پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

معاون سازمان جنگل‌ها اعلام‌کرد:

اجرای مالچ‌پاشی زیستی در ۱۵۰ هکتار عرصه‌های بیابانی تا پایان امسال

اخبار کشاورزی:  معاون سازمان جنگل‌ها اعلام‌کرد:  اجرای مالچ‌پاشی زیستی در ۱۵۰ هکتار عرصه‌های بیابانی تا پایان امسال

کاج پرس: 20/10/1400

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام‌کرد: امسال ۱۵۰ هکتار از عرصه‌های بیابانی سیستان، خوزستان و کنار دریاچه ارومیه با هدف تثبیت شن و ماسه، مالچ پاشی زیستی (مالچ رسی) می‌شود.

«پرویز گرشاسبی» در حاشیه اجرای عملیات مالچ پاشی زیستی در عرصه‌های بیابانی دشت هامون در سیستان، افزود: به منظور جلوگیری از فرسایش بادی و تثبیت شن‌های روان در فاز نخست در سطح ۵۰ هکتار از عرصه‌های بیابانی دشت هامون، مالچ زیستی با پایه رسی پاشیده می‌شود. معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: پس از مالچ پاشی زیستی با پایه رسی در سطح ۵۰ هکتار از عرصه‌های بیابانی دشت هامون و ارزیابی آن، این عملیات در سطوح بزرگتری در این منطقه و مناطق مشابه اجرا خواهد شد.

گرشاسبی، تقویت پوشش گیاهی در درازمدت، افزایش ماندگاری و کاهش هزینه را از مزیت‌های مالچ رسی عنوان کرد و اظهار داشت: در صورت مثبت بودن ارزیابی‌های ما از مالچ رسی و رفع برخی مشکلات، انقلاب بزرگی در کشور و در خاورمیانه در زمینه تبیت شن‌های روان و جلوگیری از بیابان زایی اتفاق خواهد افتاد.

 

قیمت مالچ رسی یک دهم مالچ نفتی است

این مقام مسوول تصریح‌کرد: قیمت مالچ رسی که با سفارش سازمان جنگل‌ها و با همکاری دانشگاه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه شده، یک دهم مالچ نفتی است و مواد اولیه آن نیز در کشور موجود است.

گرشاسبی، هزینه هر هکتار مالچ پاشی نفتی را ۱۵۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این در حالی است که هر هکتار مالچ‌پاشی رسی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

وی با بیان این‌که مالچ‌پاشی یکی از روش‌های مقابله با بیابان‌زایی است، گفت: در دهه‌های اخیر تلاش فراوانی انجام داده ایم تا مالچ‌های نفتی را به پایه‌های بهتر زیستی تبدیل کنیم و از این رو چند نوع مالچ زیستی را امتحان کردیم و در این میان مالچ زیستی با پایه رسی، کارایی نشان داده است.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه‌کرد: یک نوع مالچ زیستی نانو نیز در دشت بافق استان یزد در سطح زیر یک هکتار پاشیده شده که نتایج آن موفقیت آمیز بوده است، اما نیاز به تکرار و ارزیابی بیشتری دارد. وی اظهار داشت: مالچ زیستی نانو، وارداتی بوده و ساخت کشور آلمان است.

گرشاسبی، با اشاره به و جود ۳۲ میلیون هکتار عرصه‌های بیابانی در ایران گفت: برای نیمی از این عرصه‌های بیابانی، ظرفیت استفاده از مالچ زیستی وجود دارد. وی درباره ظرفیت مالچ پاشی رسی در دشت هامون در سیستان، پیش بینی کرد: از ۸۵۰ هزار هکتار بیابان در این منطقه حدود ۱۵۰ هزار هکتار ظرفیت مالچ پاشی رسی داشته باشد...... ....... کدF 33

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .