پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:

مشکل صادرات کیوی مازندران بزودی برطرف می‌شود

اخبار کشاورزی:  مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:  مشکل صادرات کیوی مازندران بزودی برطرف می‌شود

کاج پرس: 20/10/1400

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت که با پیگیری‌هایی که در سطح ملی صورت گرفته، مشکل صادرات کیوی این استان بزودی برطرف خواهد شد.

رحمان زاغی در حاشیه بازدید از سردخانه‌های ذخیره کننده کیوی شهرستان تنکابن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای صادرات محصولات کشاورزی لازم است تا شرایط قرنطینه کشور مقصد مورد توجه قرار گیرد و محصولات بدون بیماری و آفت صادر گردد.

وی با بیان اینکه کشور ایران عضو قرنطینه جهانی است، اظهار داشت:تمامی کشورهایی که عضو قرنطینه جهانی هستند موظف به رعایت معاهده بین المللی صادرات محصولات کشاورزی هستند و باید قرنطینه کشور مقصد را کاملا رعایت کنند در غیر این صورت محصولات صادراتی آنها برگشت خواهد خورد.

زاغی خاطرنشان کرد: اخیرا برخی کشورهای اوراسیا شرایط جدیدی را نیز برای محموله‌های گیاهی و میوه‌هایی که از ایران صادر می‌شود وضع کرده اند که بر اساس آن محصولات صادراتی ایران باید گواهی عدم باقی مانده سموم را هم داشته باشند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وی با اشاره به اینکه عدم توجه به این استاندارها ایران را از بازارهای جهانی دور می‌کند، تصریح کرد: باید در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و باغی کاملا به روز شویم و تابع قوانین کشورهای هدف صادراتی باشیم که در این زمینه لازم است تا اطلاع رسانی درست و بموقع به باغداران، سورتینگ داران و ذخیره کنندگان داده شود. مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: باید دستگاه‌های مجهز برای تفکیک یا جداسازی میوه‌های آلوده از سالم یا پاک کردن آلودگی از سطوح میوه‌ها به کار گرفته شود تا در بازار‌های جهانی با مشکل مواجه نشویم.

این مسئول افزود: مشکل صادرات کیوی مازندران مربوط به کشور هند است و این کشور خواستار دریافت اسامی باغداران، سورتینگ داران و صادرکنندگان کیوی شده و قرار است حضوری یا مجازی از این مراکز بازدید به عمل آورند.

وی یادآور شد: امیدواریم با پیگیری‌های صورت گرفته مشکل صادرات کیوی هر چه سریع تر برطرف گردد و نگرانی‌ها به حداقل برسد.

به گزارش کاج پرس، تنکابن واقع در غرب مازندران حدود سه هزار و 850 هکتار سطح زیر کشت کیوی دارد و امسال حدود 90 هزار تن کیوی در باغات این شهرستان تولید شده است. در شهرستان تنکابن 70 سردخانه کوچک و بزرگ کار ذخیره سازی کیوی را برعهده دارند......... ...... کدF 34

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .