم گزارشی از توسعه کشت زعفران در استان ارایه داد و افزود: باتلاش‌های صورت گرفته سطح زیرکشت زعفران استان به ۴۵۶ هکتار رسیده است و در این خصوص پیش بینی می‌شود ۲ تن زعفران تولید شود.

صفوی میزان تسهیلات بلاعوض ارایه شده برای کشت زعفران را یک و نیم میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برندسازی و افزایش سطح زیرکشت از جمله برنامه‌هایی است که به جد برای توسعه کشت زعفران در استان دنبال می‌شود. از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می‌کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند................... کدF 4

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .