پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

جهادکشاورزی استان سمنان ۱۵ طرح فنی برای ارتقای بهره‌وری آب دارد

اخبار کشاورزی:  جهادکشاورزی استان سمنان ۱۵ طرح فنی برای ارتقای بهره‌وری آب دارد

کاج پرس: 20/10/1400

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان با اشاره به برنامه افزایش بهره‌وری آب در افقی پنجساله گفت: ۱۵ طرح ارتقای بهره‌وری به همین منظور تعریف و تدوین شد.

لطف الله رضایی افزود: ۱۵ طرح فنی برای رسیدن به افزایش نرخ بهره وری شامل اجرای سامانه آبیاری تحت فشار، اجرای استخرهای ذخیره آب، انتقال آب، کشت محصولات نشائی، و کشت‌های گلخانه ای، تعریف شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس طرح الگوی کشت که از سال ۹۶ تبیین شد ۹ دشت اصلی استان مورد پایش قرار گرفت، ادامه داد: آب تولیدی در استان سمنان یک میلیارد و پنجاه میلیون مترمکعب است که از این میزان ۸۰۰ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان توضیح داد که نرخ بهره وری در محصولات باغی استان ۱.۳۱ و در محصولات زراعی ۱.۳ است که باید با اقدامات و اجرای طرح الگوی کشت به ۳.۶ در محصولات زراعی و۳.۲ در محصولات باغی طی ۵ سال افزایش یابد.

وی بیان کرد: ارتقا بهره وری از ۲ راه افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش مصرف آب در واحد سطح امکان پذیر خواهد بود.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، رضایی ابراز داشت: ضریب تعدیل در پروانه آب کشاورزی در استان سمنان باید طی ۵ سال به ۲۵ درصد برسد. خروج ساختار بیمه محصولات کشاورزی از حالت سنتی، از دیگر مباحث مطرح شده از سوی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان بود. استان سمنان با وسعت ۹.۷ میلیون هکتاری ۱۹۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد........................ . ......... کدF 31

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .