پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان خبرداد:

از سرایت طاعون نشخوارکنندگان جلوگیری کردیم

اخبار کشاورزی:  مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان خبرداد:  از سرایت طاعون نشخوارکنندگان جلوگیری کردیم

کاج پرس: 18/10/1400

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان از واکسیناسیون یک میلیون و ۴۹۵ هزار و ۷۸۱ راس دام سبک علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در این منطقه طی امسال خبر داد و گفت که از سرایت این بیماری جلوگیری به عمل آمد.

علی احمدی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: با بررسی و پوشش واکسیناسیون منطقه قرنطینه کانون بیماری، از گسترش بیماری به دام‌های همجوار و روستاهای اطراف کانون جلوگیری به عمل آمده است. به گفته وی واکسیناسیون در هفت شهرستان جنوب استان کرمان انجام شده است.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ( ppr) را ویروسی و بسیار مُسری برای گوسفند و بز برشمرد و افزود: خرید دام قاچاق و رعایت نکردن موازین قرنطینه ای از عوامل شیوع بیماری در گله است..

وی اظهار داشت: دامداران در صورت مشاهده تلفات غیرعادی در اسرع وقت برای ارائه گزارش به درمانگاه دامپزشکی و ادارات دامپزشکی شهرستان خود مراجعه کنند. احمدی همچنین از واکسیناسیون چهار هزار و ۹۰۰ قلاده سگ صاحبدار و گله علیه بیمار هاری در این شهرستان‌ها طی سال جاری خبر داد و گفت: از مهمترین نشانه‌های این بیماری، علائم غیرعادی در رفتار دام مانند ترشح بزاق، گوشه گیری، تمایل نداشتن به غذا، ترس از آب و نور، حملات غیرقابل کنترل و در نهایت فلجی و مرگ است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وی از تمامی دامداران روستایی و صاحبان سگ‌های گله خواست همکاری لازم را با گروه‌های اعزامی برای واکسیناسیون سگ‌ها در برابر بیماری هاری داشته باشند..................... کدF 5

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .